W Proch Się Obrócisz

Autor: Ken McClure

Okładka wydania

W Proch Się Obrócisz


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ken McClure
 • Tytuł Oryginału: Steven Dunbar: Dust To Dust
 • Seria: Steven Dunbar (9 Tom)
 • Gatunek: Powieści i opowiadaniaThriller
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Dariusz Ćwiklak
 • Liczba Stron: 248
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150 x 210 mm
 • ISBN: 978834138265
 • Wydawca: Amber
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Varia

Ken McClure jest nie tylko uznanym twórcą thrillerów medycznych, ale i wybitnym lekarzem. I choć W proch się obrócisz to pierwsze spotkaniem z tym autorem, bez trudu zdobył on moją sympatię.

 

Fabuła powieści opiera się na postaci Johna Motram'a, mikrobiologa zafascynowanego zjawiskiem czarnej śmierci. Stara się on dowieść, że nie było ono wywołane dżumą, lecz innym, nieznanym dotychczas wirusem. Kiedy zostaje zatrudniony jako jeden z ekspertów do przebadania tajemniczej krypty z XVI w. pojawia się niepowtarzalna okazja na odkrycie prawdy i potwierdzenie swojej teorii. Mimo drobnych trudności całość wydaje się iść z zgodnie z planem. Wszystko zmienia się w momencie, gdy John wchodzi do krypty i zapada na tajemniczą chorobę. Na ratunek rusza mu doktor Steven Dunbar. Ma on jednak bardzo mało czasu na odkrycie prawdy, a co za tym idzie uratowanie naukowca.

 

Książkę czyta się błyskawicznie, a fakt, że taka historia mogła wydarzyć się naprawdę dodatkowo to jeszcze potęguje. Postacie są inteligentne i sprytne, trzeba jednak przyznać, że były momenty w których brak należytej dedukcji powodował, iż miałam ochotę chwycić i nimi potrząsnąć. Niby ci agenci tacy przebiegli i przewidujący, a momentami głupi i ufni jak małe dzieci. Aby nie zepsuć wam przyjemności z czytania nie mogę niestety napisać o który fragment dokładnie mi chodzi. Nie mniej wydaje mi się, że samo wzbudzenie we mnie takich emocji chyba najlepiej obrazuje, jak bardzo fabuła wciąga.

 

Znajdziemy tutaj także mały polski akcent. Może w wymiarze nie do końca pozytywnym, ale jednak. Bardzo lubię odnajdywać w treści książki takie nawiązania. Jakoś przyjemniej się czyta, gdy autor wie co to jest Polska i gdzie ona leży :)

 

Podsumowując. Mamy tutaj do czynienia z kawałkiem mocnej, realnej i bardzo szybkiej akcji.

Dosiak

Yrsa Sigurðardóttir to islandzka pisarka, której powieści kryminalne cieszą się dużą popularnością nie tylko w ojczystym kraju, ale także za granicą. Jak dotąd w Polsce ukazały się cztery jej książki, a premiera kolejnej odbędzie się na początku maja „W proch się obrócisz" to trzecia część przygód prawniczki Thory Gudmundsdóttir, w której z pozoru prosta i zwyczajna sprawa zamienia się w skomplikowane śledztwo, dotyczące brutalnego morderstwa.

 

W styczniu 1973 roku na wyspie Heimaey wybucha wulkan, pokrywając niewielkie miasteczko Vestmannaeyjar gorąca lawą i trującym dymem. Niemal cała okolica zostaje zasypana popiołem, a mieszkańcy zmuszeni do ewakuacji. Ponad trzydzieści lat później, na polecenie swojego klienta, Markusa Magnussona Thora usiłuje nie dopuścić do odkopania przez archeologów jego rodzinnego domu. Niespodziewanie mężczyzna odnajduje w starej piwnicy zwłoki trzech mężczyzn oraz odciętą głowę, umieszczoną w kartonowym pudle. Dodatkowo sytuację komplikuje śmierć jego przyjaciółki z dawnych lat, która okazuje się w jakiś sposób związana z tym makabrycznym znaleziskiem. Thora wraz ze swoją sekretarką Bellą usiłują wyjaśnić sprawę i oczyścić Markusa z zarzutów.

 

Powieść ta, podobnie jak dwie wcześniejsze autorki, to przykład literatury kryminalnej, idealnie trafiającej w mój gust. Wszystko mi się w tej książce podobało i nie znalazłam ani jednego elementu, do którego mogłabym mieć jakieś zastrzeżenia. Główny wątek został bardzo dobrze skonstruowany, od pierwszej do ostatniej strony z uwagą śledziłam poczynania Thory oraz razem z nią szukałam wyjaśnienia tej przedziwnej sprawy. Kilkukrotnie zmieniałam swoje podejrzenia, co kilkadziesiąt stron typując innego bohatera na mordercę. Moje wysiłki okazały się zbędne, bowiem zakończenie zupełnie zmienia obraz śledztwa, a zabójcą okazuje się osoba, o której nie pomyślałam nawet przez chwilę. Podczas lektury kryminałów lubię być przez autora zaskakiwana i wprowadzana w błąd wieloma tropami, i poszlakami, dlatego nie czuję rozczarowania, gdy moje podejrzenia nie sprawdzają się. Inteligentna, dobrze poprowadzona intryga, cięte dialogi a także niesłabnące tempo akcji to główne zalety tej książki.

 

Autorce udało się także stworzyć ciekawą postać głównej bohaterki. Thora Gudmundsdóttir samotnie wychowuje kilkuletnią córkę Soley oraz dorastającego syna Gylfiego, który przedwcześnie uczynił ją babcią. Mimo własnych zmartwień kobieta nie traci poczucia humoru ani zapału do pracy, odważnie stawiając czoła kolejnym osobliwym wydarzeniom. Podobało mi się, że autorka nie skupia się zbytnio na życiu prywatnym Thory, lecz opisane wydarzenia w większości dotyczą tajemniczych zbrodni.

 

Książkę polecam i namawiam do zapoznania się z twórczością Yrsy Sigurðardóttir. Dodatkową atrakcją powieści jest dość egzotyczne miejsce akcji. O Islandii wiem bardzo niewiele, ale po lekturze „W proch się obrócisz" mam ochotę uzupełnić braki. Nazwiska bohaterów czy też nazwy własne są dla mnie często nie do wymówienia, ale nie stanowi to problemu w zanurzeniu się w fabułę. Książę czyta się bardzo szybko i z dużym zainteresowaniem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: