Dobranoc, Panie Holmes

Autor: Carole Nelson Douglas

Okładka wydania

Dobranoc, Panie Holmes


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Odcień purpury

Jako fanka książek o przygodach Sherlocka Holmesa, nie mogłam powstrzymać się i nie sięgnąć po powieść o kobiecie która jako jedyna przechytrzyła znanego detektywa. Iren Adler - bo o niej mowa – to niezwykle piękna kobieta, śpiewaczka operowa, od czasu do czasu pałająca się pracą detektywistyczną. W „Dobranoc, panie Holmes" poznajemy po trochu wydarzenia rozgrywające się w „Niezwykłej kobiecie" Artura Conana Doyle'a (alternatywny tytuł tego opowiadania to „Skandal w Bohemii") widziane z perspektywy Iren, jednak wcześniej będziemy świadkami starcia dwóch bystrych umysłów podczas próby odnalezienia brylantowego pasa królowej Marii Antoniny.

 

Na powieść składa się głównie historia życia Irene, ogranicza się jednak do czasów w których rozgrywa się cała akcja, pozostawiając zamkniętą furtkę do przeszłości Iren. Tak jak w książkach o Sherlocku Holmesie akcja prowadzona jest przez doktora Watsona, tak i w przypadku życia panny Adler narracje prowadzi Penelope „Nell" Huxleigh, sierota po pastorze, przygarnięta przez Irene, która od tego czasu staje się jej towarzyszką przygód i oddaną przyjaciółką. Dzięki temu postać Iren pozostaje owiana tajemnicą, zaskakuje nagłymi zmianami wizerunku, gdy przebiera się za mężczyznę w celu uzyskania potrzebnych informacji, oraz błyskotliwością z jaką rozwiązuje kolejne zagadki.

 

Na „Dobranoc, panie Holmes" składa się wiele nawiązań do twórczości Doyle'a, jak chociażby mężczyzna prowadzący dorożkę Iren i Penelope na początku powieści okazuje się być bohaterem „Studium w szkarłacie", dlatego sądzę, że osoby zapoznane z książkami Doyle'a odnajdą w niej dodatkową przyjemność odkrywając różne powiązania w postaci bohaterów, miejsc i wydarzeń, jednak nie stanowi to koniecznego elementu do zrozumienia przygód Irene, a jedynie miły dodatek.

 

Ubolewam trochę nad faktem, że sam wątek detektywistyczny jest dość skromny, zwłaszcza cześć dotycząca pasa Marii Antoniny. Spodziewałam się, że będzie on stanowił główny wątek, w praktyce temat brylantowego pasa pojawia się jedynie na początku i na końcu powieści. W między czasie dochodzi co prawda do rozwiązania zagadka tajemniczej śmierci króla Czech, jednak cała reszta książki to perypetie z życia Iren.

 

Pomimo tego była to bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza niejaką przyjemność stanowił dla mnie moment czytania o zaskoczeniu malującym się na twarzy Sherlocka Holmesa, gdy zdał sobie sprawę, że nie docenił przeciwnika i wpadł w pułapkę zastawioną przez Irene. Myślę, że jest to świetna lektura uzupełniająca dla fanów twórczości Doyle'a, ale również miły sposób spędzenia czasu dla osób całkowicie nie obeznanych w temacie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!