Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Trzecia Strona Medalu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Trzecia Strona Medalu | Autor: Dariusz Baliszewski

Wybierz opinię:

Miqa

Ponieważ mogę spokojnie zaliczać się do fanów historii, książka Dariusza Baliszewskiego stanowiąca demityzację pewnych od dawna przyjętych i uznanych za prawdę przekoloryzowanych faktów, portretów osób i wydarzeń, stanowiła dla mnie skarbnicę wiedzy, z którą nie raz ciężko było się pogodzić. Autor zasiewa w czytelnikach ziarno niepewności – a książka zmusza do dalszych poszukiwań prawdy i rozważań. Trzeba przyznać, że przed Baliszewskim postawiono bardzo trudne zadanie. Historyk nie powinien być stronniczy a właśnie dążyć do ukazania prawdy... nawet tej najbardziej bolesnej dla Polaków.

 

„Trzecia strona medalu" to książka w której autor skupia się jednak najbardziej na okresach dotyczących Wojen Światowych, chociaż niemało jest też historii najstarszej, a także nie zabrakło tej najnowszej. Dla tych, którzy krytykę znoszą bardzo ciężko, autor przygotował również portrety osób, które bardzo znacząco utrwaliły się w historii Polskiej jako osoby znamienite. Zebrane w jednej książce reportaże kontrowersyjnego historyka, dziennikarza i publicysty pana Baliszewskiego to naprawdę kawał dobrej, historycznej roboty.

 

„Czy nam się to podoba, czy nie, historia świata jest bowiem przede wszystkim historią wojen. Historią zwycięstw i historią klęsk. (...) Nie ma też co ukrywać, że my, Polacy, także kochamy nasze historyczne triumfy i nasze defilady. (...) Jednak na najważniejszych dla historii defiladach wieku XX Polski, jak wiadomo, zabrakło."

 

Książka została podzielona na 5 głównych części. Autor postanowił zatytułować je odpowiednio do przedstawianej w nich treści. Mamy na przykład „Obrazy polskie" czy „rosyjsko-niemieckie" ale także świetne „Portrety z historią w tle" i obrazy batalistyczne. Wprawdzie małe literki i duża ilość stron, a także natłok faktów bywają może czasem uciążliwe, jednak książka jest wielką skarbnicą wiedzy i dobrą powtórką historyczną a także weryfikacją wielu istotnych, przyjętych od dawna za fakty mitów. Nie chcę jednak zdradzać zbyt wiele. Jak napisał Szczepan Twardoch „Baliszewski nie boi się dotknąć Polaków również tam, gdzie boli jeszcze bardziej, bo w historię zdrad, słabości, w historię nieodpowiedzialności, głupoty i obojętności. Bo bez wątpienia autor ma dwie miłości: jedną jest Polska, a drugą jest Prawda."

 

„Albowiem moralność narodów nie zależy ani od liczby zbudowanych przez nie kościołów, ani od liczebności zwerbowanej przez nie policji, a głównie od talentów i uczciwości ich historyków i nauczycieli."

 

Książka może stanowić świetny test dla miłośników historii naszego kraju. Sprawdzi wiedzę ale również przetestuje wytrzymałość patriotów na ciężkie słowa prawdy ukazującej znane sytuacje w negatywnym świetle. Nie jest lekturą łatwą. Wymaga pełnego skupienia i otwartości umysłu od czytelnika, który musi być gotowy na wszystko – i na dobre, i na złe. Jest to chyba jedyna taka pozycja na rynku polskim, która jest warta poznania. Zdecydowanie polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial