Ukryty

Autor: Bronisław Wildstein

Okładka wydania

Ukryty


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Marta_25

W warszawskim światku artystycznym nieoczekiwanie dochodzi do śmierci trzech osób. Rafał Maj, ochroniarz i były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, podejrzewany o handel bronią ginie dosłownie przejechany (kilkukrotnie) przez samochód. Sprawa zostaje uznana za wypadek. Kolejną ofiarą jest Sylwia Nawrot, która zmarła w wyniku ran kłutych, zadanych nożem. Policja uznała, jednak, że kobieta chciała popełnić samobójstwo, więc sama trzykrotnie się dźgnęła, więc umorzyła sprawę. Ostatnią zamordowaną jest Ewa Drozd, której głowę wyłowiono z Wisły. Spoiwem dla zamordowanych osób staje się Ksawery Starowin, który bardzo dobrze znał całą trójkę. Ksawery zaistniał w środowisku artystycznym nie dzięki talentowi, ale dzięki tatusiowi, który jest sławnym pisarzem. Starowin swój przekaz buduje na bulwersowaniu opinii publicznej wykorzystując do tego tematy polityczne oraz związane z chrześcijaństwem. Sławny ojciec ma tu niewątpliwie wpływ na „wyciszenie" sprawy potrójnego morderstwa. Jest jednak ktoś, kto uparcie drąży ten temat i chce odnaleźć zabójcę, a mianowicie młodszy aspirant Tatar. Tatar to około pięćdziesięcioletni policjant, który dożywotnio stracił możliwość awansu jeszcze za czasów PRL-u. Dlaczego? Dlatego, że nie potrafi dopasować się do obowiązujących reguł, co jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że są równi i równiejsi, którzy pozostają nietykalni, nawet wtedy, gdy dopuszczą się morderstwa. Tatar jednak jest nieustępliwy i prowadzi dochodzenie wbrew swoim przełożonym.

 

Odnajdziemy tutaj przedstawicieli różnych środowisk. Wspomniałam już o środowisku artystycznym, reprezentowanym przez Ksawerego Starowina i jego ojca oraz o Tatarze- reprezentanta wymiaru sprawiedliwości. Nie zabraknie także przedstawicieli świata politycznego – Przybysza i Rosy. Polityk i specjalista PR. Przybysz za wszelką cenę chce „nie wypaść" ze środowiska, natomiast Rosa, zakompleksiony i gruby, za to bardzo inteligentny pragnie zostać zauważony i dobrze zarobić. Obaj tańczą, jak im zagrają, jednak pewne wydarzenie sprawi, że Rosa zechce diametralnie zmienić swoje życie.

 

Śledztwo nie jest tutaj wątkiem najważniejszym, jest pretekstem do przyjrzenia się społeczeństwu i środowisku politycznemu. Akcja powieści toczy się w cieniu tragedii smoleńskiej i walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Tragedia smoleńska także nie jest tutaj tematem przewodnim. Jest natomiast doskonałą „okazją" dla polityków, aby podreperować swój wizerunek. „Ukryty" to obraz świata politycznego III RP, który się psuje; który za sprawą środków masowego przekazu umiejętnie manipuluje obywatelami. To świat, gdzie każdy jest marionetką w czyichś rękach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: