Dzieci Z Bullerbyn

Autor: Astrid Lindgren

Okładka wydania

Dzieci Z Bullerbyn


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Magda

Astrid Lindgren- szwedzka pisarka, laureatka wielu prestiżowych nagród, debiutowała książką Zwierzenia Britt-Marii. Pracowała w wydawnictwie Rabén & Sjögren jako redaktor książek dla dzieci. Największą sławę przyniosły jej książki o Pippi, które przetłumaczono na 73 języki. Na wniosek polskich dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 1989 roku przyznano jej także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Bullerbyn jest niewielką wioską w Szwecji. Znajdują się tam trzy gospodarstwa, w których mieszka sześcioro dzieci- Lisa razem z dwoma braćmi, Lasse i Bosse, Anna i Britta oraz Olle. Wszyscy są w podobnym wieku, świetnie się dogadują i bardzo lubią razem spędzać czas.

 

Któregoś dnia Lisa budzi się rano i z niecierpliwością czeka na prezent, gdyż jest to dzień jej siódmych urodzin. Ku wielkiemu zaskoczeniu dostaje od rodziców własny pokój. Dziewczynka jest zachwycona prezentem, szybko przenosi swoje lalki, książki oraz inne drobiazgi i układa je na półkach. Po południu zaprasza też wszystkie dzieci z Bullerbyn na podwieczorek. Po pewnym czasie chłopcy idą zająć się swoimi sprawami, a dziewczynkom przychodzi do głowy pewien ciekawy pomysł. Okna ich pokoi znajdują się naprzeciwko siebie, dlatego Lisa postanawia przeciągnąć sznurek ze swojego pokoju aż do okna Anny i Britty tak żeby mogły sobie przesyłać wiadomości.

 

Zbliża się początek wakacji. Jest lato, piękna pogoda i dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Pomagają też rodzicom w różnych drobnych pracach w gospodarstwie. Któregoś dnia, gdy dziewczynki jadą wozem z sianem odkrywają „poziomkowe miejsce", które postanawiają trzymać w tajemnicy przed chłopcami. Oni jednak chwalą się, że mają jeszcze większy sekret. W końcu okazuje się, że w stogach siana utworzyli groty zupełnie niewidoczne z zewnątrz i w jednej z takich grot postanawiają nocować...

 

Można bez końca rozpisywać się o przygodach dzieci z Bullerbyn. Jedno jest pewne, chociaż mieszkały w maleńkiej wiosce, to nigdy się nie nudziły. Kto z nas nie marzył o spaniu w stogu siana, albo o poczcie sznurkowej? Kto nie chciał przechodzić do pokoju koleżanki po pniu drzewa? Książka pokazuje, jak piękne może być dzieciństwo, bez komputerów, telewizji, czy gier komputerowych. W Bullerbyn przecież nigdy nie brakowało pomysłów do zabawy, a każdy dzień przynosił coś nowego.

 

Chociaż jest to książka adresowana do dzieci, to czytając ją już jako osoba dorosła przeniosłam się na chwilę w cudowne czasy dzieciństwa, kiedy przygody Lisy i pozostałych dzieci były dla mnie inspiracją do zabawy. Żałowałam, że sama nie mieszkam w Bullerbyn. Polecam książkę absolutnie każdemu. Jest to jedna z opowieści, które odegrały bardzo ważną rolę w moim młodym życiu. Pani Lindgren doskonale rozumie świat dzieci, pisze przystępnym, prostym językiem, porusza wyobraźnię. Nie można przejść obok jej twórczości obojętnie.

 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater i Wydawnictwa Nasza Księgarnia za co serdecznie dziękuję.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: