Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zima W Siedlisku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Janusz Majewski
 • Tytuł Oryginału: Zima W Siedlisku
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm / 160 x 215 mm
 • ISBN: 9788363656003
 • Wydawca: Marginesy
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zima W Siedlisku | Autor: Janusz Majewski

Wybierz opinię:

Joan

Okazuje się, że aby napisać dobrą książkę, nie trzeba być pisarzem od urodzenia. Janusz Majewski, autor Siedliska oraz Zimy w Siedlisku jest znany jako reżyser. W 1998 roku nakręcił serial o tym samym tytule (z fantastyczna rolą Anny Dymnej), który szybko stał się hitem – przedstawił w nim najpiękniejsze pejzaże i widoki polskich Mazur. Swoje doświadczenia z mazurską przyrodą oparł na realnych zdarzeniach – wraz z żoną postanowił osiedlić się na Mazurach i wybudować pensjonat dla gości.

 

Zima w Siedlisku jest kontynuacją kultowej powieści Siedlisko, która powstała na podstawie serialu. Rzadko zdarza się, by nakręcony serial zainspirował twórcę do stworzenia fabularnej fikcji. W powieści poznajemy dalsze losy rodziny Kalinowskich – Marianny i Krzysztofa, którzy prowadzą pensjonat we wsi Panistruga oraz ich dzieci – Jacka i Katarzyny.

 

Główną bohaterką cyklu jest Marianna Kalinowska, której życie przewraca się do góry nogami. Jej najukochańszy mąż ginie w wypadku samochodowym, zderzając się z TIRem. Chociaż codziennie w wypadkach ginie wiele ludzi, dla Marianny świat przestał istnieć po tym, jak pochowała swojego towarzysza życia. Niegdyś artystyczna, ciekawa świata i pełna pasji kobieta pod wpływem tragedii zamyka się w sobie, dopuszczając do siebie jedynie dzieci i panią Helenkę – gospodynię. Wszystko, co do tej pory znała, umarło razem z Krzysztofem. Mieli przed sobą świetlaną przyszłość, mnóstwo planów związanych z rozwojem pensjonatu, a niefortunny zbieg wydarzeń zmienił wszystko. Marianna otacza się wspomnieniami z ich wspólnej przeszłości, tracąc kontakt z rzeczywistością. Niedługo po pogrzebie Krzysztofa odkrywa, że ukrywał przed nią chorobę.

 

Przyjaciele i rodzina Marianny nie spoczywają na laurach, pomagają jej oswoić się z pustką, którą kiedyś wypełniał mąż. Sąsiadki Marianny zabierają ją do jej ulubionego klubu, Jacek i Katarzyna zapraszają do Warszawy. Proces oswajania się ze stratą ukochanego partnera jest długi i bolesny. Marianna zastanawia się również nad zamknięciem pensjonatu, nad którym pracowali oboje. Czy uda jej się otrząsnąć z tragedii, która ją spotkała?

 

Głównym wątkiem fabularnym jest walka Marianny o odzyskanie codzienności, ale nie brakuje również wydarzeń i wątków humorystycznych, związanych z wnukiem i dziećmi bohaterki. Język Majewskiego jest lekki, przyjemny dla odbiorcy i bardzo obrazowy – ze szczególną starannością i precyzją autor opisał mazurski klimat.

 

Jednym z czynników, który niewątpliwie uatrakcyjnia fabułę powieści, jest duża doza życiowego prawdopodobieństwa – z pozoru fikcyjne wydarzenia mogą mieć miejsce w życiu każdego czytelnika. Sytuacja, w której znalazła się Marianna oraz sposób, w jaki sobie z nią radzi może być swego rodzaju autoterapią dla osób po podobnych przeżyciach. Należy także zwrócić uwagę, że studium bólu kobiety po utracie partnera, opisywane jest z męskiej perspektywy, co może budzić sprzeczne emocje wśród czytelniczek.

 

Nie brak również opinii, że cykl powieściowy jest ponownym przykładem fikcji fabularnej o życiu na mazurach, nie wnoszącym nic nowego do polskiej literatury. Nie ma nic bardziej mylnego – to właśnie codzienność, zwykła proza życia sprawia, że fabuła powieści jest atrakcyjna.

 

Książkę polecam każdemu, nie tylko fanom serialu, choć niektórych czytelników może zachęcić do zapoznania się z filmowym pierwowzorem cyklu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial