W Blasku Diamentów

Autor: Anna Davis

Okładka wydania

W Blasku Diamentów


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Davis
 • Tytuł Oryginału: Jewel Box
 • Seria: Otwarte dla Ciebie: Romans
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marcin Kiszela
 • Liczba Stron: 366
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x100 mm
 • ISBN: 978-83-7515-212-8
 • Wydawca: Otwarte
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Madmad35

Ciężko powstrzymać przeszłość przed niszczeniem teraźniejszości.

 

Wydawnictwo Otwarte przygotowało dla swoich czytelników nowy cykl książek zatytułowany Madmad35. Książki publikowane są w trzech seriach: Romans, Kobieta, Namiętność.

 

Miałam już okazję czytać książkę z tego cyklu, która bardzo mi się spodobała. Z przyjemnością sięgnęłam po kolejną propozycję tego wydawnictwa.

 

„W blasku diamentów" to powieść napisana przez angielską autorkę Annę Davis. Nie jest to jej pierwsza książka. Anna Davis jest autorką takich powieści jak „Kolacja", „Topnienie", „Królowa butów" czy „Kłamcy" (Zysk, 2005) oraz wielu opowiadań. Jej druga powieść wydana na polskim rynku wydawniczym przenosi nas w burzliwe lata dwudzieste. Akcja powieści dzieje się w tętniącym życiem Londynie.

 

Bohaterką „W blasku diamentów" jest Grace Rutherford. Pracuje ona w firmie zajmującej się reklamą jako copywriterka. Jest dobra w tym co robi i przełożeni wróżą jej karierę w tym kierunku. Jednak nie jest to jedyna rzecz którą zajmuje się ta trzydziestoletnia kobieta. Wieczorami zamienia się w Diamond Sharp – felietonistkę prowadzącą rozrywkowe nocne życie. Dla słynnych czasopism pisze o tym, co spotyka ją w trakcie wizyt w przeróżnych Londyńskich lokalach. „To moje własne spojrzenie na West End. Radzę ludziom, gdzie jeść, tańczyć, kupować ubrania. Mówię im też, gdzie chadzać nie należy" s. 42

 

Wydawało by się, że Grace jest szczęśliwą kobietą, ale do końca tak nie jest. Przede wszystkim jest samotna, ciągle czeka na swoją wielką miłość. Mieszka razem z matką, owdowiałą siostrą Nancy i jej dwójką dzieci. Wszystkie kobiety kryją jakieś tajemnice, które autorka powoli nam odsłania.

 

Kłamstwa ciągną się już od dawna. Nancy i Grace zawsze wszędzie chodziły razem. Dużo czasu spędzały z braćmi Georgiem i Stevenem, jednak same nie potrafiły zdecydować się która z którym chciałaby się spotykać. To oni podzielili się siostrami. George oświadczył się Nancy a jego oświadczyny zostały przyjęte. Tak naprawdę on kocha się w Grace, a ona w nim, jednak bohaterka nie chce niszczyć szczęścia siostry (choć nie do końca). Wkrótce wybucha wojna. Chłopcy idą walczyć za Ojczyznę, jednak wraca tylko jeden. Steven ginie na froncie.

 

Przeszłość jednak nie daje o sobie zapomnieć.

 

Podczas jednej ze swoich wypraw do klubu Grace poznaje przystojnego i tajemniczego Amerykanina O'Connella (Diabła). Wkrótce o jej względy walczy również drugi mężczyzna John Cramer (Ciemnooki). Rywalizacja o względy pięknej kobiety to nie wszystko co łączy tych mężczyzn. Oboje skrywają kolejną tajemnicę.

 

Czy Grace odnajdzie miłość swojego życia, jakie tajemnice kryją bohaterowie i jak przeszłość odbije się na teraźniejszym ich życiu. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powieści Anny Davis.

 

Książka została podzielona na cztery części. Każda z nich rozpoczyna się felietonem Diamond Sharp. Dzięki temu poznajemy styl pisarski bohaterki i przybliżamy sobie jej postać. Jest to bardzo ważne, gdyż jak sama Grace mówi: „Miłość w jej odczuciu to głębokie, wzajemne poznanie dwojga ludzi". Tak możemy bardziej wczuć się w losy i uczucia bohaterów. Zrozumieć ich postępowanie i podjęte decyzje.

 

„W blasku diamentów" to nie tylko historia poszukiwania miłości. To również tajemnice, które kryją wszyscy bohaterzy. Autorka przybliża nam je stopniowo, przenosząc nas do wcześniejszych lat. Dowiadujemy się o młodzieńczym życiu bohaterów, uczuciach, osobach związanych z ich przeszłością. Wiele sekretów z przeszłości wpływa na zachowania i decyzje bohaterów we współczesnym ich życiu. Grace znów musi wybierać między dwoma mężczyznami, ustępować siostrze i zapomnieć o swoim szczęściu. Groźnie wygląda również rywalizacja między Diabłem i Ciemnookim. Każdy z nich „marzy o dniu, gdy ujrzy rywala w opałach". Ich rywalizacja, jak się później okaże ciągnie się już od studiów, gdy oboje pożądali jednej kobiety – Evy.

 

Jak widzicie tajemnic w tej książce wiele, a to nie wszystkie które zasygnalizowałam, by nie zniszczyć Wam lektury powieści i przyjemności z ich odkrywania.

 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Nie jest to typowe romansidło, więc nie zrażajcie się tym, że w serii Romans została ta powieść wydana. Wiele tajemnic sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Autorka raz przenosi nas do lat dwudziestych XX wieku, a potem wraca do przeszłości bohaterów. Dzięki temu książka nie jest monotonna. Bardzo ciekawie opisane zostało życie w Londynie. Wręcz można wczuć się w atmosferę panującą w nocnych klubach i usłyszeć rytmy charlestona.

 

Serdecznie polecam „W blasku diamentów". To na pewno fajna lektura na letni wypoczynek.

 

Cytaty:
„- Mówisz o miłości, tak jak inni mówią o lodach. Wzruszył ramionami.
– Pierwsze jest gorące, drugie zimne, ale i jedno, i drugie smakuje wspaniale.
– Miłość nie należy do rzeczy, których można tak po prostu spróbować." s. 44

 

„Problem w tym, mówiła sobie, że coraz mocniej mnie to pochłania i mam wrażenie, że jego także. Im dłużej się temu opieramy i mam wrażenie, że jego także. Im dłużej się temu opieramy, tym większą mamy na tym punkcie obsesję. Może gdy się temu poddamy, będziemy mogli ruszyć przed siebie, zostawiając to wszystko za sobą. Była gotowa to zrobić, w każdej chwili. Chciała podnieść głowę i go pocałować. To po prostu musiało się stać." s.181-182

 

„- Nie zawsze kochasz ludzi, których powinnaś kochać. Miłość po prostu ci się przytrafia. Nie możesz mieć jej na zawołanie.

- ale zawsze możesz odejść. - Catherine przysunęła swoje krzesło bliżej Grace. - Czasami po prostu musisz, nawet jeśli to boli." s.326

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: