Okładka wydania

Uśmiech Lisy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Uśmiech Lisy | Autor: Donna Jo Napoli

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Leonardo da Vinci to jeden z najbardziej cenionych i znanych renesansowych artystów, który pozostawił po sobie wiele dzieł, do dzisiaj budzących fascynację oraz szacunek w oczach ludzi, ceniących sobie osobowość malarza, filozofa, architekta, anatoma i wynalazcy w jednej osobie. Wiele jego projektów i szkiców zostało wykorzystanych w późniejszych wiekach, natomiast obrazy spod pędzla da Vinci do dzisiaj są zagadką dla historyków, jak i ambrozją dla oczy miłośników kultury. Jedną z najbardziej uwielbianych prac jest „Mona Lisa", obraz kobiety, która kusi swoim pięknym uśmiechem, gdziekolwiek stanie osoba, pragnące podziwiać jej urodę. Do dzisiaj istnieje wiele domysłów, odnośnie tożsamości intrygującej modelki. Swoją koncepcję wraz z życiorysem tytułowej „Mony Lisy" przedstawia Donna Jo Napoli w książce „Uśmiech Lisy".

 

Elisabeth to nastoletnia szlachcianka, która wraz z rodzicami mieszka w okolicy Florencji, wiodąc spokojne i dostanie życie. Dziewczyna nie posiada zbyt wielu przyjaciół, blisko trzymając się z jedynie Silvią, córką pracownika jej ojca. Elisabeth, pomimo swoich tytułów, często pomaga w utrzymaniu gospodarstwa, uwielbiając szczególnie ogród, który kusi ją barwą i zapachem kwiatów. Bohaterka nie za bardzo zwraca uwagę na pochodzenie, nie myśląc o ożenku ani też wystawnych balach i przyjęciach. Rodzice jednak zaczynają szukać męża dla swojej jedynaczki, pragnąć znaleźć dla niej bogatego, starszego mężczyznę, który nienagannie będzie wykonywał swe małżeńskie obowiązki. Pewnego dnia Elisabeth poznaje Giuliana de' Medici, przedstawiciela jednego z najznakomitszych rodów, oraz Leonardo da Vinci, artystę, który zyskuje coraz więcej poklasku. Elisabeth od samego początku pała sympatią do Giuliana, ceniącego sobie również szczerość i optymizm dziewczyny, która z czasem zdobywa jego serce. Życie towarzyskie nastolatki ulega jednak zmianie, kiedy umiera jej matka, a rok później ojciec żeni się z o wiele młodszą od siebie kobietą. Szlachcianka postanawia zająć się domem, odtrącając od siebie życie towarzyskie. Rewolucja nastaje we Florencji, w której liczy się zdanie szalonego fanatyka - Savonaroli, pragnącego zmian i odtrącenia de' Medicich od władzy. Giulian wraz z rodziną zostanie wygnany z miasta, a ojciec Elisabeth nie popiera związku tych dwojga, wybierając partnera dla swej córki. Jednak czy miłość tych dwojga przetrwa burzliwą rewolucję?

 

Donna Jo Napoli stworzyła intrygującą powieść, w której poznajemy życie piętnastowiecznej nastolatki, pragnącej jedynie szczęścia dla siebie i swoich najbliższych. Autorka wspaniale przybliżyła czytelnikom realia ówczesnego świata, gdzie kobiety nie miały zbyt wiele do powiedzenia, godząc się na życie, jakie wybrała dla nich rodzinach, której decyzja odnośnie ożenku nie podlegała żadnej dyskusji. Pisarka niewątpliwie ciekawie wprowadza nas do renesansowej Florencji, gdzie pierwsze prace Leonardo da Vinci zyskują sławę i uznanie w oczach pochlebców sztuki, oraz przedstawia czasy, kiedy nadchodzące zmiany burzyły ład, w jakim obracali się mieszkańcy wielkiego miasta. Fanatyczne przemówienia jednego z obywateli spowodowały prawdziwą lawinę zdarzeń, która nie ukazywała dobra, a zło, szerzące z każdym dniem swoje wpływy. Szanowane rody z dnia na dzień traciły reputację i cały dobytek, który stawał się momentalnie majątkiem państwa. Wiele osób musiało uciec, niektórzy już nigdy nie byli wstanie wrócić, a ci, którzy odważyli się po raz kolejny stanąć w murach ukochanego miejsca przybywali jako nowi przybysze, nie mający praktycznie niczego. Na tle tętniącej życiem rewolucji obserwujemy miłość, która połączyła osoby ze szlachetnych rodzin, nie bojących się słów ani namiętności. Jedyną obawą są jedynie pożegnania, przy których „kocham" nie jest wstanie wyrazić chociażby krzty uczucia.

 

Autorka „Uśmiechu Lisy" posiada lekki i przyjemny styl, który sprawia, że historię Elisabeth czyta się praktycznie jednym tchem. Donna Jo Napoli wspaniale ubiera w słowa każde wydarzenie, interesująco opisując uczucia i wyznania bohaterów, szukających akceptacji wśród społeczeństwa. Opis spod pióra tejże pisarki wyszły wręcz brawurowo, tak samo jak dialogi, które wydają się być bardzo prawdziwe i potrafią budować napięcie. Cała fabuła powieści należy do wyjątkowych oraz przyznam, że ciężko przewidzieć kolejny ruch postaci, które uzależnione się od wydarzeń politycznych i religijnych rozgrywających się w piętnastowiecznej Florencji. Bohaterowie stworzeni przez panią Jo Napoli są nietuzinkowi i niekiedy intrygują swoim zachowaniem i głoszonymi przez siebie poglądami. Niekiedy ich wybory oraz priorytety, jakimi się kierowali, potrafiły zdziwić, ale też i spowodować, że lektura wydawała się być jeszcze bardziej intrygująca. Miłość, jaka wystąpiła pomiędzy Elisabeth a Gulianem, potrafiła chwycić za serce i spowodować, że czytelnik z roztargnieniem obserwował jak los bez skrupułów rujnuje życie tych dwojga. Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło i przyznam, że przedstawione wydarzenia potrafią pokazać, że istnieje granica pomiędzy własnymi potrzebami a potrzebami tych, którzy na nas liczą. Nawiązanie do całej sprawy Leonarda da Vinci nadało tej książce jeszcze większego uroku.

 

Nie podobała mi się natomiast jedna rzecz w stylu pani Donny Jo Napoli. Niekiedy odnosiłam wrażenie, że czytam bajkę dla dzieci. W piórze tejże autorki można wyczuć wiele lekkości, która sprawia, że historia miłosna wydaje się być wręcz bajkowa, co niekiedy mnie irytowało. W kilku miejscach wydarzenia zostały przerysowane i można było wyczuć, że czytelnicy do końca nie są brani na poważnie. Jednak całokształt zasługuje na uwagę.

 

Donna Jo Napoli stworzyła interesującą i godną uwagi pozycję, która niewątpliwie zadowoli tych, którzy cenią sobie XV-wieczną Europę na tle burzliwych wydarzeń. „Uśmiech Lisy" przybliża nam postać Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim kobiety, która była jego modelką, oraz motywów, jakie kierowały malarzem, pragnącym stworzyć dzieło idealne. Książka należy do lekkich lektur, które warto przeczytać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial