Okładka wydania

Wanda Chotomska Dzieciom

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 9 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 99.67% - 6 votes
Polecam: 100% - 7 votes

Polecam:


Podziel się!

Wanda Chotomska Dzieciom | Autor: Wanda Chotomska

Wybierz opinię:

Ines

Wydawnictwo Nasza Księgarnia na swój jubileusz przygotowało nie lada ucztę dla swoich najmłodszych czytelników. Dwie wcześniej omawiane publikacje - rewelacyjna "Poczytaj mi mamo" oraz przezabawna "Jan Brzechwa dzieciom" zachęciły mnie i moje pociechy do sięgnięcia po kolejną książkę wydaną z racji okrągłej rocznicy istnienia tego Wydawnictwa. Mam na myśli pozycję "Wanda Chotomska dzieciom", na której podobnie jak i na tych dwóch wymienionych nie zawiodłam się. Teksty tej autorki są przecież dobrze znane nam, rodzicom i dziadkom, przywołują na myśl dobre wspomnienia, a ich przepiękne, barwne ilustracje cieszą oko nie tylko dzieci. To swoiste połączenie kultowych tekstów z przepiękną szatą graficzną zachwyci bez wątpienia wszystkich i będzie wspaniałym, mądrym i niezapomnianym prezentem dla naszych szkrabów.

 

Jeśli chodzi o samą autorkę, myślę, że nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Wanda Chotomska podobnie jak Jan Brzechwa, to postaci w świecie literatury dziecięcej tak zasłużone, znane i podziwiane jak żadne inne. Chotomska, Dama Orderu Uśmiechu, to autorka ponad dwustu książek dla dzieci i młodzieży, ceniona nie tylko przez nasz rodzime gremia (otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży), ale także przez międzynarodowe jury (jej opowiadanie "Drzewo z czerwonym żaglem" trafiło na Honorową Listę IBBY i jest zawarte także w tej książce!). Niektóre z jej utworów jak "Dzieci pana Astronoma" są od lat lekturą szkolną. To twórczyni także takich postaci jak chociażby Jacek i Agatka ze znanych telewizyjnych Dobranocek, oglądanych chętnie przez wcześniejsze pokolenia. Przez lata tworzyła również piosenki w telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej "Wiolinek" oraz zespole tańca i śpiewu "Gawęda". W jej utworach dużo jest skrzydeł, tańca, dobrej zabawy, sytuacji często zdumiewających, które normalnie nie mają prawa się zdarzyć (luty ma 30 dni, lew przegryza pręty własnej klatki, itd.). Z jej wierszy wiele można się także nauczyć (np. że skrzypce po włosku to violino, że w "lodowatej wodzie pluszczą się (...) pluszcze" itd.), bo przemycają treści edukacyjne z przymrużeniem oka, doskonale wyłapywane przez rodziców. Chotomska ma zdolność malowania słowem, poruszania wszystkich zmysłów za sprawą swego bogatego języka, tworzenia rzeczy niezapomnianych i budzących szacunek. Jej bohaterowie tańczą, śpiewają, zachęcają do obcowania i poznawania natury. Nic więc dziwnego, że pani Wanda jest uwielbiana przez liczne rzesze fanów (nie tylko tych najmłodszych), a ze spotkań z nimi czerpie natchnienie, radości i satysfakcję.

 

Omawianą książkę rozpoczyna piękne opowiadanie "Dzień dobry, córeczko" (pamiętam, jak czytała mi je moja mama), później pojawiają się: owo wspomniane wcześniej "Drzewo z czerwonym żaglem", "Kogutek", "Panna kle-kle", "Leonek i lew". W rozdziale zatytułowanym "Wypożyczalnia skrzydeł" zawarto jedynie trzy wiersze (ale za to jakie!): pierwszy nadający tytuł rozdziałowi, dalej "O poecie i biedronce" i "Motyl". W kolejnym "Gdzie to jest?" znajdziemy min. słynne "Bańkowice Mydlane" czy "Uliczkę TABLICZKI MNOŻENIA". Następnie na scenę wkracza "Rzeczowisko" z "Parasolem i kaloszami", "Poduszkowcami" czy "Łyżką" (wierszy jest oczywiście więcej). By się dowiedzieć, "Dlaczego cielę ogonem miele" albo "Po co krowie rogi na głowie", zajrzyjcie do rozdziału "Dlaczego?", a następnie poznajcie z bliska "Zwierzaki" - są wśród nich min. "Lis", "Bobry" i "Hipopotam". Nie zapomnijcie też o "Fruwakach" ("Słowiku", "Pliszce" i innych) oraz o tajemniczych "Czterech panach i Mikołaju". Zaraz za nimi w kolejce ustawiają się: "Muzykańce", "Tańce" i "Śpiewańce", domagające się uwagi. Swoją obecność zaznaczą także różnorodne "Limeryki". A kiedy będzie Wam się zdawało, że to już koniec, zawołacie ze zdziwieniem:: "O rety, rety, lecą kabarety", i właśnie wtedy odkryjecie pięć fantastycznych propozycji dla dzieci. Słowem - wartościowe teksty, dobrze wybrane, świetnie pogrupowane - REWELACJA!

 

Co zaś się tyczy strony graficznej, kolejnej mocnej strony tej książki, to warto wspomnieć, iż autorem ilustracji jest Artur Gulewicz, młody i bardzo zdolny absolwent łódzkiej ASP. W jego pracach widać nieograniczoną wyobraźnię (tak doskonale współgrającą z fantazją pani Chotomskiej), mieszankę stylów, znakomity dobór kolorów, ciekawe kształty, świetne pomysły, które bez wątpienia stanowią wspaniały dodatek do prezentowanych tekstów. Moim zdaniem, połączenie tych dwóch osób na potrzeby tej publikacji - Chotomskiej i Gulewicza dało znakomity efekt. To, co warto jeszcze podkreślić, to fakt, że książka wydana jest na najwyższym poziomie; świetnej jakości papier i twarda okładka gwarantują wielką przyjemność podczas lektury. Wiem - powtarzam się - dwie jej poprzedniczki także wychwalałam pod niebiosa, ale cała trójka jest tego warta. Zapewniam Was!

 

Na koniec cytat autorki o tym, czym jest pisanie dla dzieci: "Niektórzy mówią, że dla dzieci trzeba pisać tak, jak dla dorosłych, tylko lepiej. A ja myślę, że dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu!"* Czytając książkę "Wanda Chotomska dzieciom" mam wrażenie, że Wanda Chotomska zastosowała się do tego bez dwóch zdań, dając rozrywkę nie tylko najmłodszym, ale i tym troszkę starszym.

 

* "Guliwer" 3/1999

Michał Lipka

CHOTOMSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

 

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej i jej dzieł. Nazwisko autorki przeszło do historii rodzimej literatury (i nie tylko) dziecięcej, a jej prace w mniejszym bądź większym stopniu kojarzą chyba wszyscy, nawet jeśli nie potrafią przypisać ich do konkretnej osoby. Niniejszy zbiór to intrygujący i pięknie wydany przekrój przez jej twórczość, zarówno wiersze jak i prozę dla najmłodszych.

 

Przez długi czas zastanawiałem się co właściwie napisać o treści tej książki. Nie jest to w końcu powieść, więc żadnej fabuły nie posiada, a streszczanie choćby w kilku słowach blisko 90 tekstów tu zebranych mija się z celem. Wybrać kilka z nich i omówić? Byłoby to ze stratą dla pominiętej reszty. Poza tym jak tu można coś w ogóle wybrać? Z tylu wspaniałych utworów? Co więc zrobić? postanowiłem ująć rzecz prosto: to, co znajdziecie na stronach „Wandy Chotomskiej dzieciom” to po prostu utwory dla młodych, ze wszystkim co z tym pojęciem się wiąże. Urocze, pełne magii – tej prawdziwej, jak i tej wynikającej z prostej zwyczajności – pouczające, ciekawe, emocjonujące i bardzo, bardzo sympatyczne. Czy to pisane wierszem, czy prozą, urzekają i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

 

Ileż to już pokoleń wychowało się na twórczości zmarłej ledwie przed miesiącem Wandy Chotomskiej! Jej kariera zaczęła się w roku 1949 i od tamtej pory autorka, jak podaje Wikipedia, stworzyła ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jej zawdzięczamy mnóstwo pouczających wierszy, wspaniałe krótkie teksty (w tym rewelacyjne „Drzewo z czerwonym żaglem”, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY – oczywiście znajdziecie je w niniejszej publikacji) i program telewizyjny „Jacek i Agatka” – na tym wychowali się rodzice pokolenia osób w moim wieku.

 

Ale mimo upływu lat, dzieła Wandy Chotomskiej nie straciły swojej siły, aktualności czy wymowy. Świetnie napisane, pełne literackich wartości i nienachalnego dydaktyzmu, nieustannie spełniają swoją rolę, a ich wartość widać szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak bardzo odeszło się od podobnego nauczania dzieci.

 

To zbiorcze wydanie najważniejszych prac autorki zyskało także bardzo piękną oprawę graficzną. Młody i utalentowany Artur Gulewicz stworzył ilustracje atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, barwne, kolorowe, a jednocześnie stanowiące hołd dla klasyki. A wszystko to w pięknie wydanym tomiku zamkniętym w twardej oprawie.

 

Szkucie dobrej, wartościowej lektury dla Waszych dzieci? Różnorodnej, mądrej i ponadczasowej? To tytuł godny polecenia. Coś, co powinno znaleźć się na półce każdego dziecka i co przy okazji obudzi sentyment w niejednym dorosłym. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania tego dzieła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial