Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Chudszy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Chudszy | Autor: Stephen King

Wybierz opinię:

Buffy1977

Prawnik Billy Halleck żyje sobie dostatnio w bogatym miasteczku wraz z żoną i córką. Pewnego dnia jego życie wywraca się do góry nogami. Prowadząc samochód potrąca starą Cygankę, zabijając ją. Dzięki swoim koneksjom zostaje uniewinniony, jednak ojciec zamordowanej postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Rzucając na Billy'ego cygańską klątwę sprawia, że mężczyzna zaczyna w zastraszającym tempie chudnąć.

 

Stephen King zawsze twierdził, że horror i humor ściśle się ze sobą łączą. Może jest to odrobinę kontrowersyjna teza, aczkolwiek autor dobitnie argumentuje ją w powieści "Chudszy". Tutaj czarny humor i groza subtelnie się przeplatają. Oba elementy wyważone są w tak równych proporcjach, że nie ma możliwości, aby czytelnik choć przez chwilę poczuł przesyt, któregoś z nich. Książka w zauważalny sposób uczy, bawi oraz przeraża, ale niestety podczas czytania może dostarczyć również pewnego dyskomfortu. Największym błędem Kinga była kreacja głównego bohatera, któremu nie sposób kibicować. Halleck jest mężczyzną zepsutym do szpiku kości, człowiekiem, który nie potrafi wziąć odpowiedzialności ze własne błędy na siebie - woli zrzucać winę na innych, nawet własną żonę. Tak więc, to co go spotkało raczej nie zmartwi czytelników, wręcz przeciwnie będą oni sympatyzować ze starym Cyganem, który rzucił wyniszczającą klątwę na Billy'ego. Żaden z bohaterów tej powieści nie jest w stu procentach dobry, tak więc ciężko nam będzie wybrać osobnika, któremu będziemy dopingować, co znacznie utrudnia odbiór powieści. Wszystkie postaci przedstawiono w tzw. krzywym zwierciadle, uwypuklając ich wady, a prawie całkowicie pomijając zalety.

 

"Natura ludzka. Być może padliśmy ofiarą jakiejś nadnaturalnej siły, ale tak naprawdę walczymy z ludzką naturą."

 

Ostatnio usłyszałam od koleżanki stwierdzenie, że samo słowo "Cygan" oznacza kogoś złego, że nie ma Roma, któremu można by było zaufać. Chyba będę musiała polecić jej tą książkę, gdyż King w subtelny sposób próbuje tutaj zmienić nastawienie czytelników na ową mniejszość społeczną. Oczywiście, nie pomija jej wad, ale stara się również uświadomić nam, jak wygląda ich trudna egzystencja, podczas której muszą zmagać się z nienawiścią względem siebie. King w żadnym wypadku nie narzuca nam swoich poglądów na ten temat, ale delikatnie podsuwa nam perspektywę Cyganów, zmuszając nas do przemyśleń.

 

Sam pomysł na klątwę rzuconą na Hallecka zasługuje na pochwałę - mężczyzna z dnia na dzień traci cenne kilogramy, bez względu na to ile kalorii dostarcza swojemu organizmowi. Stosunkowo szybko z otyłego człowieka zamienia się w jego cień, ale mimo iż "niknie w oczach" nieustannie poszukuje starego Cygana, który rzucił na niego zły urok z zamiarem zmuszenia go do jego odczynienia. Tutaj King miał spore pole do popisu, jeśli chodzi o elementy horroru i wykorzystał je z nawiązką. Groza w "Chudszym" nie jest tak dobitnie wyczuwalna, jak na przykład w "Lśnieniu", ale ciągle jest obecna na kartach powieści, nieustannie daje się we znaki czytelnikowi wyczulonemu na jej subtelne niuanse.

 

"Chudszy" jest już klasyczną powieścią Stephena Kinga, z którą każdy wielbiciel tego autora ma obowiązek się zapoznać. Ludzie preferujący wisielczy humor również nie powinni czuć się zawiedzeni. W końcu jeśli przymknąć oko na brak pozytywnych bohaterów lektura może okazać się całkiem interesującym przeżyciem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial