Zawód: Tata

Autor: Krzysztof Pilch

Okładka wydania

Zawód: Tata


Dodatkowe informacje

 • Autor: Krzysztof Pilch
 • Tytuł Oryginału: Zawód: Tata
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 72
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 190 mm
 • ISBN: 9788375801668
 • Wydawca: Salwator
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

"Ojcostwo to nie tylko walka z samym sobą i negatywnym wpływem świata, ale również inwestycja, która zwraca się po pewnym czasie wielokrotnie, a zysków z niej nie da się przeliczyć na żadne pieniądze."

 

Niniejsza publikacja autorstwa znanego pedagoga i teologa, który działając w ramach Inicjatywy Tato.Net promuje większe zaangażowanie ojców w życie swoich dzieci, skierowana jest siłą rzeczy do mężczyzn - zarówno tych, którzy dopiero przygotowują się do roli ojca, jak i tych, którzy ojcami już są. Jej niewielka objętość dla dzisiejszych zabieganych i zapracowanych ojców powinna być zachętą - jest po męsku konkretna, treściwa i stanowi swoiste kompendium wiedzy na temat relacji między ojcem a dzieckiem; jak podkreśla sam autor, nie ma tu żadnych naukowych teorii dotyczących ojcostwa czy też rozważań nad sytuacją ojców w naszym kraju - jest nastawiona na podawanie praktycznych informacji, co powinno zachęcić każdego zainteresowanego do uważnej lektury, a może nawet do poszerzenia zdobytej wiedzy.

 

Celem tego poradnika jest uświadomienie mężczyźnie, jak ogromną rolę odgrywa on w istocie w procesie kształtowania osobowości własnego dziecka oraz zachęcenie go, by swojej obecności w życiu dziecka nie ograniczał jedynie do wymiaru fizycznego, lecz miał weń również duchowy i emocjonalny wkład; by bardziej się w nie angażował, a nie pozostawał biernym obserwatorem. Jednym zdaniem - autorowi bardzo zależy na tym, by każdy z czytelników tej publikacji zdał sobie sprawę, jak wspaniałą sprawą jest ojcostwo, nauczył się je pielęgnować, cenić i odczuwać z tego faktu dumę.

 

Krzysztof Pilch zauważa, że każdy mężczyzna inaczej pojmuje rolę ojca i ważne jest, by zdać sobie sprawę z tego, że ojcostwo kształtuje szereg rozmaitych czynników, natury zarówno pozytywnej, jak i negatywnej. Uświadomienie sobie tego faktu pomoże w codziennym życiu wzmacniać te pierwsze oraz redukować wpływ tych drugich. Istotne jest również to, by poznać i zaakceptować prawdę o dziedzictwie przekazanym przez własnego ojca, by wiedzieć, które czynniki należy wyeliminować, a na których się oprzeć w budowaniu relacji z dziećmi, aby nie powielać błędów przeszłości. Autor proponuje kilka ćwiczeń, dzięki którym każdy ojciec będzie mógł przeprowadzić taką analizę relacji z własnym ojcem, a nastepnie przenieść ją na grunt kontaktów w swojej rodzinie wyciągając odpowiednie wnioski.

 

Pilch opisuje także rolę stereotypów w kształtowaniu postaw ojcowskich, które często stają się swego rodzaju wyrocznią dla zagubionych ojców; jakże łatwo (i wygodnie!) uwierzyć w prawdziwość powszechnych opinii o tym, że wychowanie to sprawa kobiet, bycie dobrym rodzicem to kwestia instynktu, a rola ojca powinna ograniczać się do zapewnienia odpowiedniej sytuacji finansowej i materialnej. Autor zdecydowanie walczy z tego rodzaju fałszywym obrazem ojcostwa uświadamiając, dlaczego ojciec jest potrzebny swoim dzieciom, omawiając, jaką rolę pełni on zarówno w życiu syna (co to znaczy być mężczyzną), jak i córki (jak powinni ją traktować inni mężczyźni). Pokazuje, czego dziecko potrzebuje od swojego ojca szczegółowo omawiając takie kwestie, jak okazywanie uczuć (słowa, dotyk, spojrzenie, słuchanie i poznawanie dziecka), dyscyplinę i ustalanie zasad, a także dotrzymywanie słowa, przekazywanie wartości duchowych oraz czas poświęcony dziecku (ten aspekt poszerzają przykładowe sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem).

 

"Zawód: tata" to inspirująca lektura dla każdego ojca, która motywuje do wprowadzenia pozytywnych zmian w relacje z dziećmi, zachęca do nieustannego wewnętrznego rozwoju, który uczyni z mężczyzny mądrego i odpowiedzialnego rodziciela. Uświadamia, że w dzisiejszych czasach mężczyzna jest czymś więcej niż niepotrzebym dodatkiem do rodziny, którego ewentualna rola sprowadza się do zapewnienia jej bytu, lecz ma do wypełnienia misję, której celem jest aktywne zaangażowanie w życie dzieci i kształtowanie ich charakteru i osobowości tak, by wyrosły na pełnowartościowych i szczęśliwych członków społeczeństwa. Rola, którą mają do wypełnienia, jest nie do przecenienia, zaś książka ta w niezwykle prosty i przystępny sposób pomaga im to uzmysłowić, nakłonić do wprowadzenia konkretnych zmian oraz poczuć radość i dumę z faktu bycia ojcem. Gorąco polecam!

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Salwator.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: