Okładka wydania

Śledztwo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Philippe Claudel
 • Tytuł Oryginału: L'enquête
 • Seria: Literatura Przekładowa - Wydania Indywidualne
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Krystyna Sławińska
 • Liczba Stron: 248
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788307032689
 • Wydawca: Czytelnik
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Śledztwo | Autor: Philippe Claudel

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Lubię książki, które wydają się pokazywać coś nowego, niezwykłego. Niekiedy trudno odnaleźć się w gąszczu wydarzeń, poszukując odpowiedzi na naprawdę trudne pytania oraz obserwując poczynania postaci, którzy również do końca nie wiedzą, co powinni zrobić, by w końcu zakończyć trudny etap w swoim życiu. Czasami niepozorny kryminał niesie z sobą znacznie więcej emocji, niż wyraźnie zarysowana intryga w książce, która przyciąga nasz wzrok. Na okładce książki francuskiego pisarza Philippe Claudel „Śledztwo" można odnaleźć takie słowa jak „kafkowsko-orwellowska atmosfera" czy „surrealistyczny świat". I niewątpliwie, ta powieść to nie tylko próba poznania wszystkich tajemnic mieszkańców małego miasta, ale też i odkrywanie samego siebie przez głównego bohatera...

 

Inspiracją do napisania „Śledztwa" były dla Philippe'a Claudela wydarzenia, jakie rozegrały się w 2009 roku we Francji, kiedy to fala samobójstw dotknęła firmę France Telecom. Główny bohater powieści musi rozwiązać podobną zagadkę – otrzymuje za zadanie wyjaśnić, dlaczego w pewnej korporacji ponad dwadzieścia osób postanowiło zakończyć swoje życie. Początkowo cała sprawa wydaje się być dosyć prosta – nieznany z imienia i nazwiska Śledczy wyjeżdża do miasta, które jak się okazuje – jest na swój sposób niezwykłe i trudne do określenia. Zderza się z przytłaczającym, surrealistycznym światem, którego nie potrafi zrozumieć ani też się w nim odnaleźć. Ludzie, których funkcjonariusz napotyka na swojej drodze, pozbawieni są tożsamości, nigdy nie podając swoich prawdziwych personaliów. Śledczy czuje, że jest obserwowany i wplątany w zawiłą intrygę, która niekiedy rozgrywa się w jego własnym umyśle. Przeprowadzając śledztwo nieświadomie wpada w krąg absurdalnych zdarzeń, nie mając pojęcia dokąd tak naprawdę zmierza.

 

„Śledztwo" to książka utrzymana w klimacie, z którym nigdy dotąd się nie spotkałam. Przyznam, że dotychczas nie czytałam aż tak zawiłej powieści, w której występuje tak wiele pytań, jakie budzą strach u samego bohatera, błądzącego niczym niewidomy w gąszczu, wydających się na pozór nierealnych, zdarzeń. Same postacie błyszczą tajemniczością – poznajemy Policjanta, Dyrektora czy Psycholog, nigdy nie mając okazji poznać ich nazwisk, co z czasem prowadzi do wariacji głównego bohatera. Atmosfera panująca w tej lekturze jest naprawdę niezwykła i pomimo tego, iż w utworze dużo mówi się o rozwiązywaniu śledztwa, Śledczy tak naprawdę nawet nie może rozpocząć to, co zostało narzucone mu przez pracodawców. Szalona gonitwa słów i wydarzeń sprawia, że szybko gubi się w surrealistycznej krainie, nie mając nawet pojęcia, czy to, co widzi należy do rzeczy prawdziwych. Dotychczas nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Philippe'a Claudela, który jak się okazuje – wydał już kilka powieści, które zdobyły uznanie francuskich czytelników. „Śledztwo" nie należy do powieści jasnych i prostych w odbiorze. Sama do końca, mimo, że starałam się być bardzo uważnym odbiorcą, nie rozumiem paru aspektów lektury, jednakże i w tym tkwi urok twórczości tego autora. Styl pisarza niewątpliwie jest lekki, co sprawia, że łatwo wpaść do świata Śledczego i razem z nim poszukiwać jakiegokolwiek sensu tam, gdzie go po prostu nie ma. Przyjemnie wspominam wyprawę w świat pełen absurdów, w którym Claudel starał się ukazać sens ludzkiego życia, na przykładzie przemyśleń Śledczego. „Śledztwo" to jedna, ogromna tajemnica, jaka tak naprawdę nie posiada poprawnego wyjaśnienia, ani też zakończenia.

 

Przyznam, że nie wiem, czy „Śledztwo" to książka, która przypadła mi do gustu. Nie mam pojęcia, czy mogę polecić tę książkę, bowiem sądzę, że każdy czytelnik inaczej będzie postrzegał świat wykreowany przez Philippe'a Claudela. Mogę jedynie napisać, że ta lektura na długo utkwi w mojej pamięci i będzie przykładem utworu, w którym nie tylko czytelnik nie potrafi odnaleźć się w zawiłych sprawach – bohaterowie również skazani są na błogą nieświadomość własnego istnienia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial