Czerwone Oczy

Autor: Jerzy Nowosad

Okładka wydania

Czerwone Oczy


Dodatkowe informacje

 • Autor: Jerzy Nowosad
 • Tytuł Oryginału: Czerwone Oczy
 • Seria: Bestsellery Polskiej Fantastyki
 • Gatunek: Fantasy & SFPowieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 430
 • Rok Wydania: 2006
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788360505038
 • Wydawca: Fabryka Słów
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Lublin
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dawiro

Autor powieści „Czerwone oczy" Jerzy Nowosad urodził się 5 października 1946 roku, z zawodu technik programista i analityk komputerowy – swoje utwory zamieszczał na łamach „Fenixa", „Voyagera" oraz „SFery". Powieść Czerwone oczy zdobyła II nagrodę w Konkursie Literackim ogłoszonym przez Dom Wydawniczy Ławica w Poznaniu w 1993 roku. Po raz pierwszy ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, dwa lata po śmierci Nowosada.

 

Bohaterami powieści jest „prawie" młoda para, Kamil Kowalski oraz Anna Nowak. W czasie powrotu, ze swojej ostatniej narzeczeńskiej randki ulegają wypadkowi samochodowemu. Pomaga im dwóch elegancko ubranych mężczyzn o czerwonych białkach. Po czym zostają zabrani na poziom minus pierwszy...

 

Na tymże poziomie nie znajdziemy wielkich kotłów ze smołą, w których to gotują się ludzkie dusze cierpiąc wyobrażalnie. Nie spotkamy także szkaradnych, włochatych, rogatych z ogonami i widłami w łapach diabłów.
Poziom minus pierwszy nie różni się wiele od poziomu zerowego. Tutaj także trzeba pracować, dbać o siebie, jeść, spać, przestrzegać prawa. Cóż, to się dopiero nazywa życie po życiu. No, ale skoro nie różni się wiele, to czymś się musi różnić. Otóż, w tym miejscu nie można mieć dzieci, jedynym sposobem zwiększania liczebności mieszkańców jest „odchodzenie" ich z poziomu wyżej. Tutaj, tak jak wyżej, można żyć przez określony czas, istnieje 44 poziomów w dół i nie dowiemy się, co jest dalej, dopóki stąd nie „odejdziemy". Diabły tzn. funkcjonariusze nie różnią się zewnętrznie od ludzi, ich znakiem rozpoznawczym są czerwone białka oczu.

 

Lekturę „Czerwonych oczu" rozpoczynałem z dużym zaciekawieniem, wywołanym opisem z tylnej okładki. Książka początkowo utrzymywała ten stan, ale już po kilkudziesięciu stronach zaczęła momentami być nużąca. Nasi bohaterowie są poddawani jakiejś dziwnej próbie, która nic nie wnosi do fabuły. Czytelnik nie zostaje uraczony, jakimkolwiek wyjaśnieniem, na czym polega ta próba? Jaki jest jej cel? Czy bohaterowie przeszli ją pomyślnie? Jej jedyną funkcją jest wypełnienie książki, stworzenie pozoru jakiejś akcji. Gdyby zrobić plan wydarzeń, to ponad czterysta stron powieści można by zamknąć w ok. 10 punktach. Jedynymi zaletami książki jest chyba sam pomysł. Niestety niedopracowany. Mamy 44 stopniowe piekło, ale co z niebem. Co prawda w czasie wizyty naszych bohaterów na poziomie zerowym, w windzie znajduje się przycisk 1, lecz obok niego widnieje tabliczka „Nie wciskać. REMONT". Drugą zaletą jest ironiczna dosadność niektórych scen. Można przytoczyć cytat: „Chyba za mało piję. Dlatego miewam zwidy. Czas to naprawić. Nie ma nic gorszego niż niedostatek płynów w organizmie."

 

Co można powiedzieć o samym wydaniu – Okładka nie zachwyca. Widzimy na niej funkcjonariusza rozłożonego w fotelu na wprost okna bądź też portret tegoż jegomościa, trudno dokładnie określić. W jego wyglądzie możemy dostrzec oprócz czerwonych białek, także małe czarne różki. Pan Piotr Cieśliński trochę się zapędził projektując okładkę. Natomiast ilustracje pana Jana Marka, ani nie ujmują powieści ani też znacząco nie poprawiają jej odbioru. Po prostu są. Zagłębiając się w lekturę można dostrzec kilka drobnych literówek.

 

Na zakończenie dodam, że książka sygnowana, jako fantastyczny horror, jest tak straszna jak parasolka. Można ją określić bardziej, jako dłuższa humoreska, niż horror.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!