Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Trwałem Umarłem Rodzę Się Żyję

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Radosław Lemański
 • Tytuł Oryginału: Trwałem Umarłem Rodzę Się Żyję
 • Gatunek: Poezja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 67
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788362468416
 • Wydawca: Drzewo Laurowe
 • Miejsce Wydania: Zielona Góra
 • Ocena:

  5/6

  4/6

 • Typ: ebook, pdf

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Trwałem Umarłem Rodzę Się Żyję | Autor: Radosław Lemański

Wybierz opinię:

Isadora

W codziennym zgiełku, w pogoni za szczęściem jakże często tracimy z oczu, to co naprawdę ważne, zaślepieni i omamieni ułudą i blichtrem przygniatającej nas, zagłuszającej nasze wewnętrzne potrzeby rzeczywistości. Czy istnieje coś, co pozwoli nam się wyciszyć, co przyniesie ukojenie rozedrganym zmysłom i zszarganym nerwom, co pomoże zachować duchową równowagę i wewnętrzną harmonię, wskaże prostą drogę we wszechogarniającym nas chaosie codzienności i sprawi, że odnajdziemy prawdziwe szczęście? Czy to w ogóle możliwe?

 

Radosław Lemański swoim tomikiem wierszy zatytułowanym "Trwałem umarłem rodzę się żyję" pokazuje, że tak. Dzieląc się z czytelnikiem bardzo osobistymi refleksjami i przemyśleniami udowadnia, że każdy z nas może tego dokonać - wystarczy choć na chwilę zatrzymać się w biegu, szeroko otworzyć oczy i spojrzeć na otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy, spróbować chłonąć go i doświadczać wszystkimi zmysłami, oddychać w jego rytmie, otworzyć się na nowe doznania. Chwila refleksji nad pięknem i ogromem tego, co nas otacza, umiejętność dostrzegania wartości i piękna w choćby najbardziej niepozornych przejawach istnienia, zachwyt nad tym, co codzienne i powszednie pozwalają dostrzec i docenić to, co w życiu najcenniejsze, czerpać z tego radość, a także uczą szacunku dla wszelkich przejawów życia, pozwalają otworzyć serce na krzywdę innych, nadają sensu naszemu istnieniu i barwy kolejnym dniom - pomagają zmienić świat.

 

Autor podejmuje tematykę zagubienia człowieka we współczesnym świecie oraz kwestie dla niego najistotniejsze: samotność i tęsknotę, smutek i radość, miłość i szczęście, życie, śmierć i przemijanie. Jego rozważania trafiają wprost do serca niewymuszoną prostotą, są przejmujące i nostalgiczne. I choć wiersze skierowane są do współczesnego czytelnika, nie sposób dostrzec, że są one jednocześnie hymnem na cześć Boga, pochwałą Jego stworzenia, wyrazem wdzięczności za dar życia i otaczający świat. Są subtelnym drogowskazem, który pozwala zbliżyć się do Boga - poprzez zachwyt nad Jego dziełem, otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka, pielęgnowanie w sobie franciszkańskiej miłości do świata i wszelkich aspektów życia.

 

Poezja Radosława Lemańskiego rzeczywiście pozwala oderwać się od chaosu codzienności; oddaje głos temu, co ukryte głęboko w duszy, gwarantuje odprężające chwile refleksji, pozwala zebrać myśli, nabrać dystansu do świata, przywrócić wewnętrzną równowagę. Piękny, wysmakowany język oraz przejrzysty i jasny przekaz są idealnym przykładem przerostu treści nad formą i gwarancją relaksujących chwil z naprawdę dobrą i wartościową współczesną poezją.

 

Gorąco polecam!

Scathach

Radosław Lemański (Pustelnia Z Widokiem Na Raj)

 

Moi Drodzy, dziś chciałam Wam zaproponować lektury szczególne.
Zdecydowałam się na utworzenie postu z recenzjami łączonymi, gdyż w moim odczuciu obie prezentowane publikacje są ze sobą ściśle powiązane i dobrze byłoby czytać je równocześnie, w ramach wzajemnego uzupełnienia. Są to książki Radosława Lemańskiego (wcześniejsze publikacje: Szczury, A to Polska właśnie!, Wędrówka 2012): Pustelnia z widokiem na raj oraz Trwałem umarłem rodzę się żyję.
Zacznę od pozycji drugiej, będącej tomikiem poezji. Wiersze, które się na nią składają to utwory szczególne. Szczególne, bo dotykające tematyki Boga i relacji zachodzących pomiędzy Nim a człowiekiem. Zawsze byłam pełna podziwu dla poetów, którzy wydając swoje wiersze obnażają część duszy, dzielą się tym co dla nich najważniejsze i najbardziej „własne". Z pewnością wymaga to ogromnej odwagi i wiary w zrozumienie odbiorcy i krytyki. Tematyka przeżywania własnej wiary i relacji ze Stwórcą to jedno z najbardziej intymnych zagadnień, jakie można poruszyć, a jednocześnie jedno z najbardziej narażonych na wyśmianie i napiętnowanie. Tym bardziej doceniam publikację Pana Lemańskiego.
Wiersze zawarte w tym tomiku, to swoiste przełożenie zasad dekalogu na język poezji. Trzydzieści pięć króciutkich zbiorów myśli przelanych na papier mających służyć jako świadectwo oraz zachęta do odnajdywania Bożych darów w życiu codziennym. Moim ulubionym tekstem jest Za nasze kłótnie – przepraszam Panie.

 

Czytając teksty Pana Radosława ma się wrażenie, że znalazło się na właściwym miejscu, a czas nagle stanął w miejscu. Widzimy rzeczy ważne, a o pozostałych zapominamy. Wiersze te mają jeszcze jedną ogromną zaletę: sprawiają, że czytelnik ma wrażenie duchowego wzrostu i zmieniania siebie na lepsze. Choćby tylko na ten krótki moment – zawsze coś w nas zostanie, jakieś słowo, jakaś myśl. Teksty te przybierają formy różne, najczęściej jednak są medytacyjne, refleksyjne, uspokajające i wyciszające, dające uczucie wewnętrznego pokoju. Są niczym przepiękna modlitwa serca. Tutaj też dochodzimy do publikacji drugiej – Pustelni z widokiem na raj, będącej zachętą do odnalezienia w swojej codzienności miejsca, które byłoby przeznaczone tylko dla Boga, które byłoby naszym osobistym wcieleniem eremitorium i jednocześnie przestrzenią, w której będziemy mogli oddawać się codziennej refleksji.

 

Bohaterem tej publikacji, obok Pana Lemańskiego, jest eremita brat Elizeusz, który zaprosił autora do swojej pustelni na górze Cierniak koło Radochowa, by tam podzielić się z nim cząstką swojego życia i pokazać namiastkę pustelniczego życia. Jego rozważania stały się preludium do stworzenia książki na temat poszukiwania Boga, budowania z nim relacji oraz pielęgnowania ich. Rozważania brata Elizeusza i Pana Radosława są przeplatane częścią wierszy zaczerpniętych z wyżej omawianego tomiku. Dlatego też, moim zdaniem tak ważne jest zaopatrzenie się w obie książki, które doskonale się uzupełniają i wynikają jedna z drugiej. Wspólnie stanowią zestaw nie do przebicia. Osobiście większe wrażenie zrobił na mnie tomik wierszy, jednak dzięki drugiej publikacji mogłam odnieść część zawartych w nim myśli, do konkretnych przykładów z życia i ponownie zatopić się w poezji. Polecam każdemu: miłośnikom poezji, poszukiwaczom Boga, osobom skłonnym do medytacji. Nie sądzę, by wśród czytelników mogła znaleźć się osoba, której z tych publikacji nie udałoby się zaczerpnąć choć słowa na dalsze ziemskie pielgrzymowanie. Zachęcam do lektury!

 

Książki można nabyć na stronie księgarni Skryby za symboliczne kwoty 10 i 12 złotych. Dostępne są one także w formie e-booka.

 

Trwałem umarłem rodzę się żyję: 5/6
Pustelnia z widokiem na raj: 4/6

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial