Okładka wydania

Teoria Piekła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kuba Wicher
 • Tytuł Oryginału: Teoria Piekła
 • Gatunek: Powieści i OpowiadaniaSensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 169
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788361154808
 • Wydawca: Jirafa Roja
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Teoria Piekła | Autor: Kuba Wicher

Wybierz opinię:

Alex9

Teoria to coś co uważamy za dalekie od praktyki czyli codzienności. No a piekło - to równie pojęcie odległe, ostateczne, chociaż zdarza się i na co dzień. Czym więc może być teoria piekła? Czymś co powinno być znane tylko z opisu, ale czasem doświadcza się tego w rzeczywistości.

 

Podobno to pieniądz rządzi światem, ale szczęścia nie daje, jaka może być więc cena za życie, za tożsamość, za to co nas określa, to po czym rozpoznają nas inni i czym my się identyfikujemy? Pięć milionów euro, w banknotach o nominale stu i dwustu w unijnej walucie, nie mniej i nie więcej. Dlaczego taka kwota, a nie mniejsza lub większa? Co tak naprawdę kupuje się za taką sumę? Nowe życie, nowe szansy, rysujące się dzięki wartości wyrażonej na kawałkach papieru, to one mają dać to czego podobno nie można kupić za żadną cenę - szczęście...

 

Zakładnicy, porywacze, strach, odwaga, życie ludzkie nagle jest tyle warte ile okup. Ale czy zawsze to co widzimy jest prawdą, może piekło, którego jesteśmy obserwatorem jest w rzeczywistości tylko inscenizacją służącą zabawie? Podobno piekło nie istnieje, ludzie sami umieją je sobie stworzyć bez diabelskich podszeptów, wystarczą tylko pieniądze...

 

"Umiesz liczyć? Licz na siebie" to zdanie idealnie oddają egzystencję bohatera, zwykłego człowieka, jednego z dziesiątek mijanych codziennie na ulicy, stojących obok nas w autobusie. Gdzie by nie spojrzeć zewsząd wyziera niezadowolenie, zwątpienie, obezwładniająca niechęć, a liczenie tylko na siebie jakoś nie pomaga mu dostać to czego pragnie najbardziej - pieniędzy.

 

Sprzedać można wszystko, wystarczy odpowiedni człowiek z odpowiednim pomysłem i można ruszać z nową ideą, która ma zrewolucjonizować świat. Oczywiście nic za darmo i bez zysku, kto ma pieniądz zrobi wszystko by mieć go jeszcze więcej. Trzeba tylko znaleźć właściwą osobę do tego zadania, a najlepiej zrobić to za pomocą przeglądarki google, naszej klasy no i kopalni informacji - facebook'a. Odpowiednie wynagrodzenie skusi każdego, w końcu sprzedać można wszystko, nawet siebie.

 

W "Teorii piekła" rozdziały nie następują po sobie kolejno, ale czy muszą? W każdym pojawia się bohater o tym samym nazwisku, raz jest to człowiek sukcesu, raz jeden z wielu pracowników, źle opłacany i niedoceniany. Czy łączy ich tylko nazwisko czy może coś więcej? Każdy z tych mężczyzn spotyka pewną kobietę - Ewę, która gdzieś już wcześniej pojawiła się w ich życiu, lecz w jakiej sytuacji tego nie wiadomo. Co jeszcze mają wspólnego? Może są jedną i tą samą osobą tylko ukazaną w przeszłości i teraźniejszości. Coś wydarzyło się pomiędzy tym co było, a tym co jest, pytanie tylko co?

 

Portret zwykłego człowieka, portret człowieka sukcesu, awers i rewers jednej monety - społeczeństwa. Obie strony zespala ze sobą pieniądz, to on jest ciągle obecny w myślach ludzi, ciągle go za mało, nawet gdy jest go dużo chce się więcej. Tylko czy on jest najważniejszy? Może w pogoni za nim wchodzimy do piekła nawet tego nie zauważając? Nie zastanawiamy się nad kosztami ważni jesteśmy tylko my - jednostka i jej potrzeby, o resztę zadba ktoś inny. W końcu gdy piekło pokazuje swoją prawdziwą twarz jest już za późno ...

 

"Teoria piekła" to na pierwszy rzut oka historia obyczajowa, później można powiedzieć, że z rodzaju tych fantastyczno-naukowych, wątki apokaliptyczne też się pojawiają - więc coś z horroru. Po ostatniej stronie czytelnik zdaje sobie sprawę, iż to opis świata jak najbardziej realnego, takiego, w którym żyjemy. Od czasu do czasu ktoś powie "piekło na ziemi" i nawet nie zdaje sobie sprawy jak blisko jest prawdy. Wystarczy spojrzeć na wiadomości płynące z telewizora, informacje czytane w internecie lub posłuchać tego co mówią inni ludzie, miejsce gdzie powinni trafić tylko grzesznicy wyszło na powierzchnię.

Dm1994

Kuba Wicher to trzydziestoletni socjolog i marketingowiec. Pracuje w branży reklamowej oraz e-biznesowej. Prezes i założyciel artystycznego stowarzyszenia "Kreatywy". Z zamiłowania pisarz, poeta, muzyk i grafik.

 

"Teoria piekła" to już czwarty dorobek literacki wspomnianego wyżej autora. W książce tej dowiadujemy się, że pewien rosyjski miliarder odnalazł na dnie jeziora Bajkał nieznaną energię, która jest tysiąckrotnie bardziej wydajna niż energia jądrowa. Jego asystentka - Ewa zleca więc specjaliście od spraw reklamy, by rozpromował ten nowy surowiec. Zlecenie to jest tak naprawdę jej zemstą na szefie, która niespodziewanie rozpętuje burzę dziwnych i tajemniczych zdarzeń w życiu Kowalskiego - speca od promocji. Życie bohatera staje się niebezpieczną grą, z której nie można już znaleźć ucieczki.

 

Powieść ta jest tak naprawdę opisem świata w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Świata w którym liczy się tylko pieniądz, a życie to nieskończona gra o władzę i bogactwo, która prowadzi człowieka do destrukcji. Jednak mi ten opis nie do końca przypadł do gustu. Po pierwsze nie spodobał mi się styl pisania autora. Niby nie jest on naganny, ale też nie zachwyca. Słownictwo jest dość proste i zrozumiałe, jednak czasami ta prostota, wyrażona przez na przykład bardzo proste zdania bije po oczach i aż prosi się o jakieś bardziej literackie sformułowanie.
Tematyka książki jest jak najbardziej "na czasie''. Prawda jest prawdą - my ludzie oddaliśmy się w ręce biurokracji i ekonomi, a samo słowo pieniądze wywołuje w nas żądzę jego posiadania. Mimo wszystko fabuła nie zachwyca, a czasami wręcz rozczarowuje. Okładka według mnie również do najlepszych nie należy. Faktem jest, że zdjęcie na niej umieszczone świetnie odwzorowuje tematykę powieści, jednak całościowo oprawa graficzna wypada dość słabo.

 

Podsumowując książka "Teoria piekła" w moich oczach wypada dość słabo - wiele jej brakuje do miana dobrej, interesującej książki, a jeszcze więcej do perfekcji. Jednak zachęcam was do przeczytania i wyrażenia własnej opinii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial