Okładka wydania

Dwa Wybory

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dwa Wybory | Autor: Dianne Wolfer

Wybierz opinię:

Kara203

Pierwszy raz spotykam się z autorką Dianne Wolfer, która napisała ,,Dwa wybory". Napisanie tej książki zabrało wiele czasu pisarce, ale efekt jest niezwykły. Potrafiła się wczuć w dwie role naraz i ukazać to w tej powieści.

 

Pamiętam, że kiedyś zauważyłam ,,Dwa wybory" na jednej stronie i już wtedy wiedziałam, że nie pocztę póki jej nie zdobędę. Wiele czasu musiałam czekać, aż wreszcie ją zdobyłam. Byłam pewna, że będzie ta książka przypadnie mi do gustu i się nie myliłam. Wystarczyło parę godzin a już była przeczytana i czegoś nowego się dowiedziałam. ,,Dwa wybory" pokazały mi, że jaki wybór nie podejmę to i tak mogę wiele zyskać i stracić.

 

No dalej, dziewczyno, możesz to zrobić.
To tylko życie,
To nic wielkiego.
Marcia Hines

 

,,Dwa wybory" opowiadają o siedemnastoletniej Elizabeth, która zaszła w ciążę. W książce Elizabeth dzieli się na dwie dziewczyny- Libby, która chce urodzić dziecko i Beth, która dokonuje aborcji. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza część toczy się do narodzin a druga po przyjściu na świat dziecka.

 

Libby jest katoliczką i kieruje się zasadami religii. Nie chce odbierać małej istocie życia, przez to, że popełniła jeden błąd w życiu. Ojciec jej nie akceptuje jej decyzje a mama stara się przekonać córkę, by oddała dziecko do adopcji. Pomimo wszystkiego nastolatka staje twardo przy swoim zdaniu. Dzięki pomocy ojca przeszłego dziecka przeprowadza się do nowego domu. Przyjaciółki dziewczyny ją wspierają i jej pomagają. Po egzaminach Darren się przeprowadza do niej i towarzyszy jej przy porodzie. Niestety gdy młoda mama wraca do domu atmosfera się psuje i już wszystko toczy się na niekorzyść nastolatki.

 

Beth uważa, że jeszcze nie dorosła by być mamą i decyduje się na aborcję. W klinice spotyka Marino, która ma gorszą sytuację niż ona. Decyzja Elizabeth nie ulega zmianie i dochodzi da zabiegu. Przez pewien czas poświęca się grze na wiolonczeli i nauce. Postanawia zerwać z Darrenem, by już więcej nie dokonywać takiego wyboru. Wszystko toczy się jak dawniej i nawet dostaje się na wymarzony uniwersytet. Jednak sumienie nie daje jej spokoju i powraca do dnia aborcji a z biegiem czasu widzi w myślach małą istotę.

 

Okładka książki bardzo przyciąga wzrok czytelnika. Nastolatka siedząca na parapecie, patrząca na świat, który się zmienia. Według mnie widok za oknem oznacza przyszłość, która ją czeka. Poza tym słowa na dole okładki dają wiele do myślenia: ,,każdy wybór zmienia świat".

 

Książkę polecam wszystkim nastolatką, które mają jeszcze wiele przed sobą lub nie wiedzą, co je czeka gdy już zajdą w ciążę. Autorka stara się ukazywać dwie strony tak samo, ale nie każdy jest zwolennikiem aborcji.

 

Uważam, że ,,Dwa wybory" czegoś nowego nauczą, tak jak mnie. Możliwe jest też, że zmienią nastawienie innych osób lub powstrzymają kogoś przed niechcianą ciążą. Takich książek powinno być więcej, ponieważ są ciekawe i zarazem opowiadają o prawdziwym życiu.

Natkawes

Jestem w wieku, gdzie decyduje się o swojej przyszłości. Z jakiego przedmiotu będę zdawać maturę, jaki kierunek studiów wybiorę... Jaki podjęłabym krok, gdybym teraz zaszła w ciążę? Jak zareagowaliby rodzice, którzy pragną jedynie abym miała jak najlepsze wyniki w nauce? Nie potrafię sobie odpowiedzieć teraz na te pytania, jednak "Dwa wybory" ukazuje jak można zmienić swoje życie.

 

Elizabeth ma siedemnaście lat i dowiaduje się, że jest w ciąży. W jej wnętrzu żyją dwie dziewczyny: Libby, która chce zostać matką oraz Beth, która rozważa aborcję. Poznajemy decyzje, które podjęły i jak dalej potoczyło się ich życie.

 

Libby musi zrezygnować ze swoich marzeń i stać się odpowiedzialną matką. Przeżywa trudne chwile, ponieważ jej ojciec nie może się pogodzić z tym, że dziewczyna stała się już na tyle dorosła, by wychowywać dziecko. Namawiają ją na oddanie córki do adopcji. Czy Libby poradzi sobie jako samotna matka?

 

Dla Beth najważniejsza jest wolność. Nie wyobraża sobie, że mogłaby zrezygnować z wymarzonych studiów. Nie chce zawieść swych rodziców i podejmuje trudną decyzję, poddaje się aborcji. Jak dziewczyna poradzi sobie ze świadomością, że zabiła człowieka? Czy to był dobry krok?
Książka jest w pewnym stopniu pouczająca. Ukazuje, że aborcja nie jest jedynym wyjściem. Mimo młodego wieku można wychować dziecko. Pójście najkrótszą drogą, nie oznacza, że będzie się szczęśliwym. Należy ponosi odpowiedzialność za swoje wybory.

 

"Dwa wybory" jest napisana tak, że czyta się ją bardzo szybko. Losy Libby i Beth przeplatają się, dzięki czemu możemy porównać ich stan emocjonalny. Autorka w łatwy sposób chciała przekazać czytelnikowi prawdę o życiu. Niestety czytając miałam wrażenie, że uczucia nie były zbyt wyraziste. Uważam, że Beth po aborcji zbyt słabo przeżywała to co zrobiła. Często się czyta o matkach, które popadają w depresje. Żałują do końca życia swojego wyboru. Natomiast tutaj bohaterka w pewnym momencie pogodziła się z tym, że nie jest matką.

 

Książka zawiera w sobie pewną myśl, że mimo tego jakiego dokonamy wyboru, na początku będzie ciężko, lecz z czasem wszystko się ułoży.
"Dwa wybory" polecam każdej dziewczynie. Po przeczytaniu tej książki warto się zastanowić nad swoimi czynami.

Uleczkaa38

Życie jest najpiękniejszą historią, jaką tylko człowiek może usłyszeć, zobaczyć, doświadczyć. Wciąż bowiem Nas zaskakuje, zadziwia, smuci, weseli. Ale chyba właśnie tym tkwi to owe piękno, w nieprzewidywalności i braku jakiejkolwiek możliwości przygotowania się na to, co przyniesie kolejny jego dzień. Myślę, że właśnie o takim życiu, warto pisać książki. Nie ma bowiem chyba bardziej interesującego tematu, niż zwykła, codzienna egzystencja ludzka, obserwowana na przykładzie fikcyjnych postaci, które przecież tak naprawdę są tacy sami jak My i przeżywają takie same historie, jakie My przeżywaliśmy w swoim życiu..Taką książką jest właśnie powieść "Dwa wybory", autorstwa Dianne Wolfer.

 

Powieść australijskiej pisarki opowiada o losach 17-letniej Elizabeth, która jest piękną, inteligentną, utalentowaną muzycznie, pełną planów na przyszłość, dziewczyną. Jej dotychczasowy, poukładany świat ulega całkowitej katastrofie, gdy oto pewnego dnia dowiaduje się, iż jest w ciąży. Od tej chwili ta młoda dziewczyna staje przed najtrudniejszym wyborem w życiu, gdyż z jednej strony chce urodzić dziecko, z drugiej zaś nie chce zawieść rodziców, pokładających w córce ogromne plany i nadzieje. Sytuacje komplikuje fakt, iż nie może liczyć na wsparcie ojca dziecka, który jest po pierwsze niedojrzałym chłopcem, a po drugie dziewczyna zdaje sobie sprawę, iż tak naprawdę wcale go nie kocha i nie chce spędzić z Nim reszty życia. Wówczas w świadomości Elizabeth pojawiają się dwie, całkowicie różne osobowości jej samej, z których to każda podejmuję inną decyzję. Libby - która decyduje się na urodzenie dziecka, rezygnuję z marzeń, zamieszkuje z niekochanym chłopakiem, oraz Beth - podejmująca od razu decyzję o dokonaniu aborcji i próbująca powrócić do swojego dawnego życia. Obserwujemy odrębne historię tych dwóch różnych uosobień Elizabeth i sami wyciągamy wnioski, która decyzja była właściwa..

 

To, o czym koniecznie trzeba wspomnieć, to niezwykła odwaga autorki, która sięgnęła po tak trudny i kontrowersyjny temat, jak nastoletnie matki i kwestia aborcji. Temat, tak rzadko pojawiający się w literaturze, a zwłaszcza na polskim rynku wydawniczym. Być może moja opinia niektórym osobom wyda się niesprawiedliwa, ale jestem przekonana, iż gdyby Dianne Wolfer była Polką i żyła w Naszym kraju, to zapewne co najmniej trzykrotnie by się zastanowiła nad wyborem tematu, a i nawet gdyby już go dokonała, to wielce prawdopodobne jest, iż nie spotkała by się od razu z wielką życzliwością i zainteresowaniem wydawnictw w Polsce. Na szczęście, jest Australijką..

 

Bardzo podoba mi się sam pomysł prowadzenia opowieści przez autorkę. Na początku mamy wydawałoby się historię zupełnie zwyczajną. Historię, o jakich słyszy się wokół Nas, niezależnie czy mieszkamy w wielkim mieście, czy malutkiej wsi. I tak też odbieramy pierwsze strony tejże książki, jako opowieść o młodej dziewczynie, która to los stawia w trudnej sytuacji i każe jej dorosnąć w ekspresowym tempie. I wtedy właśnie następuje to, co czyni tę powieść wyjątkową. Mianowicie to rozdzielenie losów głównej bohaterki, w postaci dwóch różnych Elizabeth. Przyznam osobiście, iż byłam po wielkim wrażeniem, graniczącym z nie mniejszym zaskoczeniem, gdy byłam świadkiem tego rozdziału fabuły książki. Zabieg i pomysł tak prosty, a jakże wiele wnoszący, pozwalający na ukazanie dwóch odrębnych historii, w jednej książce, opowiadającej o tym samym. I tutaj nie mogę pozwolić sobie na jeszcze jedno słowo uznania dla Dianne Wolfer, która zachowała pełny obiektywizm przy swojej opowieści. Oczywiście, to jak toczą się dalsze losy Libby i Beth, dają do myślenia, jakim wartościami kieruje się sama autorka i jaki wybór jest bliższy jej sercu. Niemniej nie czyni tego wprost, nie mówi, iż "ta i ta decyzja" jest dobra i słuszna, zaś postąpienie w inny sposób, jest godne najwyższego potępienia itd..To zdanie, opinię, powinien wyrobić sobie każdy czytelnik, indywidualnie, zgodnie z własnym sumieniem i wartościami, którymi kieruje się w życiu. Pisarka Nam to w pełni, za raz jeszcze należą się jej wielkie słowa uznania. I tak tylko na marginesie powiem, iż lektura owej książki przydałaby się niektórym polskim politykom, którzy zawsze wszystko wiedzą najlepiej, za cały blisko 40-miliony naród..

 

Jak już wspominałam, książka jest niejako podzielona na dwie cześć, z których każda przedstawia losy jednej z dwóch osobowości Elizabeth. Rozdziały poświęcone losom jednej z nich, wzajemnie przeplatają się z tymi, przedstawiającymi życie drugiej z dziewcząt. Co ciekawe, różnią się one formatem czcionki, co z pewnością ułatwia rozróżnienie tychże historii, jak i uwypuklenie różnic pomiędzy tymi dwoma osobowościami. Narracja jest prowadzona z pozycji pobocznego obserwatora, nie będącego bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń. Dialogi stoją na wysokim poziomie, sprawiając wrażenie ze wszech miar naturalnych. Nie znajdujemy tutaj słów i zwrotów, które mogłyby nie być przeznaczone dla młodego czytelnika, co stanowi niewątpliwie dodatkowy plus, biorąc pod uwagę tematykę opowieści. Całość czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Oczywiście są momenty, gdyż trzeba zwolnic, zastanowić się na tym, co przeżywają główne bohaterki, jak i również zadać sobie pytanie, co ja bym zrobiła na ich miejscu. Czasami nie uniknie się również łez wzruszenia..

 

Dwie główne bohaterki są bardzo różne od siebie, choć przecież tak naprawdę są jedną i tą sama osobą. Ten nie konwencjonalny sposób rozdzielenia losów Elizabeth na dwie, odmienne ścieżki życia, pozwala na uświadomienie sobie, jak skomplikowaną i złożoną jednostką jest człowiek. W każdym z Nas tkwią bowiem niejako "dwie połowy" Naszego charakteru, umysłu i serca, które wzajemnie się spierają, przeciągają racje na swoja stronę, decydują o tym kim jesteśmy i jakie decyzje podejmujemy w życiu. I tak oto Libby - ta wydawałoby się lepsza strona Elizabeth, stawia życie dziecka, jego przyszłość i szansę na rodzinny dom, ponad własne plany i marzenia. Pełna obaw i strachu o to, jak dalej będzie wyglądało jej życie, decyduje się "skoczyć na głęboką" wodę, choć doskonale podświadomie zdaje sobie sprawę, że nie jest absolutnie na to gotowa. Łzy, cierpienie, rozczarowanie, chwile załamania spowodowane trudnościami dnia codziennego, wszystko to przyjdzie doświadczyć jej na własnej skórze. Niemniej podjęła decyzję, zgodną z własnym sumieniem, taką, jaka podyktowała jej serce, z jaką będzie mogła żyć do końca swoich dni. Beth - przeciwieństwo Libby, to dziewczyna , która chce korzystać jak najwięcej z życia, pragnie osiągnąć sukces zawodowy, zdobyć szczyty tego świata. Przypadkowa ciąża jest dla niej przeszkodą, która może wszystkie te plany obrócić w pył. Podejmuje zatem decyzję, która wydaje się jej jedyna słuszną i logiczną - decyduje się na aborcję. Po wszystkim powraca do dawnego życia, chcąc jak najszybciej zapomnieć o tym "wydarzeniu". Niestety jak się okazuje, nie jest to wcale takie łatwe..

 

Obie bohaterki są niezwykle interesujące, gdyż są bardzo wyraziste. Nie wiem czy do którejś czujemy sympatię lub niechęć, myślę, że trudno jest jednoznacznie to określić. Czasami bowiem postępują bardzo nieodpowiedzialnie, nierozsądnie, irytująco. Ale z drugiej strony, czyż każda z Nas będąc na miejscu Elizabeth, nie popełniła by podobnych błędów. Z pewnością uczuciem, które towarzyszy podczas lektury tej książki, jest współczucie. Współczucie zarówno dla tej z dziewczyn, która decyduje się na macierzyństwo, jak i tej, która podejmuję decyzję o usunięciu ciąży. Ocena tych postaci, niechaj pozostań w indywidualnej gestii każdego czytelnika z osobna, gdyż to nie jest historia, w której występują jedynie barwy biała i czarna..

 

Myślę, że książka jest jak najbardziej potrzebna, gdyż w inteligentny i przystępny sposób porusza kwestie, które są istotne dla wszystkich młodych dziewcząt, ale i nie tylko, na całym świecie. Być może zabrzmi to banalnie, ale gdy tak sobie pomyślę, ile to ludzkich dramatów można byłoby uniknąć, gdyby ktoś polecił lekturę tejże powieści tym wszystkim młodym dziewczętom, które stoją przed tak dramatycznym, największym wyborem w swoim życiu. Uważam również, że doskonałym pomysłem byłoby to, żeby mamy młodych dziewczynek poleciły tę książkę swoim córkom, a następnie mogły omówić z Nimi swoje własne wrażenie z lektury. Ta książka napisana w bardzo prosty, zrozumiały i inteligentny sposób, być może mogłaby stanowić dokonały sposób na poruszenie tych jakże trudnych tematów.

 

"Dwa wybory" to książka, która jest mądrą, wzruszająca i dająca wiele do myślenia. Powieść, wpisująca się doskonale w nurt dramatów obyczajowych, które pokazują życie takim, jakie jest prawdziwe. Wreszcie pozycja ta uczy, jak wiele w Naszym życiu zależy od jednej, najważniejszej decyzji, która wpływa na całe Naszą przyszłość. Gorąco polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial