Emerytalna Katastrofa I Jak Się Chronić Przed Jej Skutkami

Autor: Robert Gwiazdowski

Okładka wydania

Emerytalna Katastrofa I Jak Się Chronić Przed Jej Skutkami


Dodatkowe informacje

 • Autor: Robert Gwiazdowski
 • Tytuł Oryginału: Emerytalna Katastrofa I Jak Się Chronić Przed Jej Skutkami
 • Gatunek: EkonomiaLiteratura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 348
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788377850237
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

WickerSun

Sytuacje polityczna, ekonomiczna i społeczna naszego kraju interesują zdecydowaną większość Polaków. Nawet osoby, które próbują tych tematów unikać wiedzą, że nie jest to proste w XXI wieku: jesteśmyzasypywani wszelakimi tego typu informacjami w wiadomościach, w gazetach i na portalach internetowych.

 

Całkowici ignoranci usprawiedliwiają się brakiem czasu na słuchanie o kolejnych ustawach, zmianach, przyjmują postawę „przecież i tak nic nie zmienię". Błąd! Wszystko, co robimy teraz ma ogromny wpływ na naszą przyszłość. Bez względu na obecny wiek, zawód, wykształcenie, wszyscy chcemy dożyć lat spokojnych, szczęśliwych i opłaconych.

 

Chociaż sama gubię się w skomplikowanym systemie państwowym, chcę polecić fantastycznie napisaną książkę z zakresu wiedzy o ekonomii oraz o czekającej nas emeryturze: Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami.

 

Robert Gwiazdowski, autor tejże publikacji to znany ekonomista i prawnik, umiejętnie odnajdujący się w aktualnych sprawach w dziedzinie podatków. Na początku roku wydana została jego książka pt.: A nie mówiłem? Dlaczego nastąpił kryzys i jak najszybciej z niego wyjść?, w której zapoznaje nas z powodami kryzysu w naszym kraju i proponuje jak żyć i co robić, by bezboleśnie z niego wybrnąć.

 

Ogromnym plusem jego najnowszej publikacji jest przede wszystkim język, tak prosty w pisaniu o nieprostych rzeczach i zjawiskach. Chociaż tytuły rozdziałów nie zawsze zachęcają do lektury (nie wszystkich zapewne interesuje Geneza ubezpieczeń emerytalnych), to po przeczytaniu stwierdzam, że treść książki zrozumie każdy, nie tylko znawca ekonomii.

 

Dzięki chronologicznemu rozkładowi materiału, Ekonomiczna katastrofa... przypomina podręcznik i sądzę, że byłby przydatny m.in. na studiach ekonomicznych. Krótki wstęp, wyjaśniający obecne działania ZUS-u i OFE oraz pochodzenie problemu związanego z wydłużonym niedawno wiekiem emerytalnym, historia dotycząca tego, skąd się te kłopoty wzięły, na jakiej zasadzie funkcjonują i –najważniejsze- co możemy zrobić sami, by ułatwić sobie przyszłość. Autor nie zadręcza nas niepotrzebnymi datami (co prawda jest ich w całej publikacji dość sporo, ale pojawiają się w celu chronologicznego uporządkowania całości, a nie po to, by je na siłę zapamiętać) i nazwiskami, trudnymi nazwami, a dane procentowe przedstawia czytelnie, za pomocą wykresów i tabel.

 

Emerytura powinna być powiązana ze stanem zdrowia i zdolnością do pracy, a nie z wiekiem- -tak samo jak w przypadku ubezpieczenia na wypadek choroby. [1] Tym, jakże mądrym zdaniem autor kończy swoją książkę, jednak ja potraktowałam je jako myśl przewodnią całości. Domyślam się reakcji większości osób, które usłyszały o przedłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia; oburzenie, rozczarowanie, niemoc. Czy naprawdę damy radę pracować tak długo w każdym zawodzie? Jaką mamy gwarancję, że nie braknie nam sił czy zdrowia? Ilu z nas wie, że aktualne pokolenie czynne zawodowo nie jest w stanie utrzymać obecnych emerytów i rencistów, których w Polsce jest 25%? Kto zdaje sobie sprawę z niżu demograficznego, który nie zwiastuje niczego dobrego? Czy naprawdę kontrolujemy nasze wydatki? I dlaczego już nie dziwimy się, że tak wielu Polaków opuszcza kraj? Gwiazdowski na wszystkie pytania odpowiedział szczerze, bez zbędnego kręcenia czy nagłej zmiany tematu. Mało tego, gorąco poleca zmiany! Udowadnia, że mamy szansę sami zapewnić sobie spokojną emeryturę, bo jeśli umiesz liczyć, to licz na siebie.

 

[1] R. Gwiazdowski, Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami, Zysk i S-ka, Warszawa 2012.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!