Wyklęte Pokolenia

Autor: Janusz Rolicki

Okładka wydania

Wyklęte Pokolenia


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Marta_25

„Wyklęte pokolenia" Janusza Rolickiego, dziennikarza i komentatora politycznego to opowieść o losach krewnych Jaremy Krzemieńskiego, pułkownika wojsk koronnych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Jaremy Krzemieński, któremu udało się przeżyć trudny czas związany z Powstaniem Styczniowym zostaje wysłany przez ojca do Moskwy w nadziei, że tam były powstaniec odnajdzie schronienie. Jaremy został lekarzem, odziedziczył rodzinny majątek ziemski, gdzie pragnął spokojnie żyć wraz z drugą żoną, Marylą Zabiełło-Krzemieńską oraz licznym potomstwem. Jednak niestety nic nie wyszło z tych planów sielankowego życia. Wszystko to zmieniło się za sprawą zaborów, nieustannych walk i wojen. Krzemieńscy nieustannie uciekają, drżą o swoje życie i swoją przyszłość. Wyjeżdżają, to znów wracają do Polski, co sprawia, że ich świadomość przynależności do polskiego narodu powoli się zaciera (szczególnie w najmłodszym pokoleniu). Muszą na nowo odkryć i zrozumieć kim są i odnaleźć w sobie miłość do swojej ojczyzny.

 

Janusz Rolicki stworzył powieść, której akcja rozgrywa się w Polsce, w Rosji, na Ukrainie oraz na Syberii ukazując egzystencję głównych bohaterów w ciężkich czasach, ich przemiany oraz wybory, które poniekąd są wymuszone przez okoliczności. To okoliczności zmuszają dzieci Maryli m.in. do zabójstwa bolszewików. Autor w wątki o rodzinie Krzemieńskich wplata fakty historyczne, ukazuje przemiany gospodarcze, przemysłowe, polityczne, które miały miejsce w latach 1864-1945. Historia nie jest tutaj tłem dla opowieści o rodzinie pułkownika, jest właściwie jednym z najistotniejszych tematów „Wyklętych pokoleń". Szczególnie dopracowane tematy historyczne to jeden z plusów powieści, kolejnym są niewątpliwie bohaterowie; charakterystyczni, interesujący i bardzo autentyczni. W „Wyklętych pokoleniach" autor zastosował dwa typy narracji trzecioosobową oraz pierwszoosobową (powieść przyjmuje formę epistolarną). Zatem czytelnik ma możliwość spojrzeć na rozgrywające się wydarzenia nie tylko z perspektywy wszystkowiedzącego narratora, ale także z perspektywy jednej z głównych bohaterek.

 

Wyklęte pokolenia" przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom historii, gdyż jest odnajdziemy jej tutaj sporo. Miłośnicy powieści obyczajowych także znajdą tu coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: