W Plątaninie Uczuć

Autor: Gabriela Gargaś

Okładka wydania

W Plątaninie Uczuć


Dodatkowe informacje

 • Autor: Gabriela Gargaś
 • Tytuł Oryginału: W Plątaninie Uczuć
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 392
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 978-83-7229-307-7
 • Wydawca: Feeria
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Łódź
 • Ocena:

  5/6

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Cinnamon

Zapewne niektóre z Was znają pierwszą powieść Pani Gabrieli Gargaś, „Jutra może nie być". Po niedługim czasie od debiutu nadszedł czas na nową książkę, nowe bohaterki i nowe przesłanie kierowane do żeńskiej części społeczności czytelniczej.

 

Na kartach powieści „W plątaninie uczuć" Gabriela Gargaś nakreśla losy trzech przyjaciółek: Doroty, Hanny i Kaliny – zawsze w tej kolejności. Przyjaźnią się od lat, dzielą się swoimi radościami i troskami, zawsze mają dla siebie jakąś radę, wspierają się. Każda z nich jest inna i wiedzie inny żywot, dlatego kobiety potajemnie zazdroszczą sobie nawzajem, niekiedy nie zdając sobie sprawy z ciemnej strony ich codzienności. Dorota ma bogatego męża i dwóch synów, jednak w gorące uczucie małżonków wkrada się rutyna i kryzys uczuciowy. W drodze do stania się perfekcyjną matką i panią domu gubi sens własnego życia, wpatrzona w męża jak w obrazek. O cieple rodzinnym marzy niezależna singielka Hanna – piękna, zmysłowa, pobudzająca wyobraźnię mężczyzn bizneswoman. Kalina bardzo zazdrości jej figury i urody, podczas gdy sama wiecznie jest na diecie (po nocach jednak podjada różne słodkości) i ma problem natury sercowej: kocha dwóch mężczyzn i nie potrafi zdecydować, z którym pragnie spędzić resztę życia. Właściwie nie tylko ona zmaga się z miłosnymi perypetiami. Każda z bohaterek nosi swój uczuciowy krzyż i musi zmierzyć się z wieloma problemami, niekoniecznie codziennymi. Miłość, zdrada, śmierć, nadzieja, nowe życie – to niektóre słowa kluczowe, które charakteryzują powieść. Więcej nie mogę napisać, ponieważ nieopatrznie mogłabym zdradzić zbyt wiele szczegółów.

 

Dorota, Hanna i Kalina muszą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Czy we współczesnym świecie istnieje prawdziwa miłość? Czy w obliczu zdrady małżeńskiej można wybaczyć i poskładać rozpadający się świat? Czy można kochać dwie osoby jednocześnie? Jak przeżyć życie, by żaden dzień nie był dniem straconym? Jak zachować się w obliczu śmierci?

 

Pani Gabriela nie dała swoim bohaterkom łatwego żywota, a czytelnikom zaserwowała wiele skrajnych emocji: od znużenia do elektryzującego zaciekawienia, przez irytację po gorący doping, od śmiechu i radości do smutku i goryczy. Jednym słowem – zaplątałam się. Tak jak bohaterki były zaplątane w gmatwaninie uczuć, tak i ja zaplątałam się razem z nimi. Oswobodziłyśmy się dopiero z ostatnią stroną zadowolone, że to już koniec, a przed nami wschodzące słońce i nowe nadzieje na życie i miłość.

 

Poprzez poetycki opis życia bohaterek, poprzez różnorakie dialogi autorka starała się przekazać czytelnikom swoje refleksje na temat miłości, namiętności, zdrady i nadziei, co niekiedy nadawało powieści filozoficzny charakter, ale nie uważam tego za coś złego. Myślę nawet, że przydałoby się, aby faceci przeczytali sobie fragmenty powieści w celu odkrycia kobiecej natury i jej wewnętrznych uczuć, aby już nigdy więcej nas nie ranili.

 

„W plątaninie uczuć" to życiowa opowieść o kobietach, dla kobiet. Daje promyk nadziei tym, którzy chwilowo go nie widzą, daje szansę na zmianę poglądów na niektóre sprawy, a przede wszystkim – daje bardzo fajne przepisy na smakowite kąski (słodki dodatek od autorki, z którego na pewno skorzystam). Pomimo, iż nie gustuję w takich powieściach, to jestem zadowolona z faktu, że mogłam przeczytać tę książkę. Polecam kobietom, którym podobał się debiut Gabrieli Gargaś oraz tym, którzy lubią powieści obyczajowe pisane przez życie.

Natula

Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać debiutancką powieść Gabrieli Gargaś „Jutra może nie być", książka pomimo kilku mankamentów bardzo mi się podobała, dlatego z wielkimi nadziejami przystąpiłam do lektury kolejnego tytuły, który wyszedł spod pióra autorki – zakochanej w życiu marzycieli, kobiety całą duszą.

 

„W plątaninie uczuć" to historia wspaniałych przyjaciółek, trzech cudownych kobiet: Doroty, zmęczonej żony wiecznie zapracowanego Roberta, mamy dwóch uroczych chłopców, która czuje, że jej – pozornie - idealne małżeństwo zaczyna sypać się jak domek z kart. Hani, ślicznej pracoholiczki, nieszczęśliwej singielki, która panicznie boi się miłości, a mimo to marzy o bliskości. Kaliny, żyjącej od dziesięciu lat w niezalegalizowanym związku, która zaczyna czuć, że tkwi w martwym punkcie i kiedy spotka swoją dawną miłość, jej życie zaczyna przypominać emocjonalny rollercoaster.

 

Trzy panie, trzy różne charaktery i trzy spojrzenia na życie... Tak różne, a jednak tworzące wspaniałą kompozycję złożoną z miłości, zrozumienia, współczucia i, ciasteczek czekoladowych. Brawa dla autorki za stworzenie realnych kobiecych portretów. Bohaterki to dojrzałe kobiety, które muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu. W tej czarującej historii o istocie życia, Dorota, Hania i Kalina muszą pokonywać przeszkody, dokonywać trudnych wyborów, walczyć o miłość i poczucie własnej wartości. Bywają kopciuszkami, femme fatale i królowymi śniegu, ale dla siebie są jak anioły; trwają, pomagają i kochają.

 

Na pochwałę zasługują również opisy, wiernie oddające życiowe sytuacje oraz dialogi, którym nie brakuje autentyczności. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie w książce wyśmienitych przepisów, już samo ich czytanie sprawia, że ma się ochotę na coś słodkiego, i wszystko byłoby idealnie, gdyby nie to, co mnie dręczyło także w poprzedniej powieści Gabrieli Gargaś, czyli nadmierna ckliwość, trywialność „złotych myśli", sterowanie emocjami i chwilami harlekinowski styl, który sprawiał, że historia momentami była przesłodzona i mało realna, ale czego babskie serducho nie wybacza, kiedy emocje biorą górę... Dlatego pomimo pewnych irytujących elementów, uważam że opowieść o losach przyjaciółek jest niezwykle pasjonującą lekturą, która w sposób prawdziwy oddaje kobiece nastroje i myśli, to intymny świat w którym bohaterki przeżywają wszystkie możliwe emocje związane m.in. ze złamanym sercem, chorobą, zdradą oraz upokorzeniem. Poza tym, historia dogłębnie wzrusza, bawi do łez oraz zmusza do zastanowienia się nad kwintesencją kobiecości, dlatego szczerze polecam tę piękną i subtelną opowieść.

Malwina

Chcesz przeczytać książkę dzięki, której będziesz płakać w trakcie zakończenia, przeżywać dramaty bohaterek, cieszyć się ich radościami i sukcesami oraz smucić zawodami? Oczekujesz pięknej historii, która przyciągnie Twoją uwagę na tak długo, że nie będziesz miała możliwości oderwania się od lektury? Pragniesz zaskakującej i emocjonującej historii rozgrywającej się na tle Warszawy i urodziwych zakątków naszego kraju, gdzie głównymi bohaterkami są zwyczajne kobiety? Pragniesz śmiać się podczas lektury, wylać morze łez i z uśmiechem nadziei zakończyć czytanie? Jeśli tak droga czytelniczko dobrze trafiłaś. Gabriela Gargaś trafia w kobiece serca ze zdwojoną siłą i nie pozwala oderwać się od pięknej historii jaka wyższa spod jej pióra.

 

Dorota, Kalina i Hanna to trzy przyjaciółki. Znają się jak łyse konie. Razem przeżywały rozstania z kochankami, cieszyły się z sukcesów w pracy i rodzinie. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Nie jest dla nich problem telefon o drugiej w nocy by pojechać na wizytę interwencyjną do tej drugiej. Zawsze wspierające i szczere. Prawdziwe przyjaciółki. Każda z nich jest jednak inna. Różnią się od siebie jak ogień i woda.

 

Dorota to matka dwójki małych chłopców, która ma ponad 30 lat, przystojnego męża i niewiele poza to. Jej codzienne życie to wypełnianie schematu. Sprzątanie, gotowanie, zajmowanie się dziećmi i sen. Gdzie w tym wszystkim jest ona? Paradoksalnie zajmując się dbaniem o męża i dzieci zapomniała dbać o siebie. Jej mąż Robert karierowicz zaczyna później wracać do domu, częściej wyjeżdżać na delegację nie zauważając kochającej żony. Dorocie zapala się czerwona lampka. Czy on zaczyna ją zdradzać?

 

Hania piękna i szczupła jak modelka. Ma u swoich stóp wszystko. Karierę, pieniądze, piękne mieszkanie i każdego faceta jakiego zapragnie. Jednak to tylko pozory szczęście. Kobieta czuje się nieszczęśliwa, jest bardzo samotna. Raz złamano jej serce i od tej pory nie potrafi zaufać, żadnemu mężczyźnie.

 

Kalina jest blondynką z dużymi skłonnościami do tycia. Od dziesięciu lat ma tego samego chłopaka. Brakuje jej jednak stabilizacji. Chciałaby mieć dzieci i męża. Piotr nie jest jak na razie tym zainteresowany. Kiedy na horyzoncie pojawia się Krzysztof jej licealna wielka miłość, kobieta zaczyna wariować i zastawiać się czy nie odejść od partnera.

 

Życie - tak mało o nim wiemy, tak rzadko je doceniamy. Zostało nam dane, więc żyjemy - czasami bez sensu, z dnia na dzień. [...] Kiedy dni są policzone, każda minuta ma inną wartość.

 

Nie jestem typem beksy, która wzrusza się przy banalnych historiach. Nawet te tragiczne często nie potrafią zmusić mnie do wylania łez. Niewielu autorom mogą przyznać ten zaszczyt, doprowadzenie mnie do płaczu. Gabriela Gargaś moja ulubiona polska autorka (tak mój numer jeden) potrafi to zrobić. Jak to się zaczyna? Bardzo niepozornie. W tym przypadku stworzyła ona trzy sympatyczne młode kobiety, które mają różne rozterki. Banał prawda? Jest tyle podobnych historii. To jednak nie jest prawda. Kiedy już poznamy je dobrze, zaprzyjaźnimy się z nimi, jedną polubimy bardziej drugą mniej, następuje wstrząs. Do życia kobiet wkrada się nieszczęście, ale też radość. Powoli odkrywamy ich największe sekrety zżywamy się jeszcze bardziej. Kiedy mamy nadzieję, że wyszły już na prostą wtedy dopiero jest trzęsienie ziemi. Moja reakcja? Potok łez i kilogramy chusteczek tuż obok.

 

Kibicowałam Hani od początku do końca. Dorota, którą zdradza mąż również otrzymała moją aprobatę, kiedy postanowiła zmienić swoje życie. Przecież nikt go za nas nie przeżyje! Kalina podobnie. Każda na swój sposób sympatyczna i serdeczna. Zraniona, ale z siłą by iść do przodu. Motyw przebaczenia towarzyszy czytelnikowi praktycznie przez całą książkę. Niektóre decyzje bohaterek szokują inne wywołują radość ma twarzy.

 

- Jeśli nie potrafisz cieszyć się tym, co masz, to nigdy nie będziesz szczęśliwa. Trzeba sprawić, by życie nie było tak marną egzystencją, żyć dobrze i pięknie, każdy dzień traktować jak cud. Nigdy nie wiadomo, kiedy Bóg zdmuchnie tę świeczkę.

 

Lekki, prosty i zarazem przystępny styl narracji sprawia, że książkę czyta się z niezwykłą swobodą i szybkością. Autorka przykuwa naszą uwagę, nie pozwala na chwilę wytchnienia. Wydarzenia są niezwykle realistyczne. Przecież w naszym otoczeniu znajdują się 'kury domowe', karierowiczki, nowoczesne singielki, partnerki, kobiety zranione w dzieciństwie. Może to właśnie Ty. W plątaninie uczuć, przypomina co to znaczy być kobietą, mieć przyjaciółkę, jak ważne są marzenia. Zaglądamy w głąb dusz i myśli kobiet z różnymi bagażami życiowymi.

 

Przez książkę płakałam, śmiałam się i wkurzałam krytykując poszczególnych bohaterów. Przeczytałam praktycznie w jedno popołudnie (no dobrze od rana do południa). Nie ukrywam, że po zakończeniu poczułam się jakbym straciła dobrą przyjaciółkę. Historia tych trzech kobiet, budzi w sercach nadzieję, i daje siłę do zmienienia swojego życia. Pełna mądrych zdań, szczelnie opatulona emocjami. Po prostu wspaniała.

 

Żaden, nawet najbardziej kochający facet nie zrozumie kobiety tak dobrze jak druga kobieta. Napięcie przedmiesiączkowe, migreny, zbędne kilogramy, walka z cellulitem, dopasowany stanik, który podniesie, a nie spłaszczy biust. Każda z nich jest inna. Mają inne podejście do życia, inne problemy, swoje małe i większe radości, jednak łączy je jakaś nierozerwalna więź. Tylko dzięki prawdziwej przyjaźni życie staje się pełniejsze i piękniejsze.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: