Wierność W Stereo

Autor: Nick Hornby

Okładka wydania

Wierność W Stereo


Dodatkowe informacje

 • Autor: Nick Hornby
 • Tytuł Oryginału: High Fidelity
 • Seria: Literatura W Spódnicy
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jędrzej Polak
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-7785-298-9
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  3/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Magda

Nick Hornby jest brytyjskim pisarzem. Chyba najsłynniejszym jego dziełem jest książka pt. "Był sobie chłopiec", na podstawie której nakręcono film. Jego powieści najczęściej związane są z tematyką sportu i muzyki.

 

Główny bohater - Rob jest facetem po trzydziestce, prowadzi sklep z płytami i do niedawna jeszcze miał dziewczynę - Laurę. Pewnego dnia Laura po prostu spakowała walizki i wyszła z mieszkania. Rob z początku wcale się tym nie przejmuje, wręcz czuje się w pewnym sensie wyzwolony. Kolejne dni upływają mu jak dawniej. Praca w sklepie, rozmowy z kolegami- wszytko obraca się dookoła muzyki (w szczególności pop), której Rob jest ogromnym fanem. Po pewnym czasie jednak zaczyna mu brakować Laury. Wspomina swoje byłe dziewczyny i najgorsze rozstania jakie przeżył. Zastanawia się przy tym dlaczego każda dziewczyna któregoś dnia od niego odchodzi.

 

Przełomowym momentem jest śmierć ojca Laury. Wydarzenie to sprawia, że Rob w pewnym sensie dojrzewa i otwiera oczy. Choć boi się sam przed sobą przyznać, że kocha Laurę i mu na niej zależy, to jest gotowy zrobić kolejny krok i poukładać wszystko na nowo.

 

Książka wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem i byłam przygotowana na jakiś lekki, nieskomplikowany romans, czy coś w tym guście. Niestety po przeczytaniu nie mogę powiedzieć prawie nic dobrego o tej książce. Kompletnie nie bawi mnie poczucie humoru autora. Nie spodobało mi się też ciągłe nawiązanie do muzyki. Główny bohater - Rob jest według mnie trzydziestopięcioletnim egoistą bez ambicji, którego największym życiowym problemem jest ułożenie listy 5 najlepszych piosenek pop. Nie jest to ani lekka i przyjemna książka o miłości, którą fajnie poczytać po ciężkim dniu. Nie jest to też książka z głębszym przesłaniem. Jest to książka o facecie, który nie dorósł do prawdziwego związku, na dodatek jest to bardzo denerwujący facet :) Ogólnie nie polecam.

Aga

Do sięgnięcia po książkę Nicka Hornbyego „Wierność w stereo" skłoniło mnie hasło reklamowe sugerujące, że w książce znajdę wszystko, co chciałabym wiedzieć o miłości i muzyce, a że główny bohater jest w podobnym do mnie wieku uznałam, że spojrzenie na te zagadnienia z perspektywy odmiennej płci rówieśnika będzie ciekawym i pouczającym doświadczeniem.

 

Nick Hornby jest angielskim pisarzem i eseistom, który zaczynał od pisania sztuk radiowych. Światową sławę zyskał wydając w krótkim odstępie czasu klika bestsellerowych książek, które uznano za głos pokolenia: „Futbolową gorączkę", „Wierność w stereo", „Był sobie chłopiec". Natomiast kolejne powieści ugruntowały jego pozycję tropiciela kulturowych i społecznych obsesji przełomu XX i XXI wieku.

 

Głównym bohaterem powieści jest trzydziestopięcioletni Rob Fleming uzależniony od muzyki właściciel podupadającego sklepu z płytami. Poznajemy go podczas rozstania z obecną partnerką – Laurą i towarzyszymy mu w pierwszym okresie samotnej wędrówki przez życie, w której nie tylko zmaga się z bólem rozstania, ale też próbuje znaleźć przyczyny nietrwałości jego związków z kobietami. Ale czy wycieczka w przeszłość i konfrontacja z byłymi dziewczynami rzeczywiście przyniosą mu pożądane odpowiedzi?

 

Rob nie jest księciem z bajki ani ucieleśnieniem kobiecych marzeń tylko bardzo przeciętnym facetem pasjonującym się muzyką. Rozczulającym się nad sobą zgorzkniałym marudą, którego związki z kobietami prędzej czy później kończą się porzuceniem, ale dopiero rozstanie z Laurą skłoniło go do poszukiwania przyczyn niepowodzeń na tej płaszczyźnie i zadawania pytań: czy warto żyć w maleńkim mieszkaniu w otoczeniu płyt i kompaktów, czy raczej powinno założyć się rodzinę?, czy warto planować swoje życie z kimś, czyja kolekcja płyt jest nieporównywalna z naszą? I czy warto przyjaźnić się z kimś, kto słucha tandetnej muzyki?

 

I choć poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania nie jest łatwe, a wnioski do których dochodzi zmuszają go do zastanowienia się nad sobą, to dokonane odkrycia niejednokrotnie go zaskakują i pozwalają dostrzec popełniane błędy, bądź zrozumieć, że nie we wszystkich sytuacjach mamy wpływ na bieg wydarzeń. Bolesne doświadczenia i głęboka analiza związków pozwala Robowi na zdobycie wiedzy, ale czy wystarczy mu determinacji aby zrobić z niej odpowiedni użytek?

 

Największym atutem książki jest klimat i oprawa muzyczna, która stanowi bardzo barwne tło dla przedstawionych wydarzeń. Doceniam też skupienie autora na portrecie psychologicznym głównego bohatera, który nie pozostawiał mi wątpliwości, co do targających nim emocji, dylematów oraz stosunku do świata oraz ludzi. I choć nie polubiłam Roba, a momentami negatywnie oddziaływał na mój układ nerwowy, to nie miałam problemów ze zrozumieniem jego postępowania czy podejmowanych decyzji.

 

Autor pod podszewką przedstawionych wydarzeń dotyka wielu ważnych zagadnień m.in.: miłości cierpienia, egoizmu, nieprzystosowania i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Prowokuje czytelnika do refleksji i przemyśleń nad tym, co jest w życiu najważniejsze. Z jednej strony pozwala mu na cenną lekcję, a z drugiej na dobrą zabawę, gdyż perypetie głównego bohatera niejednokrotnie wywołują uśmiech.

 

„Wierność w stereo" to lektura na którą warto zwrócić uwagę. I choć jest książką pełną pokoleniowego snobizmu i wyrzutów sumienia pokazuje prawdę i niewątpliwie pozostanie w pamięci odbiorcy na długo. Książkę polecam czytelnikom starszym, którym przez pryzmat własnych doświadczeń łatwiej będzie zrozumieć rozterki głównego bohatera.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: