Okładka wydania

Dobiechna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dobiechna | Autor: Agnieszka Majchrzak

Wybierz opinię:

Isadora

Na "Dobiechna" to utrzymana w konwencji legendy opowieść osadzona w realiach prasłowiańskich sprzed czasów kształtowania się państwa polskiego. I choć akcja przenosi nas w epokę słowiańskich wierzeń, tradycji i obyczajów, przesłanie powieści jest uniwersalne i stanowi o największej wartości tej książki.

 

Siedmioletnia Dobiechna mieszka w rodzinnej wiosce należącej do plemienia Lędzian. W miarę spokojne życie w osadzie zakłóca niewytłumaczalny niepokój, który ogarnia mieszkańców na widok odzianej w łachmany postaci kobiecej o twarzy przykrytej kapturem. Jej pojawienie się zwiastuje grozę i nieszczęście - wiedźma dyszy żądzą zemsty i mści się w okrutny sposób na mieszkańcach sioła. Uprowadza także Dobiechnę, którą już wcześniej upatrzyła sobie na swoją uczennicę i następczynię.

 

W pościg za wiedźmą rusza ojciec dziewczynki oraz niewiele od niej starszy Bolesław, jej opiekun i przyjaciel. W nieprzebytej puszczy chłopiec spotyka tajemniczego pustelnika, którego pomoc okaże się niezbędna w pokonaniu czarów Horagniewy; po raz pierwszy w życiu Bolesław ma także do czynienia z dziwnym bóstwem, do którego modli się starzec - nie wymaga ono krwawych ofiar, a pomaga zawsze, gdy się je o to poprosi...

 

Chłopiec, wspierany mądrością i dobrymi radami pustelnika rusza na pomoc uwięzionej Dobiechnie.

 

Zła moc wiedźmy to nie jedyne zagrożenie, które czai się w niezgłębionych czeluściach prastarego lasu. Lędzianom zagrażają hordy straszliwych wojowników o dwóch obliczach. Pragną oni posiąść władzę równą tej, którą dysponuje Horagniewa, by móc zapanować na sąsiednimi plemionami.

 

Czy Bolesławowi uda się uwolnić przyjaciółkę? Co kryje się w tajemnej grocie poświęconej bóstwu Horagniewy? Czy Lędzianie ostatecznie pokonają swoich wrogów? Mam nadzieję, że zdołałam Was na tyle zainteresować fabułą, że sami zechcecie poszukać odpowiedzi na powyższe pytania. A zapewniam, że warto.

 

"Dobiechna" to nie tylko zajmująca powieść przygodowa odwołująca się do naszych słowiańskich korzeni. To także intrygująca, ponadczasowa opowieść o odwiecznej walce Dobra ze Złem, która uświadamia nam, że toczy się ona z dawien dawna, w jakimkolwiek czasie i miejscu, zawsze tak samo zacięta.

 

Uzmysławia nam również, że człowiek nie jest nic nie znaczącym w niej pionkiem, lecz istotą, która siłą swojej woli jest w stanie przeważyć szalę zwycięstwa na którąkolwiek z wybranych stron i to od niego w dużej mierze zależy, która z tych sił zatriumfuje, a która poniesie klęskę.

 

Powieść pokazuje, jak bardzo ludzka natura jest przewidywalna i jak zadziwiająco niezmienna; choć próba sił trwa od tysiącleci, zawsze znajdą się ludzie gotowi ulec złu oraz ci, którzy będą mu się przeciwstawiać. Ludzkie motywacje, obsesje i pragnienia wcale się nie zmieniły na przestrzeni wieków.

 

Dzięki tej powieści możemy ujrzeć jeszcze jedną odsłonę nieustannej walki Dobra ze Złem; odsłonę ukazaną w sposób niezwykle interesujący i trzymający w napięciu, a przy okazji odwołujący się do wierzeń stanowiących najstarszy zrąb naszej kultury. Podoba mi się taka kombinacja i mam nadzieję, że i w Waszych oczach znajdzie ona uznanie.

 

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to momentami zbyt nowoczesny język nieprzystający do realiów opisanych w książce. Mimo to - gorąco polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial