Elemental Assassin Tom 1 Ukąszenie Pająka

Autor: Jennifer Estep

Okładka wydania

Elemental Assassin Tom 1 Ukąszenie Pająka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

tutaj tytuł

Mam prawie wakacje. Prawie, bo przede mną jeszcze obrona pracy licencjackiej, ale to podobno tylko formalność, więc postanowiłam przeczytać coś dla swojej własnej przyjemności. Nie ukrywam, przekopywanie się przez sterty materiałów na egzaminy niesamowicie mnie wykończyło i chciałam zachłysnąć się czymś współczesnym i przyjemnym. Na stoliku ułożyłam cztery stosy książek do pochłonięcia w tym miesiącu, ale gdy przyszło, co, do czego to... Właśnie, nie mogłam się zdecydować, po którą powieść sięgnąć. Ta kusi, ta nęci, a czas płynie. Sprawę rozwiązała listonoszka. Przywiozła mi paczkę z powieścią Jennifer Estep pod tytułem „Ukąszenie Pająka". Decyzja zapadła.

 

Bohaterką powieści jest trzydziestoletnia blond piękność, Gin Blanco i trudni się w zawodzie... płatnego zabójcy. Świetnie posługuje się nożami, a także magią Kamienia, którą rozwija od dziecka. Mieszka w mrocznym Ashland – mieście skażonym korupcją i chorobliwym pragnieniem władzy. Kariera nieskromnej blondynki rozwija się bez zarzutów, aż do chwili, gdy nowe zlecenie zaczyna sprawiać problemy i przeradzać się w coś zupełnie innego niż mogłoby się wydawać na początku.

 

Gdyby książki posiadałyby trójwymiarową projekcję streszczeń na życzenie z tej wylewałby się potoki krwi, a zza okładki na czytelnika łypałaby ładna blondynka z nożem w zębach i figlarnym, pociągającym uśmiechu. Powieść Estep to nic innego jak brutalna, krwawa jatka ze szczegółowymi opisami, które przyprawiły mnie o mdłości (minus bycia wrażliwcem).
Gin jawi się tu jako zabójca doskonały i z prawdziwym upodobaniem kastruje swoich przeciwników, a jak nie ma na to czasu, po prostu, bez mrugnięcia okiem dźga ich prosto w serce lub w oko, 'żeby długo nie cierpieli'. Poza tym niesamowicie afiszuje się swoim seksapilem, co mocno mnie irytowało przez całą powieść i nie raz miałam ochotę porzucić książkę w kąt, bo miałam naprawdę dość tej zarozumiałej trzydziestolatki opętanej rządzą zemsty.

 

Fabuła powieści jest banalna i w schemacie znanym niejednemu miłośnikowi mangi czy anime: najpierw jest nakręcanie akcji, potem bezlitosna walka w barwach szkarłatu, a gdy jest już po wszystkim przychodzi upragniony spokój i odpoczynek w wannie z ciepłą wodą.
Sęk w tym na jak długo.
W powieści 'Ukąszenie Pająka' stanowi to kilka godzin po zakończonym zadaniu, więc naprawdę nie wiem jak Gin wytrzymywała to zabójcze tempo.

 

Jedynym plusem powieści jest miasto, w której rozwija się przewidywalna akcja powieści. Ashland – Kraj popiołów. Jak przystało na powieść z gatunku Urban fantasy miasto opisane przez Estep jest mroczne i klimatycznie. Zamieszkują je ludzie i istoty paranormalne takie jak żywiołaki (często potężniejsze od głównej bohaterki), wampiry i krasnoludy. Istoty nie z tego świata nie ukrywają się w ciemnych zaułkach i mrocznych, zatęchłych mieszkaniach. Wręcz przeciwnie, żyją razem ze śmiertelnikami i wykonują zwyczajne, na pierwszy rzut oka, zawody. Magii jest tutaj niewiele, a może i wiele, tylko dla mnie za mało?
Nie jest to też ten spekulatywny rodzaj magii, którą tak bardzo uwielbiam. Nie ma tu magicznych promieni, ani subtelnych uroków, za to można się dowiedzieć, jak za pomocą magii można obedrzeć człowieka ze skóry. Doprawdy, ujmujące.

 

Lektura „Ukąszenie Pająka" bardzo mnie zniesmaczyła, głównie z powodu przewidywalnej do bólu fabuły i brutalnych, krwawych opisów przez, które z ledwością przebrnęłam.
Jeśli ktoś lubi opowieści o opętanych rządzą zemsty pięknych, seksownych kobietach, które uwielbiają mówić same o sobie 'suka' i kochają mordować za pomocą noży to „Ukąszenie Pająka" jest właśnie dla niego. Powieść jest prosta, nie wymaga zbytniego zaangażowania i być może komuś umili wakacyjny wieczór.
Mnie osobiście powieść nie relaksu nie dostarczyła, a szkoda, bo zapowiadała się tak interesująco.

Leanne

Opis Wydawcy:
Mam na imię Gin i zabijam ludzi.
Mówią o mnie Pająk. Jestem najgroźniejszym płatnym zabójcą na Południu – o ile akurat nie smażę najlepszych w Ashland smakołyków z grilla. Mam moc Kamienia i słyszę wszystko, poczynając od szeptu żwiru pod nogami po pomruki Appalachów nad głową. Magia Lodu także mi się przydaje – pozwala w kluczowym momencie wyczarować nóż. Ale w pracy nie posługuję się magią, chyba że już naprawdę nie mam innego wyjścia. Powiedzmy, że to duma zawodowa.
A teraz ktoś, kto włada magią Powietrza, oszukał mnie i brutalnie, okrutnie zamordował mojego łącznika. Pragnę zemsty. I zabiję każdego, kto stanie mi na drodze, nieważne, dobry czy zły. Owszem, jestem ładna, ale to nie zmienia faktu, że jestem też zła. I właśnie dlatego mam problem, gdy zabójczo przystojny detektyw Donovan Maine zgodził się mi pomóc. Ostatnie, czego mi trzeba, gdy zmagam się z magią potężniejszą niż moja, to coś, co odwraca moją uwagę. Zwłaszcza że Donovan, podobnie jak mój wróg, pragnie zobaczyć mnie martwą.

 

Gdy zapada zmrok...

 

Kiedy zapada zmrok, na ulicach Ashland robi się szczególnie niebezpiecznie. Nie żeby za dnia było jakoś szczególnie inaczej. Pod osłoną nocy, dobija się najlepszych targów, błądzi po ulicach w słodkim odurzeniu alkoholowym, zapada w narkotyczny sen i wysysa życie z klientów, niedotrzymujących umowy - czyt. takich, który nie zapłacili za seks na tylnym siedzeniu samochodu. I wreszcie, najlepiej zabija się pod osłoną nocy. Jeśli przypadkiem, znajdziesz się w mało sympatycznej mieścinie i spacerując po ciemnych uliczkach, poczujesz czyjś chłodny oddech na karku, a za minutę uleci z Ciebie życie - możesz być niemal pewny, że to Pająk. To znaczy, jeżeli zdążysz w ogóle o czymkolwiek pomyśleć. Najgroźniejszy płatny zabójca na Południu. Ładna z niej dziewczyna. Ale to nie ma znaczenia. I tak jest zła.

 

Po "Ukąszenie Pająka" sięgnęłam już dobre kilka dni temu, a przeczytałam w niecałą godzinę - tak lekka i szybka jest to lektura. A jednak, zawsze okazywało się, że miałam coś ważniejszego do zrobienia niż ocenienie książki, a kiedy już się do tego odpowiednio zmotywowałam - wszystko zostało wyparte, przez opisane wcześniej filmowe wrażenia.

 

"Mam na imię Gin i zabijam ludźi" - oto wstęp, do debiutanckiej powieści Jennifer Estep, z modnego ostatniego gatunku Urban Fantasy. Już za sam wstęp, należy Autorce przyznać ogromnego plusa, albowiem książka wciąga niezaprzeczalnie już od pierwszej strony. Zostajemy przeniesieni do Zakładu dla Chorych Psychicznie, gdzie główna bohaterka realizuje swoje kolejne zlecenie. Od tego momentu zaczyna się akcja i trwa nieprzerwanie, aż do ostatniej strony. Gin, czy raczej Pająk - pseudonim zawodowy, otrzymuje następną robotę do wykonania, jakby się wydawało nic nadzwyczajnego - zabójstwo przeciętnego księgowego Gordona Gilesa. Kiedy? Jeszcze tego samego wieczoru, w Operze. Wystarczy przebrać się za jedną ze skrzypaczek, poderżnąć gardło delikwentowi i wrócić do domu jeszcze na kolację. Proste, jasne, nieskomplikowane. Niestety życie ma to do siebie, że na pozór najprostsze sprawy, cholernie komplikuje, prawda?

 

Gin, to 'zwyczajna' trzydziestolatka. Bez męża, dzieci, rodziny, stałego adresu zamieszkania. Jej jedynym przyjacielem, jest Fletcher, człowiek który nierzadko ratował ją z opresji i niegdyś również płatny morderca. Pająk włada mocą Kamienia, z którym potrafi zrobić dosłownie wszystko, oraz w niewielkim stopniu Magią Lodu - z tym, że jej możliwości w tym zakresie, ograniczają się do tworzenia lodowych figurek.

 

Problem w tym, że zabójstwo Gilesa nie idzie tak sprawnie, jak by się mogło wydawać. No i Detektyw Caine. Hm. Człowiek który pragnie pomścić śmierć partnera, zadaną mu przez Gin i... niczego nie pragnie bardziej, jak ujrzeć kobietę martwą. Ktoś morduje osobę, która w sercu Pająka zajmowała najważniejsze miejsce. I Gin nie odpuści. Znajdzie sprawcę i zabije każdego kto stanie jej na drodze.

 

Akcja pędzi niesamowicie, nie mamy ani chwili wytchnienia, bo na co chwilę następują po sobie coraz to inne, bardziej szokujące wydarzenia. Ogromnym plusem jest fakt, że główna bohaterka nie jest już nastolatką, a świadomą siebie, dorosłą kobietą, choć po lekturze książki zostało mi wrażenie, że teraz panuje moda na dodawanie lat bohaterkom. Może to i dobrze, przynajmniej wyjdziemy z etapu drżących szesnastolatek. Intryga jest dobrze poprowadzona i rzeczywiście, do samego końca ciężko się domyśleć, kto jest sprawcą całego zamieszania. Relacje, między Gin a Donovanem, może nie przyprawiają o zawrót głowy, ale z pewnością są warte uwagi. Cenię sobie w książkach, nie tylko z wątkiem Paranormalnym, odwagę i bezpruderyjność, naprawdę. Mam po prostu dosyć rumieniących się nastolatek i bohaterka zdająca sobie sprawę ze swojej atrakcyjności, nie bojąca się seksu i nowych doświadczeń, jest kolejną po "Wschodzącym Księżycu" Keri Arthur, odmianą. Narracja z perspektywy głównej postaci, jest bardzo dobrze poprowadzona; "Ukąszenie..." czyta się szybko i przyjemnie, gwarantuję, że nie uśniemy przy niej z nudów, pojawią się co najwyżej rdzawoczerwone plamy na policzkach.

 

Sam pomysł na historię, jest dosyć oryginalny i ukazanie nam Gin jako osoby, z dwiema stronami - tą bezwzględną, zimną i wyrachowaną, oraz tą współczującą, z zasadami i zdolną do ludzkich uczuć, było dość ciekawym i niewątpliwe udanym zabiegiem. Pozostałe postaci są ciekawie skonstruowane i przykuwające uwagę. Nie ma tutaj miejsca, na bezbarwne szare charaktery - nawet zwykła prostytutka, której Autorka poświęca nie więcej niż parę sekund, jest pełnokrwista i doskonale dopracowana.

 

Długo starałam się doszukać w powieści jakiś wad, w końcu nie może być za słodko, ale nie znalazłam jakiś sztandarowych, wywierających wpływ na końcową ocenę, mankamentów. Pewnie sporo osób, wymieniłoby tutaj długość książki, bo jest to zaledwie trzysta stron. Dla mnie to kolejny plus, bo nie mamy do czynienia z przedłużaniem historii na siłę. Polecam "Ukąszenie Pająka" osobom, które chcą oderwać się od codzienności na kilka krótkich chwil i razem z Pająkiem, wyruszyć na wykonanie kolejnego zlecenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: