Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Saga O Zawrociu Tom 1 Tego Lata W Zawrociu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Hanna Kowalewska
 • Tytuł Oryginału: Tego Lata W Zawrociu
 • Seria: Saga O Zaworciu
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 226
 • Rok Wydania: 2010
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788375067576
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Saga O Zawrociu Tom 1 Tego Lata W Zawrociu | Autor: Hanna Kowalewska

Wybierz opinię:

Dosiak

Od dawna miałam ochotę przeczytać tę książkę, ale dziwnym trafem zawsze coś mnie od tego zamiaru odwodziło. A to pojawiały się inne lektury, a to nie miałam odpowiedniego nastroju lub po prostu zapominałam o niej na pewien czas. W końcu zmobilizowałam się i sięgnęłam po „Tego lata, w Zawrociu". Mogę tylko żałować, że nie zrobiłam tego wcześniej, ponieważ dzieło pani Kowalewskiej z pewnością zasługuje na uznanie.

 

Bohaterką jest dwudziestoparoletnia Matylda, która odziedziczyła po babce piękny dworek – Zawrocie. Nowa właścicielka tego majątku, nie utrzymywała z babką Aleksandrą żadnego kontaktu. Jakież jest jej zdumienie, gdy dowiaduje się, że otrzymała tak niespodziewany spadek. Ignorując niechęć, a czasami jawną nienawiść innych członków rodziny, Matylda postanawia poznać motywację babki i odkryć kim była, ta zupełnie obca dla niej, kobieta.

 

Książka została uznana za najlepszą powieść 1997 roku, ale natknęłam się też na parę krytycznych i niepochlebnych opinii o niej. Zarzucano, że Kowalewska napisała książkę o niczym; że to zapis nudnych wynurzeń, dotyczących rodziny i panującej w niej stosunków. Dla mnie jednak ta pozycja okazała się jedną z lepszych, polskich powieści ostatnich lat. W bardzo trafny, minimalistyczny sposób autorka scharakteryzowała dziwne i przerażając relacje między bohaterami. Aleksandra to typ dumnej i wyniosłej kobiety, która nie potrafi przyznać się do błędu i przeprosić za swoje złe czyny. To arystokratka, przelewająca własne ambicję na najbliższą rodzinę. Z powodu tych wymagań Aleksandra poróżniła się ze swoją córką Krystyną i zerwała z nią wszelkie kontakty, skazując się tym samym na zupełną izolacje od wnuków i tej części rodziny. Matylda, mimo młodego wieku, bardzo dużo przeszła i wycierpiała. Pobyt w Zawrociu to dla niej rodzaj terapii, dzięki której uporządkuje myśli i spróbuje zrozumieć postępowanie babki.

 

Autorka posłużyła się tak pięknym i plastycznym językiem, że podczas czytania miałam wrażenie jakbym razem z Matyldą spacerowała po ogrodzie, przeszukiwała strych czy też walczyła z demonami przeszłości. Opisy przyrody, uczuć, wrażeń dają niesamowitą przyjemność podczas lektury. Poznajemy historię tej zwaśnionej rodziny dzięki Matyldzie, która prowadzi dziennik, zapisując w nim wszystkie ważne wydarzenia. Co ciekawe, często zwraca się w nim bezpośrednio do babki, przez co miałam wrażenie jakby Aleksandra była cały czas obecna w Zawrociu i w życiu bohaterki. Mimo iż powieść liczy zaledwie dwieście dwadzieścia stron, to czytanie jej zajęło mi kilka dni. Często jakiś fragment zmuszał mnie do refleksji i przemyśleń, nie pozwalając na kontynuowanie lektury.

 

Akcja toczy się raczej nieśpiesznie, ale mnie to w żaden sposób nie przeszkadzało. „Tego lata, w Zawrociu" to pierwsza część cyklu, który obecnie obejmuje cztery powieści. Na pewno sięgnę po inne pozycje autorstwa Hanny Kowalewskiej, a recenzowaną książkę polecam wszystkim, którzy pragną zatrzymać się na chwilę, zachwycić pięknym pisarstwem i zanurzyć się w skomplikowanym świecie bohaterów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial