Okładka wydania

Zapisy Dni I Nocy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Mateusz Pieniążek
 • Tytuł Oryginału: Zapisy Dni I Nocy
 • Gatunek: PoezjaAforyzmy
 • Język Oryginału: Polski
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788376062853
 • Wydawca: Miniatura
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zapisy Dni I Nocy | Autor: Mateusz Pieniążek

Wybierz opinię:

Kornelia Romanowska

Zawsze lepiej przyswajałam poezję kobiecą, mogłam się z nią utożsamić i wczuć w sytuację podmiotu lirycznego głupio myśląc, że skoro i ja jestem kobietą z łatwością rozpoznam o co w wierszu chodzi. Moje myślenie w końcu zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Wiersze Pieniążka jest mocne, kontrastowo zestawione z tomikiem Kurpiewskiej. U Pieniążka zamiast nostalgii mamy siłę, pewność siebie, realne spojrzenie na świat. Zupełnie jakby autor chciał nam powiedzieć, że codzienność się liczy, nie marzenia. Z jednej strony jest to dość ciekawy zabieg, skłaniający nas do myślenia, z drugiej zaś kłóci się ze spojrzeniem na współczesną poetykę. Muszę nadmienić, że Pieniążek ciekawie bawi się formą wierszy, co dodatkowo sprawia, że jego tomik jest interesujący.

 

„Koniecznie musisz zobaczyć oczy, uszy i noc wiersza
Jego całość dotkniętą światłem zachwytu
Koniecznie musisz otworzyć drzwi swojej głowy
Mówią ci o tym szepty i głosy."

 

Cytat z wiersza Szepty i głosy w pewien sposób pokazuje nam autora, jego odczucia i myśli, jego dążenie do upragnionego celu, jego spojrzenie na poezję. Pieniążek umiejętnie prowadzi nas w głąb człowieka.

 

Niniejszy tomik jest ciekawą propozycją nie tylko dla tych, którzy poezję czytują, ale i dla laików. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

 

Za uprzejmość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Miniatury oraz portalowi Sztukater.

Scathach

Mateusz Pieniążek, to poeta, prozaik, nauczyciel. W swoim dorobku ma wiele tomików poetyckich, między innymi Wizyty domowe, Lamentacje, Wiersze żebrane, Szepty i głosy, Wiersze amerykańskie, a także książek dla dzieci. Wystarczy wymienić tutaj jego Bajeczki z zielonej teczki, Ciocię Szpilę i walizkę wierszy, Baśnie krasiczyńskie, Legendy przemyskie, Pastorałki z Zielonego Wzgórza, Kolędy i pastorałki tynieckie, i in.

 

Jako człowiek-orkiestra jest on również inicjatorem własnych recitali piosenki oraz koncertów poezji śpiewanej, które organizuje wraz z założonym muzycznym trio Symphonia Aquaria.

 

Bogactwo jego doświadczeń i ich szerokie spectrum widoczne jest między innymi w tomiku, który miałam przyjemność czytać, a którym są Zapisy dni i nocy.

 

W zbiorku tym poeta proponuje czytelnikowi bieg dwukierunkowy: pierwszy cel wyznaczają tradycyjne utwory liryczne, drugi zaś stanowi tzw. Notes – poetyckie luźne uwagi, obfitujące w szereg retorycznych pytań, mających budzić ciekawość, żądać zastanowienia, rezygnować z odpowiedzi jasnych i znanych, a przy tym – niewyjaśniających nic albo prawie nic.

 

Niektóre z tekstów (np. Gołębie, maki i tory) posiadają dość ciekawą kompozycję – w nawiasach wtrącone zostały swoiste didaskalia, dookreślające przestrzeń, na której rozgrywają się opisywane wydarzenia.
Wiele pisze autor o procesie tworzenia, wikłając go w metafory głębokie, ale także i proste. Nie brak paradoksów, kontrastów, nieścisłości, mających niepokoić, a przez to zmuszać do drążenia tematu.

 

Jeden z tekstów traktuję jako swoiste ostrzeżenie przed próbą oceny wierszy, a także jako wyraziciela poglądów autora i ukryty apel do potencjalnego Zoila, jakim (nie)chcący mógłby się stać każdy czytelnik:

 

Nie wystawiaj swoich wierszy na próbę
Konkursów wszelakiego imienia
Grono specjalistów od pogody wyłowi z toni
Czarnej i płytkiej
Same szczupaki

 

Płotko, moja poezjo
Płyń! [1]

 

Jest to także jawna krytyka pisania dla peanów i sławy, zdystansowanie się od twórców tworzących dla nagród, a nie dla celów wyższych, którzy to, bagatelizują rolę poezji, spłycają ją i czynią bezwartościową.

 

Wiele znajdziemy tutaj tekstów wartych uwagi. Wystarczy się rozejrzeć.

 

Polecam.
[1] Mateusz Pieniążek, Prognoza [w:] Zapis dni i nocy, Miniatura, Kraków 2011, s.25.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial