Zamknij Się, Przestań Narzekać I Zacznij Żyć

Autor: Larry Winget

Okładka wydania

Zamknij Się, Przestań Narzekać I Zacznij Żyć


Dodatkowe informacje

 • Autor: Larry Winget
 • Tytuł Oryginału: Shut Up, Stop Whining and Get A Life
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Leszek Mokrzycki
 • Liczba Stron: 246
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788393105816
 • Wydawca: IPS
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scathach

Gdybym zastała przed sobą zestaw kilkudziesięciu okładek i to one miałyby zadecydować o moi kupnie bądź nie danej pozycji, książka Larry'ego Wingeta zostałaby przeze mnie ominięta szerokim łukiem. Okładka Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć pretenduje do miana najbrzydszej jaką kiedykolwiek widziałam. Może współzawodniczyć jedynie z kilkoma innymi, równie nieudanymi szatami graficznymi. Na szczęście jednak nikt mnie przed taką sytuacją nie postawił i prócz okładki mogłam ujrzeć stosowny opis. Dzięki temu książka została zrehabilitowana, a ja mogłam oddać się lekturze.

 

Larry Winget słynący jako trener Rozwoju Osobistego, wyjątkowo charyzmatyczny mówca stworzył poradnik, w którym dzieli się z czytelnikami swoimi rozważaniami na temat szczęśliwego, spełnionego życia i proponuje rozwiązania, które mają zapewnić sukces
na każdej jego płaszczyźnie.

 

Zacznę od minusów. Autor w samej przedmowie uprzedza, że może wkurzać i bulwersować, jednak nie interesuje go co pomyśli o nim czytelnik. Zdanie to powtarza w książce kilkakrotnie. Był to dla mnie zabieg nie tyle irytujący, ile sprawiający, że miałam ochotę rzucić książkę w kąt. Bo jak to tak, żeby autorowi nie zależało na odbiorcy? Jeśli nie na nim to na kim/czym? Po co pisze? Bez obawy - i tę kwestię Winget porusza. Sprawa prosta- dla pieniędzy[1]. Zdziwieni? Niepotrzebnie. Podobnych uwag znajdziemy na kartach poradnika bardzo wiele. Ceniłabym za szczerość, gdyby była trwała, a nie jednorazowa. Jedną z najważniejszych nauk jakie wyciągnęłam po lekturze tej pozycji jest fakt, jak wielki wpływ na odbiór książki ma stosunek autora do czytelnika. Wingeta, mimo że nie znam osobiście uznaję za sprawą tego tekstu za wielkiego hipokrytę. Mówi, że nie zależy mu na czytelniku, po czym kilka rozdziałów dalej obsmarowuje autorów, którzy mają podobny stosunek do odbiorcy co i on. Szczerość? Chyba nie. Raczej brak szacunku i niedopatrzenie. Zwłaszcza, że wielokrotnie sam podważa swoje wcześniejsze spostrzeżenia. Z wieloma opiniami Pana Larry'ego się nie zgadzam, wiele poruszonych tematów jest dla mnie próbą narzucenia odautorskiego zdania. W moim wypadku nieudaną - rad mogę posłuchać, jednak manipulacji się nie poddam.

 

Na tym jednak minusy się kończą. Autor, mimo że powiela wiele porad, które każdy kiedyś usłyszał, w sposób bardzo sugestywny zachęca do zmian. Nie głaszcze czytelnika po główce, nie pociesza, nie jojczy i nie pozwala na to nikomu innemu. W sposób skuteczny realizuje okładkowe zawołanie, stosując metodę 'kopniaka ku lepszemu życiu'.

 

Bardzo podoba mi się forma książki. Choć nie popieram pisania po kartach powieści, z poradnikami rzecz ma się inaczej. W książce Wingeta wyznaczone są specjalne miejsca, w których czytelnik powinien zapisywać odpowiedzi na polecenia autora. Sprawia to, że pozycja ta stanie się nie tylko raz przeczytanym poradnikiem, lecz skarbnicą wiedzy o sobie samym i wielką księgą motywacji.

 

Polecam ją wszystkim osobom niezadowolonym ze swojego życia, uważającym, że trwonią czas, że nie umieją odnieść sukcesu i że nigdy nie będą porządnie zarabiać. Larry Winget zmieni Wasze nastawienie. Bądźcie jednak ostrożni i nie przyjmujcie wszystkiego bezkrytycznie.

 

[1] Larry Winget, Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć, IPS, 2011, s. 20.

 

Za możliwość zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi Sztukater i Wydawnictwu IPS.

Julie Wellings

Ludzie lubią narzekać, najczęściej na swoje życie. Że za mało zarabiają, nie stać ich na wszystko i że ogólnie mają okropnie. Lecz czy robią coś, by to zmienić? Nie. Zauważył to autor książki Zamknij się! Przestań narzekać i zacznij żyć!, czyli Larry Winget. Miałam okazję przeczytać jego inną powieść, która dała mi do myślenia. Jesteście ciekawi, jak podszedł do problemy beznadziejności naszego podejścia do najprostszych spraw?

 

Pisarz w kilku rozdziałach tłumaczy nam, co robimy źle. Na początku wytyka nam błędy, których nie popełniamy celowo, a podświadomie. Szczerze mówiąc, nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak wiele rzeczy zaczyna nam się w naszej głowie. Jeśli rzeczywiście będziemy chcieli coś osiągnąć, to będziemy do tego dążyć. Za to jeżeli będziemy tylko mówić o tym, że chcemy być bogaci, a nic nie zrobimy w tym kierunku, to tak naprawdę nam na tym nie zależy. Innymi słowy, najpierw musimy zmienić nasze myślenie, a dopiero później otoczenie lub złe przyzwyczajenia.

 

Marzy nam się nowy telefon, komputer, auto. Ale czy robimy coś by zaoszczędzić trochę grosza? Nie. Lecz według pisarza całość nie polega jedynie na odkładaniu pieniędzy na określony cel, ale próba zdecydowania, co jest nam niezbędne do życia, a co nie. Z pewnością będziemy zdrowsi, jeżeli przestaniemy palić, ale nie zapewni nam to komfortu psychicznego. Więc może jednak lepiej oglądać mniej filmów w kinie? Jeśli to nam pomoże w oszczędzaniu, to czemu nie? W sumie nigdy nie podchodziłam do tego tematu w ten sposób, lecz jest on naprawdę sensowny. Jasne, pisarz nie mówi otwarcie, że lepiej palić, ale udowadnia nam, że komfort psychiczny zawsze okaże się dla nas ważniejszy niż zdrowie, a póki będziemy spokojni, łatwiej nam będzie oszczędzać. Sensowne prawda?

 

Larry Winget kupił mnie swoim podejściem, do tematu sukcesu. Wszelkie poradniki na ten temat mówią o tym, że musimy wyobrazić sobie swój cel i przekonywać samego siebie, że jesteśmy zwycięzcami, a tak naprawdę powinniśmy zdawać sobie sprawę z własnych niedoskonałości, ale dzięki niemu możemy nauczyć się je maskować lub przestać zwracać na nie uwagę, dzięki czemu nie będziemy stali w miejscu, bo to najgorsze, co może być. – Z jednej strony, te wszystkie rady wydają się oczywiste, ale większość pisarzy boi się nazwać swojego czytelnika idiotą lub pokazać mu, jak bardzo z własnej woli rujnuje sobie życie. To nie tak, że pan Winget kpi sobie z nas, albo nas obraża. Nie. On po prostu pokazuje nam jacy jesteśmy naprawdę i dlaczego powinniśmy się nauczyć walczyć ze sobą.

 

Reasumując. Książka Zamknij się!... jest zaskakującym poradnikiem, w którym znajdziemy nie tylko porady na temat naszego życia, ale również między stronami odszukamy nasze cele, których do niedawna się wstydziliśmy, albo twierdziliśmy, że są nie do zrobienia. Ta powieść działa jak kubeł zimnej wody, a właśnie tego nam najbardziej potrzeba. Nie żadnych miłych słówek, tylko ostrej i niekoniecznie pozytywnej prawdy. Larry WInget ma talent nie tylko do pisania, ale posiada umiejętność niesamowitego przekonywania ludzi do swoich racji. Nie wiem jak on to robi, ale muszę stwierdzić, że naprawdę kupuję jego rady i mam zamiar się do nich dostosować. Idealna powieść na prezent dla kogoś nam bliskiego, kto wiecznie narzeka.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!