Wyklęte Pokolenia Janusz Rolicki

Wybierz opinię:

Marta_25

„Wyklęte pokolenia" Janusza Rolickiego, dziennikarza i komentatora politycznego to opowieść o losach krewnych Jaremy Krzemieńskiego, pułkownika wojsk koronnych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Jaremy Krzemieński, któremu udało się przeżyć trudny czas związany z Powstaniem Styczniowym zostaje wysłany przez ojca do Moskwy w nadziei, że tam były powstaniec odnajdzie schronienie. Jaremy został lekarzem, odziedziczył rodzinny majątek ziemski, gdzie pragnął spokojnie żyć wraz z drugą żoną, Marylą Zabiełło-Krzemieńską oraz licznym potomstwem. Jednak niestety nic nie wyszło z tych planów sielankowego życia. Wszystko to zmieniło się za sprawą zaborów, nieustannych walk i wojen. Krzemieńscy nieustannie uciekają, drżą o swoje życie i swoją przyszłość. Wyjeżdżają, to znów wracają do Polski, co sprawia, że ich świadomość przynależności do polskiego narodu powoli się zaciera (szczególnie w najmłodszym pokoleniu). Muszą na nowo odkryć i zrozumieć kim są i odnaleźć w sobie miłość do swojej ojczyzny.

 

Janusz Rolicki stworzył powieść, której akcja rozgrywa się w Polsce, w Rosji, na Ukrainie oraz na Syberii ukazując egzystencję głównych bohaterów w ciężkich czasach, ich przemiany oraz wybory, które poniekąd są wymuszone przez okoliczności. To okoliczności zmuszają dzieci Maryli m.in. do zabójstwa bolszewików. Autor w wątki o rodzinie Krzemieńskich wplata fakty historyczne, ukazuje przemiany gospodarcze, przemysłowe, polityczne, które miały miejsce w latach 1864-1945. Historia nie jest tutaj tłem dla opowieści o rodzinie pułkownika, jest właściwie jednym z najistotniejszych tematów „Wyklętych pokoleń". Szczególnie dopracowane tematy historyczne to jeden z plusów powieści, kolejnym są niewątpliwie bohaterowie; charakterystyczni, interesujący i bardzo autentyczni. W „Wyklętych pokoleniach" autor zastosował dwa typy narracji trzecioosobową oraz pierwszoosobową (powieść przyjmuje formę epistolarną). Zatem czytelnik ma możliwość spojrzeć na rozgrywające się wydarzenia nie tylko z perspektywy wszystkowiedzącego narratora, ale także z perspektywy jednej z głównych bohaterek.

 

Wyklęte pokolenia" przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom historii, gdyż jest odnajdziemy jej tutaj sporo. Miłośnicy powieści obyczajowych także znajdą tu coś dla siebie.

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania

Wyklęte Pokolenia

Dodatkowe informacje

Podziel się!

Oceń Publikację:

Na naszej stronie nie stosujemy reklam. ;)
Prosimy o dodanie naszej witryny do białej listy.
Ustawienia przeglądarki lub Biała lista (adblock)