W Poszukiwaniu Światła. Opowieść O Marii Skłodowskiej-Curie

Autor: Anna Czerwińska Rydel

Okładka wydania

W Poszukiwaniu Światła. Opowieść O Marii Skłodowskiej-Curie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Alex9

Osiągnięcie Marii Curie-Skłodowskiej w dziedzinie fizyki i chemii są znane na całym świecie, szczegóły jej życiorysu także, w mniejszym lub większym stopniu. Suche encyklopedyczne dane, że ktoś urodził się w tym roku, a zmarł w tamtym, pomiędzy tym datami dokonując odkryć naukowych nie oddają nawet w części człowieka - jego życia, ludzi go wspierających, tego co wpłynęło na to kim się stał i był. Fakty, daty, nagrody, to jedna strona biografii wielkich naukowców, ale gdzieś pomiędzy nimi kryje się osoba, która kiedyś była dzieckiem, miała rodzinę i właśnie to wszystko razem sprawia, iż zamiast jednowymiarowego symbolu mamy pełen kolorów portret, oddający w dużym stopniu prawdziwego człowieka. "W poszukiwaniu światła (...)" jest opowieścią o podwójnej noblistce skierowaną do młodszego czytelnika, lecz również starsi znajdą wiele ciekawych informacji. Autorka w formie powieści przytacza najważniejsze fakty z życia Marii Curie- Skłodowskiej od czasów dzieciństwa, aż do momentu jej śmierci. Książka szeroko omawia najważniejsze fakty z życie noblistki, przybliżając młodszym odbiorcom niezwykłą kobietę. Ukazanie lat dzieciństwa naznaczonych chorobą i przedwczesnym odejściem matki oraz najstarszej siostry oraz pierwszych trudnych wyborów związanych z edukacją pozwala ujrzeć Marię Curie-Skłodowską od innej strony. Chociaż teraz wydaje się to niewiarygodne w czasach jej młodości studia uniwersyteckie nie były dostępne w Królestwie Polskim, wraz z siostrą chciały studiować, tak jak starszy brat, ale gdy on mógł uczyć się w Warszawie im pozostawał tylko wyjazd z kraju by móc spełnić to marzenie. Urzeczywistnienie pragnienia sióstr wymagało podjęcia niełatwej decyzji o odroczeniu dalszej edukacji młodszej czyli Marii i jej pracy jako guwernantki, dzięki czemu mogła pomóc sfinansować studia medyczne starszej - Bronisławie. Nie tylko ta strona życia jest przedstawiona, lecz również bardziej prywatna - uczuciowa. Nim przyszły nagrody lata upłynęły na nauce i badaniach, ważnym jest również podkreślenie, że obraz tego jakim była człowiekiem został oddany bardzo wiernie.

 

Czytałam kilka biografii Marie Curie - Skłodowskiej, ale ta autorstwa Anna Czerwińska-Rydel przedstawia w doskonały sposób człowieka jakim była, nie zarzuca czytającego datami, szczegółami, co jest ważne gdy czytelnikiem lub odbiorcą tekstu ma być nie dorosły, a ktoś młodszy, chociaż i starsi nie poczują się zawiedzeni tą gawędą biograficzną. Opowiadanie podzielone jest na dwie części, z których każda zawiera tytułowane rozdziały, dzięki czemu czytanie może być bez problemu podzielone na fragmenty łatwiejsze do zapamiętania oraz uzupełnione fotografiami rodzinnymi i ilustracjami. Książka ta jest świetnym punktem wyjścia do dalszego zdobywania informacji i pogłębiania wiedzy o noblistce i to nie tylko od strony jej dokonań na polu naukowym, lecz także interesującego życia poza nim.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.