Wampirologia. Prawdziwa Historia Upadłych

Autor: Archer Brookes

Okładka wydania

Wampirologia. Prawdziwa Historia Upadłych


Dodatkowe informacje

 • Autor: Archer Brookes
 • Tytuł Oryginału: Vampireology: The True History of the Fallen
 • Gatunek: Fantasy & SFPowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Paulina Kielan
 • Liczba Stron: 32
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 260 x 310 mm
 • ISBN: 978-83-7167-769-4
 • Wydawca: Debit
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Bielsko-Biała
 • Ocena:

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Agniecha

Spotykamy je na stronicach światowych bestsellerów. Przyglądamy im się, kiedy sieją chaos na planach filmowych. Jednakże na przestrzeni dziesiątków lat wampiry zmieniły swoją tożsamość. W 2010 roku na światowym, ale też i polskim rynku wydawniczym ukazała się niezwykła pozycja literacka. Pozycja, która stanowi zbiór najistotniejszych informacji o wampirach, a przede wszystkim- tych prawdziwych informacji. Pozycja, która wydana została przez Brytyjskie Wydawnictwo Templar i które nadało jej tytuł „Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych".

 

Obrońca ludzkości, walczący z wampirami, a także historyk British Museum- Archibald Brooks, ginie w tajemniczych okolicznościach w 1920 roku. Po śmierci w ręce jego przyjaciela, wprawnego detektywa imieniem Joshua T. Kraik trafia tajemnicza szkatuła. Detektyw odnajduje w niej tajemniczą i niezwykle starą księgę o tytule „Wampirologia", która jest zbiorem niezwykle istotnych informacji dla przyszłego obrońcy. W międzyczasie Kraik prowadzi korespondencję z tajemniczą hrabiną Magdaleną z Wenecji, która przestrzega go przed niebezpieczeństwem czyhającym na każdego, kto wejdzie w posiadanie tejże książki.

 

Książka ta jest niezwykle fascynująca z dwóch powodów. Po pierwsze stanowi bardzo ważne źródło informacji dla człowieka, któremu przyjdzie zmierzyć się w przyszłości z upadłym. Po drugie dzięki zapiskom dołączonym do stronic toczy się tutaj zupełnie inna historia. Koncepcja tej pozycji opiera się zasadniczo na jednym założeniu- zbudować historię, dla której tłem będzie książka „Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych". Pomysł ten idealnie się sprawdził, bo oprócz tego, że czytelnik zapozna się bliżej z historią wampirów to w dodatku zostaje wciągnięty w zagadkę tajemniczych morderstw. Jednakże z tym drugim nie ma większego zaskoczenia. Czytelnik już chyba od pierwszego listu od hrabiny domyśla się kim może być ta enigmatyczna kobieta. Nie mniej, Kraik nie zaprzestaje korespondencji z nią, dzięki czemu mamy tutaj oderwanie od teorii prezentowanych przez Brooksa. Zapiski Kraika nie przyjmują tutaj jedynie formy listów, ale także i notatek analizujących kolejne etapy lektury „Wampirologii". Ta z kolei stworzona została przez samego Brooksa. Jako historyk odwołuje się tutaj przede wszystkim do historii wampirów. Czytelnik dowiaduje się w jaki sposób się narodziły przed wieloma tysiącami lat, kiedy to troje aniołów zostało wygnanych z nieba. To właśnie ta trójka- Moloch, Baal i Belial, zapoczątkowali wampiryczną epidemię dzieląc istoty nocy na trzy różne linie genealogiczne. Gdyby tego było mało prezentuje się tutaj także miejsca, w których linie te występowały. Nie bez przeszkód stawia się tezy jakoby jedni z najważniejszych wodzów historycznych należeli do wampirzego grona. Bo czy ktokolwiek mógłby przypuszczać, że zalicza się do nich Napoleona, Kubę Rozpruwacza, czy też Władysława Łokietka? Wiadome, że trzeba na to patrzeć przez palce, ale okrucieństwo takiej Elżbiety Batory, czy Cesara Borgii nasuwa nam wiele przemyśleń. W pracy Brooksa nie zabraknie także wzmianki o prawdziwym hrabim Dracula, którym okazuje się być sam Wlad Palownik. Niejednokrotnie był przedmiotem wielu literackich podróży, a więc i Brooks nie zapomina o nim wspomnieć. Pomiędzy tymi historycznymi wycieczkami dowiemy się również w jaki sposób rozpoznać wampira obserwując nie tylko jego zachowanie, ale także otoczenia- w tym również zwierząt w pobliżu, których przebywa. Najważniejsze informacje także się tutaj znajdą, czyli rytuały stworzenia wampira, jakie ziółka stosować, aby się przed nim obronić, a przede wszystkim jak go unicestwić, bo zwyczajne wbicie drewnianego kołka w serce, czy ścięcie głowy nie wystarczy.

 

To, co przede wszystkim zachwyca w książce „Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych", to jej wykonanie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o trwałość i piękno oprawy zewnętrznej, ale to w jakiej formie postanowiono przedstawić teorię Brooksa. Podstawą jest tutaj spisany przez niego tekst na starych kartach. Ozdobiony został on najrozmaitszymi obrazami i zdjęciami, które idealnie odzwierciedlają przedstawiany temat. Jednakże... to nie wszystko! Autor gdzieniegdzie pozostawia pewne artefakty istotne dla sprawy. Kiedy opowiada o początkach upadłych dołącza fragment miecza aniołów, którym można zdziesiątkować gniazdo wampirów. Gdy wspomina o zdolności wampirów do transformacji zamieszcza fragment zrzuconej smoczej skóry. Natomiast gdy omawia broń, która powinna znaleźć się przy każdym wojowniku, dołącza kilkanaście pereł, mogących zdekoncentrować wampira i dadzą nam czas na obmyślenie sprytnego planu działania. Takich wspaniałości nie znajdziemy w żadnej książce, w szczególności, że na ostatniej karcie, a właściwie w tylną okładkę wtopiony został sam Miecz Aniołów! To jednak nie koniec zalet, bowiem tekst ten to nie tylko ciągłe zapiski. W książce znajdziemy również dołączoną wizytówkę Kraika, stare zdjęcia, listy, a również i wycinki z gazet, na których to prezentowane są informacje o tajemniczych zgonach. Korespondencja i przemyślenia Kraika przybierają wypukłą formę, nie zostały wtopione w tekst. Tak samo potraktowano rytuały stworzenia, czy chociażby informacje o potrzebnych roślinach. Sprawia to, że książka ta jest nie tylko niezwykle piękną i wciągającą lekturą, ale przede wszystkim stanowi idealną rozrywkę dla każdego czytelnika.

 

O niezwykłych zaletach pozycji, o tytule „Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych", można by napisać bardzo wiele. Jest to przede wszystkim zbiór najcenniejszych i najbardziej przydatnych informacji o wampirach, które każdemu pomogą w przeżyciu. Poznajemy tutaj nie tylko ich historię, nadnaturalne moce, ale także sposoby jak się ich pozbyć na zawsze. W dodatku ten niezbędnik przybiera niesłychaną formę. Tworzy się tutaj też odrębną historię poczynań detektywa, który dołącza do tej ekstremalnej książki swoje rozważania, a także korespondencje. Zaskakujące będzie dla nas to, jak za-insynuuje się nam, że nawet taki Achilles, czy Attylla byli wampirami. Elementy takie jak sznur pereł, czy medalion z włosami stanowią idealną rozrywkę, a przy okazji oczarowują każdego, kto tylko spojrzy na tę lekturę. Osobiście, pierwszy raz spotykam się z czymś podobnym i jestem niesamowicie, a także całkowicie urzeczona!

 

Książkę miałam okazję przeczytać i zachwycić się nią dzięki Wydawnictwu Debit, a także portalowi Sztukater, który mi ją udostępnił.

Isadora

Oto mam przed sobą pokaźnych rozmiarów księgę stylizowaną na cenny, oprawny w skórę starodruk. Informacje do niej dołączone jednoznacznie wskazują autora tego niezwykłego dzieła - niejakiego Archibalda Brooksa, naukowca British Museum, który spisał je w 1900 roku. Niestety, inne dołączone do księgi notatki donoszą o tajemniczych okolicznościach jego śmierci oraz o tym, że wpadła ona w ręce przyjaciela Brooksa, prywatnego detektywa Joshuy T. Kraika. Zmarły zobowiązał go do przestudiowania informacji i zapoznania się z instrukcjami zawartymi w księdze w celu przejęcia obowiązków Obrońcy - tropiciela i pogromcy wampirów. Ze szczątków zachowanej korespondencji wynika, że Brooks wytropił ostatnio niebezpieczną wampirzycę, przed którą przestrzega swego następcę. Niestety, treść notatek sugeruje, że tajemnicza hrabina przechytrzyła także Kraika, gdyż po obojgu wszelki ślad zaginął, zaś wszyscy związani w jakikolwiek sposób ze sprawą ponieśli śmierć.

 

"Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych" to publikacja, która fascynuje i intryguje zarówno formą, jak i treścią. Wyjątkowo trafiony okazał się pomysł "narodzin" księgi, czyli historia Brooksa, Kraika i tajemniczej hrabiny, mrożąca krew w żyłach, pełna niejasności i niedopowiedzeń, której czytelnik raczej się domyśla na podstawie fragmentów listów całej trójki, notatek prasowych i wyrywków z pamiętnika autora, niż dowiaduje z całą pewnością. Ponury, mroczny nastrój emanujący z tych luźnych zapisków udziela się także czytelnikowi, wprawia w niepokój i doskonale wprowadza w klimat opowieści o nieumarłych.
Sama księga to swego rodzaju poradnik zawierający instrukcje jak rozpoznać, wytropić i unicestwić wampira napisany na podstawie obszernej wiedzy autora oraz wieloletniego doświadczenia nabytego w charakterze Obrońcy. Jak na rzetelną publikację przystało mnóstwo w niej informacji na temat historii i pochodzenia wampirów, ich wyobrażeń w różnych kulturach (np. w podaniach chińskich, hinduskich legendach czy tradycji hebrajskiej). Autor szczegółowo opisuje, jak wygląda przemiana człowieka w wampira, czyli przytacza rytuał stworzenia oraz drobiazgową charakterystykę upadłych: ich wygląd oraz moce, jakimi dysponują. Nie brak tu także dokładnych wskazówek służących rozpoznaniu wampira oraz sposobów na zabezpieczenie się przed jego atakiem czy też jego unicestwienie. Brooks pokusił się nawet o opisanie historii prawdziwego hrabiego Drakuli oraz przytoczenie przykładów postaci historycznych wykazujących cechy nieumarłych: Kaliguli, Cesara Borgii, Rasputina czy Elżbiety Batory.
Księga jest bogato ilustrowana, zaś klimat ozdobników jest odpowiednio do treści mroczny i przerażający, silnie działający na wyobraźnię. Poza tym mnóstwo w niej luźnych notatek stylizowanych na fragmenty korespondencji autora, fotografie tajemniczej hrabiny, karty z zielnika zawierające ilustracje roślin odstraszających wampiry, a także drzewo genealogiczne upadłych oraz mapkę z zasięgiem ich występowania. Spore wrażenie robią także konkretne przedmioty dołączone do księgi - medalion z puklem włosów wampirzycy, sztylet czy ułamek ostrza niebiańskiego miecza - zgromadzone przez autora i służące do walki z nieumarłymi.

 

Książka jest naprawdę niesamowita - i to nie za sprawą zamieszczonych w niej gadżetów, lecz złowrogiej, mrocznej atmosfery umiejętnie zaaranżowanej głównie dzięki możliwości snucia domysłów na temat losów Brooksa i Kraika. Mimo, że nie stanowią one bezpośredniej treści książki, absorbują uwagę czytelnika niemal bez reszty, no i rewelacyjnie komponują się z jej głównym motywem.
"Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych" zdecydowanie wyróżnia się na tle publikacji o podobnej tematyce. Nawiązuje do początku mitów o nieumarłych i tradycji wiktoriańskiej powieści grozy, czyli do klasyki w najlepszym wydaniu. Fascynuje mrocznym klimatem, działa na wyobraźnię sugestywnymi ilustracjami, zaś sama księga zwraca uwagę licznymi skrytkami i zakamarkami skrywającymi informacje uzupełniające jej treść. Zatrzęsienie intrygujących wiadomości, ciekawostek i tajemnych przepisów to kolejne atrakcje tej wyjątkowej księgi. Oto połączenie rewelacyjnego pomysłu i doskonałego wykonania - z czystym sumieniem polecam tę mrożącą krew w żyłach pozycję każdemu miłośnikowi wampiryzmu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: