Zapasy Z Życiem

Autor: Éric Emmanuel Schmitt

Okładka wydania

Zapasy Z Życiem


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Indyvidualna

Po koszmarnej sesji zimowej, którą jakimś cudem zdałam przyszedł czas na odwiedzenie biblioteki i wyszperanie czegoś co skutecznie wypłucze mi zbędną wiedzę (wszystko co związane z literaturą zostało, reszta – out!) po całych dniach intensywnego kucia.

 

Z biblioteki wypożyczyłam kilka powieści i prawie biegiem wróciłam do domu. Pierwszą książką jaką postanowiłam przeczytać były właśnie „Zapasy z życiem" Schmitta. W sumie tylko po to po nią sięgnęłam, bo w pamięci miałam „Oskara i Panią Różę", która wywołała u mnie niesamowite emocje. Myślałam, że z „Zapasami z życiem" będzie podobnie, ale niestety...

 

„Zapasy z życiem" to opowieść o dziesięcioletnim chłopcu, który po śmierci ojca ucieka z domu.

 

Prowadzi życie włóczęgi i sprzedawcy tandetnych towarów, których (jak sam twierdzi) nigdy sam by nie kupił. Pewnego dnia Jun poznaje Shomintsu od którego dostał zaproszenie na pokaz walk sumo. Jun, jak na buntownika przystało, niszczy bilet wstępu i dalej handluje na jednym ze skrzyżowań tętniącego życiem Tokio. Shomintsu nie rezygnuje i przy kolejnym spotkaniu znowu namawia chłopca na obejrzenie pokazu. Jun daje się namówić, ale jest zobojętniały. Podchodzi do całej sytuacji pesymistycznie. Po pokazie chłopak całkowicie zmienia na temat sumo i wchodzi w szereg uczniów Shominstsu.

 

Nowela Schmitta jest banalna, wręcz schematyczna. Oto zbuntowany dziesięciolatek spotyka na swej drodze staruszka, który proponuje mu nowe życie. Oczywiście, dzieciak się buntuję, ale nauczyciel wcale nie chce zrezygnować z młodzieńca w którym widzi potencjał i talent. Wieje „Gwiezdnymi Wojnami", które nie zrobiły na mnie najmniejszego wrażenia.

 

„Zapasy z życiem" szybko się czyta i szybko się o nich zapomina. Autor poprzez naiwną narrację nie daje czytelnikowi szans na jakąkolwiek refleksję. Sama nie wiem co myślę na temat tej noweli. Nic do mojego życia nie wniosła, nie wzbogaciła mnie w żaden sposób, a jednak przyjemnie mi się ją czytało i umiliła mi zimowy wieczór. Była to urocza odskocznia od tych wszystkich lektur ze skomplikowaną fabułą i dziwnych pojęć językoznawczych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: