Okładka wydania

Dziewczyna Z Perłą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dziewczyna Z Perłą | Autor: Tracy Chevalier

Wybierz opinię:

Katee

Do napisania tej książki posłużyła autorce historia powstania jednego z najpopularniejszych obrazów Vermeera Dziewczyna z perłą. Nie znam okoliczności powstania obrazu, nigdy jakoś szczególnie, nie interesowałam się malarstwem, nie oglądałam też filmu o tym samym tytule, nie potrafię więc powiedzieć gdzie prawda styka się z fikcją literacką.

 

Książka, chociaż niewielkich rozmiarów, zachwyciła mnie. Przeniosłam się w świat XVII wiecznej Holandii z prawdziwą przyjemnością.

 

16 - letnia Griet, po nieszczęśliwym wypadku ojca, musi wziąć na siebie ciężar utrzymania rodziny i udać się na służbę do Vermeerów. Tam doznaje szykanowań ze strony rodziny malarza oraz nachalnych zalotów (w dzisiejszych czasach nazywa się to molestowanie) mecenasa sztuki. Z czasem między Griat a artystą zaczyna rodzić się więź zupełnie inna niż wszystkie te, które poznałam dzięki literaturze. Więź niesamowita, wręcz magiczna, uczucie czyste i niewinne, zupełnie nie skalana erotyzmem.

 

Johannes Vermeer, Dziewczyna z perłą, 1665
Główna bohaterka nie jest typową XVII - wieczną kobietą. Nie jest zahukanym stworzonkiem nie znającym świata i ludzi, lękającym się nowości i niepowodzeń, z pokorą i bez najmniejszego sprzeciwu przyjmującą każde cierpienie jakie na nie spada. Griet zasługuje na miano kobiety nowoczesnej, świadomie kierującej swoim życiem, pewnej siebie i swojej wartości. Dziewczyna nie da sobą pomiatać, nie da wejść sobie na głowę, potrafi wytrwale i skutecznie bronić swojego zdania i honoru, gotowa jest nawet bez najmniejszej chwili wahania porzucić dotychczasowe życie.

 

Niezwykle inteligenta, chociaż nie potrafi czytać i pisać, dostrzega rzeczy, których nie potrafi zauważyć przeciętny człowiek. Ma duszę i zmysł artysty, staje się niezastąpioną pomocą malarza.

 

Jeżeli dziewczyna z obrazu Vermeera chociaż w połowie była taka jak bohaterka książki Chavelier należą jej się wielkie brawa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto