Okładka wydania

Złote Stolice Arabów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek M. Dziekan
 • Tytuł Oryginału: Złote Stolice Arabów
 • Gatunek: Historia Powszechna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 308
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 123 x 195 mm
 • ISBN: 9788307032726
 • Wydawca: Czytelnik
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Złote Stolice Arabów | Autor: Marek M. Dziekan

Wybierz opinię:

Isadora

Autor niniejszej publikacji, profesor Marek Dziekan, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Warszawskiego, jest najwybitniejszym polskim arabistą oraz twórcą licznych opracowań z zakresu historii cywilizacji arabsko - muzułmańskiej.
Jego najnowsza książka, "Złote stolice Arabów", opatrzona jest skądinąd mylącym tytułem, który błędnie każe domyślać się treści poświęconej historii i kulturze najważniejszych arabskich metropolii, podczas gdy stanowią one jedynie tło służące zaprezentowaniu postaci najwybitniejszych arabskich intelektualistów oraz ich ideologii.

 

Autor proponuje czytelnikowi spojrzenie na współczesną arabską myśl filozoficzną, polityczną i społeczną przez pryzmat intelektualnego dorobku wybranych arabskich myślicieli związanych z pięcioma miastami świata muzułmańskiego o największym znaczeniu kulturalnym: Damaszkiem, Bagdadem, Kairem, Algierem i Casablanką.
Wybór autora jest oczywiście w dużej mierze subiektywny, jednak uwzględnia współczesne tendencje i różnorodność nurtów myśli arabskiej. Wymienieni przez Marka Dziekana intelektualiści prezentują różne, często odmienne światopoglądy: od dogłębnej krytyki islamu i fundamentalizmu oraz skrajnego sekularyzmu (postulowania oddzielenia religii, prawa i państwa) po idee panarabizmu i arabskiego nacjonalizmu. Znajdziemy w tym doborowym gronie zarówno intelektualistów analizujących przemiany kultury arabskiej i islamu na przestrzeni ponad tysiąca lat oraz różne aspekty tożsamości arabsko - muzułmańskiej, jak i teoretyków panarabizmu czy wręcz przeciwników tej idei, promotorów reformy świata arabskiego przez przejęcie wartości Zachodu, rozpatrujących sprawy islamu i polityki współczesnego świata w kontekście ich wzajemnych relacji.

 

"Złote stolice Arabów" nie jest lekturą lekką, łatwą i przyjemną. Wręcz przeciwnie - to publikacja trudna w odbiorze, adresowana głównie do specjalistów zainteresowanych szeroko pojętą kulturą i filozofią arabską. Laik - taki jak ja - poczuje się przytłoczony ilością przedstawianych tez, prezentowanych poglądów, komentowanych i cytowanych fragmentów dzieł, w których specyfice i zawiłościach zupełnie się nie orientuje. Trzeba być naprawdę mocno zaawansowanym w arabskiej tematyce, by wynieść z lektury jakąś korzyść. Dyletant nie jest w stanie ogarnąć różnorodności arabskiej mentalności, jej niuansów i subtelności, docenić przebogatej symboliki i kolorytu jej intelektualnego dorobku - ani nawet spróbować wdrożyć się w tematykę, gdyż nie pozwala na to styl autora: specjalistyczny, pełen kulturowych odniesień, fachowej terminologii, który przemówiłby może do do studentów ostatniego roku arabistyki. Dla zwykłego czytelnika szukającego czytelnych, przystępnie podanych informacji z dziedziny arabskiej kultury jest to lektura nie do przebrnięcia. Dodatkowym minusem tej publikacji jest całkowity brak ilustracji i zdjęć, które znacząco ożywiłyby lekturę; jest za to bogata bibliografia.
Moja niewysoka ocena jest podyktowana tylko i wyłącznie subiektywnymi wrażeniami z lektury, gdyż nie czuję się upoważniona do szacowania wartości merytorycznej tej publikacji.
Polecam jedynie zdeklarowanym, obeznanym z tematem miłośnikom arabskiej kultury i filozofii.

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czytelnik.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial