Wielcy Zdrajcy. Od Piastów Do PRL

Autor: Sławomir Koper

Okładka wydania

Wielcy Zdrajcy. Od Piastów Do PRL


Dodatkowe informacje

 • Autor: Sławomir Koper
 • Tytuł Oryginału: Wielcy Zdrajcy. Od Piastów Do PRL
 • Gatunek: Historia Polski
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788311124776
 • Wydawca: Bellona
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Mała Mi

Zdrada nie jedno ma imię. Zdradzić można na wiele sposobów. Możemy zdradzić rodzinę, przyjaciół, partnerów życiowych, ideę. Każdy, kto posuwa się do takiego występku musi liczyć się z tym, że przez społeczeństwo zostanie skazany na ostracyzm, bowiem etykiety zdrajcy, jeśli już raz nam taką przyczepią, nie da się zerwać. Postacie przybliżone przez Sławomira Kopra to wielcy politycy, ważne osobistości. Mogli dokonać wielkich rzeczy, jednak z różnych przyczyn dopuściły się zdrady największej i niewybaczalnej – zdrady własnej ojczyzny. Powodowane rządzą władzy, chęcią zemsty, a niekiedy bardziej osobistymi pobudkami w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej, a następnie skutecznie utrudniały odzyskanie niepodległości.

 

Sławomir Koper, z wykształcenia historyk, autor wielu pozycji historycznych, w swoim dziele „Wielcy Zdrajcy. Od Piastów do PRL" przybliża czytelnikowi sylwetki osób, które swoim postępowaniem zasłużyły na to niechlubne miano. Poczynając od początków Rzeczpospolitej, od pierwszych Piastów, na Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kończąc.

 

Choć dobór postaci w pewnym stopniu musiał być subiektywny, to po zapoznaniu się z treścią, czytelnik doskonale rozumie dlaczego to właśnie ten, a nie inny antybohater znalazł się w publikacji Sławomira Kopra. A osobistości są tu najróżniejsze. Wina niektórych jest oczywista, ale są też tacy, którzy budzą kontrowersje i sam autor nie potrafi dokonać jednoznacznej oceny. Nie ulega wątpliwości, że Feliks Dzierżyński, swoją działalnością i zamiłowaniem do komunizmu w pełni zasłużył na swoje miano, a przydomek „Krwawy Feliks" ma swoje wiarygodne wytłumaczenie. Takiej pewności nie ma natomiast w przypadku Aleksandra Wielopolskiego, zwolennika orientacji prorosyjskiej, prowokatora powstania styczniowego. Autor stawia pytanie czy krzywdząca opinia na temat margrabiego jest na pewno słuszna. Może po prostu żył w złych czasach, wszak żywił on głębokie przekonanie, że wszystkie jego działania powodowane są dobrem Polski. Podobne kontrowersje budzą również inne postacie przedstawione na stronach „Wielkich Zdrajców". W tym zestawieniu nie zabrakło również kobiet, które nierzadko wykorzystywały swoje wdzięki do politycznych celów.

 

„Wielcy Zdrajcy. Od Piastów do PRL" to doskonałe kompendium wiedzy na temat ważnych osobistości historycznych oraz istotnych wydarzeń na temat historii Polski. I choć wielu niezmiennie kojarzy książki historyczne z wszechobecną nudą, to tutaj te obawy są bezzasadne. Styl, jakim posłużył się autor sprawia, że książkę, mimo tematu jaki podejmuje, czyta się lekko i przyjemnie. Sławomir Koper przekazuje nam w pigułce wiedzę, jaką powinien posiadać każdy Polak, posługując się przy tym przystępnym językiem. Ponadto poza faktami historycznymi, znajdziemy tu również osobiste życie wymienionych zdrajców, co stanowi równowagę dla ich działalności politycznej oraz sprawia, że wydają nam się bardziej realni, ludzcy niż pamiętamy z lekcji historii. Nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy historycznej, ani być jej miłośnikiem, aby dać się porwać książce oraz zrozumieć jej treść. Doskonale prowadzona narracja, błyskotliwe uwagi oraz fragmenty najróżniejszych źródeł, pamiętników i kronik, wzbogacają książkę i czynią ją jeszcze bardziej wartościową.

 

Sławomir Koper w stworzenie swoistego przeglądu zdrajców narodowych włożył wiele pracy. Świadczy o tym przede wszystkim obszerna bibliografia zamieszczona na końcu książki. Jest to pozycja godna polecenia każdemu, wszak wypada choć w zarysie znać historię własnej ojczyzny oraz najważniejsze osobistości, które miały swój udział w upadku kraju. Książka posiada ogromną wartość historyczną i przekazuje widzę, której poskąpiono nam w szkolnych murach. Przede wszystkim jednak „Wielkich zdrajców" polecić można amatorom historii, którzy będą mogli poznać nowe, zaskakujące fakty z życia znanych postaci historycznych oraz poprzez wyciąganie wniosków, wyrobić sobie własne zdanie na ich temat i zdecydować czy słusznie okrzyknięto ich mianem zdrajców.

 

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji i możliwość poszerzenia swojej wiedzy historycznej dziękuję portalowi Sztukater.pl.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: