Okładka wydania

Włochy Północne: Wszystkie Drogi Prowadzą Do Rzymu: Przewodnik

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka MasternakAgnieszka Pasieka
 • Tytuł Oryginału: Włochy Północne: Wszystkie Drogi Prowadzą Do Rzymu: Przewodnik
 • Seria: Przewodniki Bezdroży
 • Gatunek: Przewodnik
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 536
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: IV
 • Wymiary: 125 x 175 mm
 • ISBN: 9788376611563
 • Wydawca: Bezdroża
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Włochy Północne: Wszystkie Drogi Prowadzą Do Rzymu: Przewodnik | Autor: Agnieszka MasternakAgnieszka Pasieka

Wybierz opinię:

Orchisss

Recenzowanie przewodników turystycznych w moim mniemaniu często mija się z celem. Przewodniki zaliczają się do literatury tak zwanej użytkowej. Ich poprawność, przydatność należy sprawdzić w akcji. Trudno jest ocenić jego funkcjonalność siedząc w fotelu. Popełniając notkę o moim wypadzie do Portugalii, pokusiłam się o krótkie zrecenzowanie przewodników z którymi do wyjazdu się przygotowywałam. Potrafiłam wytknąć ich wady, docenić zalety. Co więcej -mogłam z czystym sumieniem ocenić ich przydatność w podróży (waga, wymiar etc.). Mówiąc krótko, w moim odczuciu - taka recenzja miała sens.

 

W przypadku przewodnika "Włochy północne. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" nieco zamarkuję - we Włoszech co prawda byłam, jednak było to na tyle dawno temu, że nie jestem w stanie tak dokładnie przywołać wszystkich obrazów. Ani uczciwie ocenić przydatności przewodnika w trasie.

 

Włochy - kraj o jednym z najbardziej charakterystycznych kształtów. Każdy z nas uczył się w szkole o włoskim bucie. Kraj kontrastów, pysznego jedzenia, muzeum na świeżym powietrzu. Kraj, którego język brzmi jak najlepsza melodia. Góry, morza, jeziora, wulkany - wszystko tu jest. Dawna potęga Basenu Morza Śródziemnego. Takich przydomków można by przywołać naprawdę mnóstwo. To, że Włochy to idealny kraj na wakacje, podróż poślubną etc. - mówić chyba nie trzeba. A teraz do rzeczy - o przewodniku.

 

To nie pierwszy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża, który trafił w moje ręce. To zapewne sprawia, że czuję się z nim w rękach w miarę pewnie. Wydawnictwo może się pochwalić przydatnym i nowatorskim przykładem wykorzystania skrzydełek. Na plus - spis treści, linijka, garść bardzo podstawowych zwrotów - umieszczenie tych informacji w tym miejscu, jest naprawdę bardzo wygodne. Będę niemal zawsze utyskiwać, że przewodniki pozbawione są rozkładówek z dokładniejszą mapą kraju. Czasami chcemy tylko zerknąć, zorientować się w przestrzeni i wtedy takie rozwiązanie byłoby idealne.

 

"Włochy północne" podzielone są na pięć rozdziałów. Pierwszy to propozycje tras po Włoszech (względnie północnych). Bardzo (!!!) mocno brakowało mi takich propozycji w momencie przygotowywania wyprawy do Portugalii. A tutaj - gotowa recepta. W każdych wariantach czasowych i preferencyjnych. Ostatni, piąty rozdział, dodatkowo przedstawia propozycje tras górskich. Dla każdego coś miłego. Rozdział II to typowy składnik każdego przewodnika - informacje praktyczne o kraju - waluta, czas, środki transportu, zwyczaje, noclegi, wyżywienie etc. Rozdział III to już informacje krajoznawczo-historyczne. Większość przewodników (poza Lonely Planet) wykłada się na tych rozdziałach na łopatki. Szkoda, że autorzy/redaktorzy nie zadają sobie wysiłku, aby historię kraju opisać w bardziej ciekawy sposób. Również Bezdroża popełniają ten błąd - poziom atrakcyjności części historycznej nie przewyższa niestety tej serwowanej przez klasyczny podręcznik dla szkół. A szkoda, bo historia to naprawdę pasjonująca dziedzina i można opowiedzieć w bardziej interesujący sposób. W tej części brakuje ciekawostek, anegdot. Naprawdę szkoda.

 

Część właściwą przewodnika przynosi rozdział czwarty, podzielony na trzynaście części odpowiadającym kolejnym regionom Włoch oraz Rzymowi. Każdy podrozdział poprzedzony jest listą miejsc wartych odwiedzenia ("must see"). Następnie krótko zostaje scharakteryzowany dany region i następuje lista miast wartych zwiedzenia w okolicy. Szkoda, że najmniej miejsca poświęca się kluczowym informacjom takim jak: dojazd, co i gdzie warto zjeść, co można zobaczyć po drodze z dworca/lotniska. Takie informacje są najbardziej pożądane przez klasycznego użytkownika przewodnika (niestety jedyne wydawnictwo, które szanuje w pełni te potrzeby to ... Lonely Planet). Plany miast są orientacyjne, ale na pobieżne zwiedzanie miast - wystarczające. Najbardziej charakterystyczne miejsca są na nich zaznaczone, a później opisane w tekście. Wszelkie informacje praktyczne jak opłaty wstępu do obiektów, godziny otwarcia, są również zawarte. Zawsze bawią mnie dokładne opisy architektoniczne (niemal fotograficzne odtworzenie portalu jakiejś katedry z dokładnym życiorysem twórcy) - większość osób interesują jakieś historie związane z miejscem, ich znaczenie dla okolicy i mieszkańców, charakterystyczne elementy, odniesienia do kultury. Szkoda, że większość przewodnik podchodzi jednak do tych zagadnień bardzo stereotypowo.

 

Przewodnik jest lekki, format jest poręczny. Jest klejony, trudno stwierdzić, czy wytrzymałby trudy podróży. Wygląda jednak solidnie. Fajnie również, że ostatnie strony są miejscem na notatki (w podróży często coś notujemy, a karteluszki i paragony mają silne właściwości znikające). Mimo mojej listy wad, pewnie nie wahałabym się, aby właśnie ten przewodnik wziąć ze sobą w podróż. Polecam wszystkim, którzy zamierzają zwiedzić Włochy Północne.

Isadora

Północne Włochy to jeden z najbardziej urokliwych zakątków świata słynący zarówno ze wspaniałych, bezcennych zabytków kultury i architektury, jak i niepowtarzalnych krajobrazów od stuleci zachwycających swoim pięknem. Nic więc dziwnego, że co roku rzesze turystów spełniając swe marzenia podróżują w malownicze rejony północnych Włoch, by doświadczyć uroków i magii, z jakich słyną.
Przewodnik wydawnictwa Bezdroża wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników zafascynowanych tą krainą, zaprasza do zapoznania się z szeroko pojętymi atrakcjami regionu w sposób kompleksowy, rzetelny i intrygujący zarazem.

 

Przewodnik dzieli się na pięć części. Pierwsza stanowi swego rodzaju zaproszenie do zwiedzania i daje przedsmak atrakcji czekających zarówno na czytelnika w dalszej części publikacji, jak i na turystę planującego wyprawę. Zawiera mapkę najważniejszych obiektów turystycznych tego regionu Włoch oraz interesujące propozycje tras zwiedzania (np. śladami Michała Anioła, Rafaela i Berniniego w Rzymie czy też szlak natury i krajobrazu ciągnący się przez Dolinę Aosty, okolice jeziora Como aż po tereny otaczające jezioro Garda). Nie brak tu także wykazu najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jak na przykład Festiwalu Filmowego i karnawału w Wenecji czy Turnieju Saracenów w Arezzo.
Rozdział drugi zawiera praktyczne informacje związane z przygotowaniami do podróży, bezcenne wskazówki dotyczące komunikacji, wyżywienia, miejsc noclegowych oraz ogólny zarys realiów, który z pewnością pomoże się odnaleźć w obcym kraju.
Rozdział trzeci to krótka, acz treściwa charakterystyka geograficzno - historyczna regionu oraz jego kultury. W części czwartej znajdziemy informacje na temat miejsc, które warto i trzeba odwiedzić. Siłą rzeczy jest to najbardziej rozbudowana i obszerna część publikacji. Aby ułatwić odszukanie interesujących nas obiektów i miejsc, autorzy zastosowali praktyczny podział na regiony historyczno - geograficzne i segregację alfabetyczną miejscowości. Te mające najwięcej do zaoferowania zostały opatrzone planem z zaznaczonymi obiektami opisanymi w tekście. Oprócz historycznych zabytków (muzeów, galerii, ruin zabudowań etruskich i rzymskich, kościołów, pałaców i zamków), znajdziemy tu informacje o atrakcjach bardziej współczesnych (ogrody botaniczne, oceanaria).
Podział północnych Włoch na regiony administracyjne i ich drobiazgowa charakterystyka z wyszczególnieniem oraz opisaniem zabyktów i atrakcji to wyzwanie, któremu autorzy sprostali w sposób spektakularny.
Podróż rozpoczynamy od zwiedzania Wiecznego Miasta, niekwestionowanej perły tej części Włoch. Następna jest m.in malownicza Dolina Aosty, Liguria, która czaruje śródziemnomorskim klimatem oraz mieszanką niepowtarzalnych smaków i zapachów, Lombardia naszpikowana zabytkami wpisanymi na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO, Trydent, gdzie ścierają się wpływy śródziemnomorskie i niemieckie, Wenecja Euganejska z wizytówkami w postaci takich perełek jak Padwa, Werona i Wenecja, Friuli słynąca z wysokogórskich krajobrazów i architektonicznych klejnotów Akwilei, Triestu czy Udine, sielska Toskania z zachwycającą Florencją - kolebką renesansu i założoną przez Etrusków Sieną, Umbria otoczona łagodnymi wzgórzami i tajemniczymi zamkami oraz Marche - kraina średniowiecznych i renesansowych miasteczek o niepowtarzalnym klimacie.
Rozdział piąty to miniprzewodnik po górskich trasach północnych Włoch wzbogacony mapami opisywanych pasm (np. Dolomity, masyw Mont Blanc) wraz z informacjami na temat bazy noclegowej czy też oznakowań szlaków turystycznych.
Publikację kończy słowniczek polsko - włoski oraz podzielone tematycznie rozmówki, które z pewnością ułatwią komunikację z mieszkańcami Włoch.

 

Serdecznie polecam ten wyjątkowo bogaty i wszechstronny przewodnik. Jego mocną stroną jest przejrzysty i czytelny układ stron, dokładne plany miast i mapy regionów uwzględniające zabytki i atrakcje turystyczne, a także propozycje tras zwiedzania oraz wybitnie rzetelna i drobiazgowa charakterystyka miejsc wartych obejrzenia. Mnóstwo praktycznych informacji, rad i wskazówek, liczne ciekawostki oraz cudownie kolorowe fotografie to kolejne atuty tej publikacji, skutecznie zachęcające do odwiedzenia północnych Włoch. Również poręczny, kieszonkowy format przemawia za atrakcyjnością tego przewodnika.
Jeśli szukacie profesjonalnego, a jednocześnie fascynującego źródła informacji i marzycie o udanej i owocnej wyprawie w ten piękny zakątek świata - nie może w Waszych planach zabraknąć przewodnika po północnych Włoszech wydawnictwa Bezdroża.

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bezdroża.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto