Cudowne Życie Staśka I Innych Aniołów

Autor: Teresa Anna Aleksandrowicz

Okładka wydania

Cudowne Życie Staśka I Innych Aniołów


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kasiek

Zaczynam wierzyć od nowa w moją intuicję. Wyczuwam dobre książki. Nawet gdy okładka i owszem jest magiczna, ale nie przykuwa wzroku. Gdy tytuł nie elektryzuje, nie wskazuje o czym będzie. Poczułam, że to książka, która mi się spodoba. I tak się stało. Chociaż nie ukrywam, że według mnie jest bardzo smutną opowieścią. Mimo, ze z tak zwanym relatywnym happy Endem, to mimo wszystko w trakcie lektury towarzyszyło mi uczucie przejmującego smutku.

 

Książka to historia ludzi na emeryturze. W większości. Starsze panie z trudem wiążą koniec z końcem, mimo, że skrajnie różnych charakterów są, to dogadują się w miarę sprawnie. Każda ma jakieś hobby, jedna jest niepoprawną Matką Teresą, druga hipochondryczką zakochaną w reklamach leków, trzecia kocha książki i muzykę poważną. Wszystkie dopomagają Staśkowi, filozofowi ulicy i nałogowemu alkoholikowi. Żyją biednie, ale w sumie szczęśliwie.

 

Do czasu, gdy tuż po wizycie w księgarni Natalia zostaje porwana. Wtedy, tego dnia ich życie zaczyna się odmieniać, wszystko przez przypadek, ale jak brzemienne w skutki.

 

Dlaczego książka jest smutna... bo opisuje życie takim jakie ono jest, a za wesołe co do zasady nie jest. Zwłaszcza dla ludzi skazanych na życie za groszową emeryturę, borykającymi się ze wspomnieniami wojny, walczących z samotnością, gdy Ci których kochaliśmy odeszli. Dla mnie to smutne.

 

Książka jest poprawnie napisana. Owszem realizm miesza się z bajką co nie każdemu może się podobać. Mi się książkę bardzo, bardzo dobrze. Mimo smutnych momentów. Książka jest w większości momentów, taka prawdziwa, zwykła o normalnym życiu z jaśniejszymi i ciemniejszymi momentami.

 

Naprawdę polecam, może nie jest to najbardziej optymistyczna lektura, ale może rozbawić i natchnąć nadzieją jeśli się naprawdę chce dostrzec, że każda ciemna chmura ma srebrny brzeg.

 

Ta książka pokazuje, że c i którzy mają najmniej, najlepiej potrafią dawać. Według mnie dodatkowo książka ma również ciekawe, otwarte zakończenie pozwalające rozbujać się wyobraźni w dopisywaniu w dalszych losów :)
Naprawdę polecam.

Kolmanka

"Teraz, kiedy życie dobiega kresu... nadszedł czas, żeby żyć"

 

Trzy miłe, starsze panie. Trzy historie życia. Wszystkie mocno doświadczone przez życie wiodą spokojny, acz ubogi żywot. Na pierwszy rzut oka widać, że ich codzienność wypełniają plotki o najnowszych lekach i porażkach sąsiadów. Jednak po bliższym poznaniu kobiet, widzimy jak wielkie mają serce i jak bardzo świadome są tego, że ich życie nie może przynieść im już zbyt wiele dobrego. Opiekują się Staśkiem- filozofem, który po śmierci matki, wpada w głęboką depresję i alkoholizm. Otaczają go troską, zapewniają pożywienie i modlą się o jego szybkie nawrócenie. A sam Stasiek? Wydaje się być dobrym człowiekiem, który zabłądził. Myślę, że z lenistwa i pesymizmu, godzi się na swój los.

 

Wielką zmianą w ich życiu, będzie pojawienie się dwóch postaci - starszego pana Michała oraz jego syna, słynnego muzyka-Jerzego. Okaże się, że szczęście może znaleźć człowieka w każdym wieku i być może spowoduje pewien przełom w życiu naszych bohaterów.

 

Kim są tytułowe anioły? Po pierwsze są to emerytki, które z matczynym niepokojem zerkają w stronę Staśka, opiekują się bezinteresownie bezdomnymi i gotują im obiady (mimo, że same narzekają na ubóstwo), leczą zranione psychicznie i fizycznie zwierzęta. Po drugie jest to sam Stasiek. Jedno trzeba mu przyznać, że stara się pomagać ludziom i najbliższym. Często jednak jest przy tym bardzo naiwny i w tym przypadku prowadzi to do niejednej tragedii. Po trzecie słowo "anioł" pojawia się jako nazwisko Michała i Jerzego.

 

Książka cudowna! Przepiękna, głęboka i mądra. Mówi o życiu, o dystansie do starości i strachu przed nią. Porusza temat zawistnego społeczeństwa, niewrażliwego na ludzką krzywdę. Traktuje o ludzkiej głupocie, zazdrości i pysze. Powieść jest czasami smutna, czasami prowadzi do wybuchu śmiechu, nakłania do refleksji. A już na pewno, bardzo długo pozostanie w mojej pamięci.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: