Yoko I John. Dni, Których Nigdy Nie Zapomnę

Autor: Jonathan Cott

Okładka wydania

Yoko I John. Dni, Których Nigdy Nie Zapomnę


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

"Wiem, że tworzymy swoją własną rzeczywistość i zawsze mamy jakiś wybór, ale jak dużo jest z góry przesądzone? Czy zawsze jest rozwidlenie drogi i są dwie predestynowane ścieżki na równych prawach? Mogłyby być setki ścieżek, którymi można by pójść w tę czy w inną stronę - istnieje wybór i czasami to jest bardzo dziwne."

 

Jonathan Cott zaczynał jako pierwszy europejski redaktor kultowego magazynu "Rolling Stone". Miał szczęście dorastać w latach 60-tych, w blasku historycznych wydarzeń: rewolucji społecznej, ożywienia kulturalnego, protestów politycznych, a także współtworzyć legendarny dziś tygodnik muzyczny. Jak całe rzesze młodych ludzi dał się oczarować muzyce zespołu The Beatles i porwać charyzmie jednego z jego członków - Johna Lennona. Twórczość i osobowość Johna wywarły ogromny wpływ na życie Cotta i w pewien sposób je zdeterminowały - zaowocowała 45 - letnią znajomością z żywą ikoną XX wieku i jego wybranką, Yoko Ono. Efektem tej długoletniej przyjaźni jest osobista opowieść Jonathana Cotta o chwilach spędzonych ze sławną parą dokumentująca najważniejsze, niezapomniane momenty ich życia. Niniejsza książka jest wzruszającym połączeniem pełnych wersji najistotniejszych wywiadów i rozmów z Johnem i Yoko, jakie ukazały się kiedykolwiek na łamach "Rolling Stone", zawierających nowe, niepublikowane dotąd materiały, kilku krótkich fragmentów esejów autora na temat "pary czarodziejów w chwilach wolności" oraz bardzo osobistych wspomnień Cotta o wspólnie spędzonych chwilach: od pierwszego spotkania we wrześniu 1968 roku w Londynie w związku z sesją nagraniową na Abbey Road i pracą nad "Białym Albumem" (w której notabene miał szczęście uczestniczyć) po ostatnie spotkanie z autorami "Double fantasy" w grudniu 1980 roku, na trzy dni przed śmiercią Johna. Wtedy to Lennon udzielił ostatniego wywiadu w życiu, który w pełnej wersji mamy okazję przeczytać po raz pierwszy właśnie na kartach niniejszej książki.

 

"W Anglii jestem uważany za szczęściarza, który wygrał na loterii. Yoko jest uważana za skośnooką cwaniarę, która wyszła za faceta, który wygrał na loterii. W Ameryce oboje jesteśmy traktowani jak artyści."

 

O Lennonie napisano już wiele, opublikowano jego korespondencję, przeanalizowano jego teksty na wszelkie możliwe sposoby, a że zwykł wyrażać w nich siebie, obnażać duszę, analizować emocje, wykrzykiwać sposób postrzegania świata, niewiele więcej prócz chęci trzeba, by go poznać. Starsza o kilka lat Japonka, wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu, awangardowa artystka i pionierka performance'u, od zawsze była postrzegana jako ta, która rozbiła Beatlesów. "Dwa umysły, jedno przeznaczenie" - tak swój związek z Yoko scharakteryzował kiedyś John, a wywiady spisane przez Cotta raz po raz to potwierdzają. Jasno z nich wynika, że para szczerze się kochała, byli dla siebie inspiracją i wytchnieniem, stanowili skończoną całość; potrafili wspólnie pracować i wspólnie żyć, próbowali razem zbawiać i zmieniać świat. Żyli w swojej własnej rzeczywistości i na nowo ją stwarzali, nieustannie modyfikowali, eksperymentowali, rozwijali - to, co ich łączyło, było naprawdę wyjątkowe.
Spotkania Jonathana Cotta z Yoko i Johnem nigdy nie były przypadkowe i zwykle dokumentowały ważne wydarzenia ich życia: pierwsze spotkanie, kiedy ona podarowała mu karteczkę z napisem "oddychaj", wspólne zamieszkanie i ślub, przeprowadzkę do Nowego Jorku, wspólny album "Double Fantasy", plany na przyszłość snute na trzy dni przed śmiercią...
W publikacji znalazł się nawet wywiad z Yoko z marca 2012 roku - świadectwo stałego kontaktu i zażyłości z awangardową artystką, idealnie dopełniający obrazu słynnej pary.

 

"Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" to książka szczególna. To głęboko osobiste, momentami nawet intymne spojrzenie na dwie wyjątkowe postaci popkultury z bardzo bliska: w zaciszu ich domu i studia nagrań, wspomnienie wspólnie spędzanych wieczorów i imprezowych nocy. Pozwala zrozumieć naturę związku Johna z Yoko i przekonać do tego, że była ona dla niego muzą i natchnieniem, nieustanną inspiracją, miała nań dobroczynny wpływ, była jego dopełnieniem - artystycznym, emocjonalnym i psychicznym. Nie jest to teza, którą autor próbuje przeforsować za wszelką cenę, ale spostrzeżenie, które narzuca się samo w trakcie i po zakończeniu lektury, przewijające się jak mantra przez karty książki.

 

"Ja nie żyję z kobietą, z którą po prostu idę do łóżka, która ma tylko ładną buzię. Żyję z artystką, która mnie pobudza oraz inspiruje do pracy dzień i noc."

 

Książka Jonathana Cotta ucieleśnia charakter i osobowość pary artystów; nie jest przegadana czy wydumana, ale stanowi wzruszająco szczerą i prostą mieszankę wyznania i przesłania będącą treścią ich życia. Długo w pamięci zostają słowa wypowiedziane przez Johna na temat jego związku z Yoko czy też na temat kobiet w ogóle. Bez żadnych upiększeń i interwencji osób trzecich poznajemy meandry wspólnego życia i twórczości pary, źródła ich inspiracji, kulisy działalności, sposób postrzegania świata i plany na przyszłość - a wszystko to okraszone tekstami piosenek Beatlesów, Johna i Yoko wzmagającymi siłę wyrazu i przesłanie treści.

"Kocham ją i jesteśmy razem. Do widzenia, do następnego razu!"

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: