Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wędrówka 2012

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wędrówka 2012 | Autor: Radosław Lemański

Wybierz opinię:

Isadora

Rok 2012 zbliża się wielkimi krokami. Ludzkość pochłonięta swoimi przyziemnymi sprawami nie uświadamia sobie, jak poważne zmiany wiążą się z tą datą. Są jednak nieliczni, którzy przeczuwają nadciągające zmiany, przewidują ich naturę i próbują zapobiec wydarzeniom, które wstrząsną podstawami świata - i to w sensie dosłownym....

 

Na peruwiańskim płaskowyżu Nazca grupa archeologów odkrywa pod jednym z gigantycznych geoglifów grobowiec, a w nim szkielet człowieka. Zdumieni naukowcy konstatują, że nie jest to zwyczajny kościec. Bliższe oględziny znaleziska uzmysławiają im, że szkielet posiada skrzydła. Stary szaman ludu Nazca, Inka, wyjaśnia, że znalezisko ma związek z dawną inkaską legendą o przodkach ludu Wirakocza, którzy przybyli z podniebnych krain i zginęli w walce z boskimi najeźdźcami, pospołu unicestwieni przez oślepiające Światło.
Legendę tę zdają się potwierdzać inne odkrycia archeologów, wedle których teren ten dawno temu nawiedził w tym samym czasie szereg niszczących kataklizmów.
Odkrycie "skrzydlatego człowieka z Nazca" zbiega się w czasie z wieloma niepokojącymi wydarzeniami o globalnym zasięgu i tajemniczej genezie; Ziemię zaczynają nękać zupełnie nieoczekiwane anomalie pogodowe wywołujące kataklizmy w różnych miejscach planety, szerzy się panika, chaos i zniszczenie. Zbliża się koniunkcja planet, która według pradawnych przepowiedni jest kolejnym zwiastunem początku końca.
Niewielu przeczuwa, co jest przyczyną tych wydarzeń. Indiańscy i syberyjscy szamani oraz watykańscy dostojnicy mający dostęp do najdawniejszych chrześcijańskich proroctw domyślają się, że świat po raz kolejny znalazł się na krawędzi, że nadchodzi koniec całego cyklu przemian i od nowa rozpoczyna się dramatyczna walka Dobra ze Złem.
Szaman Inka, sobie tylko znanymi sposobami doprowadza do spotkania dwóch mężczyzn, Michaela i Martina, którzy mają odegrać kluczową rolę w rytuale, który ma na celu uaktywnienie Bramy w Piramidzie. Jej serce stanowią ogromne kryształy, które regulują przebieg energii na Ziemi i których moc jest w stanie ocalić planetę przed totalną zagładą.
Jednak ktoś lub coś próbuje przeszkodzić całej trójce w dotarciu do serca Piramidy. Można TO nazwać ciemną energią, złą siłą, która dąży do odniesienia zwycięstwa nad Dobrem...
Jaki będzie efekt tej wędrówki? Czy uda się zainaugurować kolejny ziemski cykl i przywrócić świat na swoje tory?

 

"Wędrówka 2012" jest interesującą próbą zmierzenia się z pradawnymi przepowiedniami o końcu świata, a zwłaszcza tymi, które wypłynęły w ostatnich latach na fali popularności proroctw Majów o apokaliptycznej dacie 2012.
Autor dokonał intrygującego i udanego melanżu starodawnych indiańskich legend, prastarych przepowiedni oraz metafizycznej ideologii kojarzącej się z ruchem New Age snując apokaliptyczną, a zarazem pełną nadziei wizję przyszłości naszej planety.
Nie brak tu również rozważań na temat natury człowieka, jego miejsca na ziemi, przeznaczenia, więzi łączących go ze Wszechświatem. Wedle tych przemyśleń wędrówka człowieka przez życie przebiega w myśl antycznej zasady "Nosce te ipsum"; samopoznanie i samoświadomość są źródłem jego mocy i potęgi.

 

Książka Radosława Lemańskiego okazała się lekturą interesującą i przystępną. Choć nadmiar refleksji natury astro-metafizycznej moim zdaniem zakłócał nieco intrygująco zapowiadającą się akcję i nie za bardzo do mnie przemawiał, niemniej pomysł na fabułę uważam za udany i zdolny przyciągnąć uwagę czytelnika.
Polecam szczególnie czytelnikom, którym nieobce są podobne rozważania oraz tym, którzy z chęcią zagłębiają się we wszelkie proroctwa i przepowiednie dotyczące końca świata - książka stanowi frapującą wariację na ten temat.

Scathach

Pana Radosława Lemańskiego, mam nadzieję, przedstawiać już nie muszę. W razie gdyby jeszcze ktoś nie wiedział o kim mowa, odsyłam do dwóch poprzednich recenzji jego książek:
Szczury i A to Polska właśnie! Czyli Wesele 2012.

 

Po lekturze trzeciego z kolei utworu pisarza, zaczęłam zauważać pewne cechy charakterystyczne dla jego twórczości. Pan Radosław w każdej ze swoich powieści stosuje bogatą symbolikę i metaforykę. Każde z opisywanych wydarzeń jest pretekstem go głębszej refleksji i prócz znaczenia oczywistego, ma także sens ukryty. Jego utwory można traktować jako parabole mające posłużyć do przekazania prawd moralnych. Zważając na tytuł ich uniwersalność wydawać by się mogła względna, tak naprawdę jednak na płaszczyźnie świata przedstawionego jest ona bardzo widoczna. Bo przecież do Wędrówki wzywany jest każdy z nas...

 

Autor zabiera nas do Peru, gdzie archeolodzy dokonują wiekopomnego odkrycia, mającego odpowiedzieć na pytania o to skąd tak naprawdę pochodzi człowiek. Na miejscu poznajemy Martina i Michaela, którzy zostali wybrani do zapoczątkowania wielu zmian. Ich Wędrówka już się rozpoczęła. Jeden z nich ma dar obserwacji swoich poprzednich wcieleń – wie, kogo już wcześniej spotkał i z kim łączyły go bliższe relacje. Jego umiejętność zostanie wykorzystana na krótko przed zbliżającym się rokiem 2012 związanym z wieloma teoriami o końcu świata. Któż z nas ich nie zna?
Radosław Lemański w swoim utworze wykorzystuje znane prawdy i mity, z których czerpie na wiele sposobów. W tym tekście z pogranicza fantastyki odnajdziemy pradawne plemiona Indian, Kościół mający związek z przemianami, a także wiele magii i zjawisk metafizycznych oraz tajemniczych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie jest to już powieść realistyczna, choć tak naprawdę, jako parabola nie taki jest jej cel – opisywane wydarzenia mają obnażać przed czytelnikiem prawdy uniwersalne, które łatwiej dostrzec, gdy dzieję się coś zwiastującego zburzenie dotychczasowego ładu.
To luźna interpretacja przepowiedni o końcu świata mającym nastąpić w roku 2012 – autor wykorzystuje ten fakt, by zwrócić uwagę na to, czym tak naprawdę jest ludzkie życie i do czego zmierza. To wreszcie powieść o walce dobra ze złem i próbie nowego tworzenia wartości i ustanawiania priorytetów.

 

Książka ta to niezwykła wariacja na tematy związane z człowieczeństwem i jego przeżywaniem oraz o związkach z naturą i wychodzeniu naprzeciw przeznaczeniu. To niezwykła podróż i wezwanie do naszej własnej Wędrówki.
Polecam serdecznie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial