Okładka wydania

Saga O Gutowie Tom 1 Cukiernia Pod Amorem Zajezierscy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 6 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Saga O Gutowie Tom 1 Cukiernia Pod Amorem Zajezierscy | Autor: Małgorzata Gutowska Adamczyk

Wybierz opinię:

Ines

Wyobraźcie sobie małe miasteczko, gdzieś w województwie mazowieckim, gdzie każdy zna każdego od dziecka, ma tu swoje ulubione sklepy, sklepiki, punkty usługowe, itd. Na niewielkim rynku tegoż uroczego miasteczka mieści się od lat cukiernia, znana wszystkim mieszkańcom z pysznych wypieków, których woń roztacza się wokół i zachęca do zakupów. Też macie ochotę zajrzeć tam na chwilkę? Zapraszam w imieniu autorki i obiecuję, że nie będziecie żałować! Zabawicie tam dosłownie moment, bo książkę przeczytacie błyskawicznie.

 

Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk, znanej do tej pory głównie jako autorce książek dla młodzieży, udało się stworzyć powieść, o której jest już bardzo głośno, którą czytelnicy pochłaniają niczym pyszne jagodzianki od Hryciów i czekają na kolejne tomy tej sagi rodzinnej, która rozchodzi się niczym świeże bułeczki. Jest to także pozycja, o której trudno napisać coś odkrywczego, bo przewertowano ją na wszystkie możliwe strony. Ale zacznijmy od początku...

 

Podczas prac wykopaliskowych na rynku w Gutowie zostaje odkryte cenne znalezisko, wzbudzające zainteresowanie Igi Hryć, córki właściciela cukierni Pod Amorem. Uważa ona, iż ma to związek z losem jej rodziny oraz z pewną przepowiednią, która nie daje jej spokoju. Iga zamierza wyjaśnić tę zagadkę, dając tym samym możliwość nam, czytelnikom, na poznanie historii jednego z najznakomitszych mazowieckich rodów. Czego możemy się w niej spodziewać? Oczywiście wielkich emocji, namiętności i tajemnic, świata, w którym prym wiodą silne kobiety, zmagające się z przeciwnościami losu, kłopotami finansowymi i brakiem miłości... Jest to historia (jej przedstawicielem jest ród Zajezierskich) przeplatana teraźniejszością (tę reprezentuje rodzina Hryciów), w której wątki uzupełniają się wzajemnie i przybliżają do wyjaśnienia zagadki sprzed lat.

 

"Cukiernia pod Amorem" napisana jest prostym językiem, wiernie oddającym klimat dawnych lat, dlatego też czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Nie ma tu nadmiaru archaizmów jak w niektórych przypadkach, a te które się pojawiają wyjaśniane są na bieżąco na dole strony. Autorka zadbała o najdrobniejsze szczegóły; nie chcąc zmuszać czytelnika do robienia notatek, kto jest kim w tej historii, na końcu książki publikuje krótką historię miasteczka, kalendarium oraz indeks osób. Co ważne, w natłoku postaci, nazwisk, wydarzeń nie sposób się zgubić, bo całość sprawia wrażenie przygotowanej starannie i logicznie powieści z piękną historią, kolorytem epoki i wydarzeniami z dnia codziennego w tle. Gorąco polecam wszystkim, bo jest to lektura nie tylko dla kobiet. i Zapraszam także do drugiego tomu, gdzie prym wiodą Cieślakowie, trzeci zaś pojawi się już na jesieni!

Marta_25

Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest znana głównie nastoletnim czytelnikom za sprawą takich powieści, jak: „13. Poprzeczna", „Niebieskie nitki" czy „Wystarczy, że jesteś". „Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy" to pierwszy tom trylogii napisanej z myślą o dorosłych czytelnikach.

Cukiernia pod Amorem prowadzona przez Celinę Hryć oraz jej syna, Waldemara od lat cieszy się ogromnym uznaniem klientów i na stałe wpisała się w krajobraz uroczego miasteczka, Gutowa. Jednak dobra passa może nieoczekiwanie się skończyć, Celina zaczyna poważnie chorować, na domiar złego na gutowskim rynku zostaje odkopany szkielet kobiety z tajemniczym sygnetem na palcu, co także niepokoi właścicieli cukierni. Niesamowite odkrycie wzbudza wielkie zainteresowanie Igi, córki Waldemara, która domyśla się, że odnaleziony pierścień ma związek z pewną rodzinną tajemnicą. Postanawia na własną rękę odkryć tożsamość odnalezionej kobiety.

Współczesna historia Igi i rodziny Hryciów, której akcja umiejscowiona jest w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeplatana jest opowieściami o rodzie Zajezierskich, a w szczególności o Tomaszu Zajezierskim, który był prapradziadkiem Igi. Losy przodków rodziny Hryć nie są przedstawione chronologicznie. Autorka snuje opowieść o Tomaszu Zajezierskim i jego małżonce, by chwilę później przenieść czytelnika wstecz o kilkanaście lat, aby mógł poznać losy rodziców Tomasza. Takie umiejscowienie wątków, choć na początku nieco dezorientujące pozwala czytelnikowi poznać dzieje rodu Zajezierskich z bardzo szerokiej perspektywy. Pokazują jak olbrzymi wpływ na obecne życie rodziny Hryciów mają decyzję podejmowane przez ich żyjących wiele lat temu przodków.

Cukiernia pod Amorem to saga napisana barwnym językiem. Autorka zadbała o detale w opisach XIX-wiecznych uroczystości (ślubu, bali), tamtejszych strojów i zwyczajów. Nie brakuje tutaj również interesujących bohaterów, którzy dostarczają czytelnikowi wielu emocji. Czytelnik ma okazję poznać silne kobiety, które za wszelką cenę będą starały się chronić swoje rodziny i mężczyzn, którzy walczą o swoje wybranki. I choć często ich postępowanie będzie budziło sprzeciw potrafią zjednać sobie przychylność czytelnika. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i na pewno, przy najbliższej okazji sięgnę po kolejne tomy.

Awiola

"Póki jest niewiadomą – zagadka zniewala, rozwiązana – stanie się banałem. Dopóki rozpala wyobraźnię, wszystko jest jeszcze możliwe."

 

Na możliwość przeczytania całej sagi "Cukierni pod Amorem" czekałam dosyć długo. Swego czasu poszczególne jej części zbierały bardzo pozytywne recenzje, jednakże wolałam poczekać aż pierwsza fala zachwytu opadnie. Biorąc do ręki pierwszy tom, zastanawiałam się czy będę w stanie zrozumieć fenomen popularności całej sagi. Czy zrozumiałam? Zobaczcie...

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to autorka książek przeznaczonych głównie dla młodzieży. Oprócz pisarstwa, zajmuje się również scenografią filmową, historią teatru czy dziennikarstwem. W jej życiorysie możemy odnaleźć nawet krótki epizod w postaci pracy nauczycielki języka polskiego i łaciny w liceum. Autorka prywatnie wychowuje dwóch synów wraz z mężem – reżyserem filmowym. Pomysł na powieść nawiązującą do cukierni powstał w latach osiemdziesiątych, gdy Małgorzata Gutowska-Adamczyk prowadziła swój pierwszy sklep z galanterią.

 

Uruchomcie teraz swoją wyobraźnię i wyobraźcie sobie małe miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim o nazwie Gutowo. A teraz przenieśmy się do połowy lat 90, do roku 1995 kiedy na rynku Gutowa trwają prace archeologiczne. Niespodziewanie w podziemnym tunelu naukowcy odnajdują zakonserwowane zwłoki młodej kobiety z pięknym pierścieniem na palcu. Na tym samym rynku prosperuje od lat znana cukiernia "Pod Amorem", której właścicielką jest wiekowa już Celina Hryć. Wnuczka właścicielki, Iga w tym samym czasie przyjeżdża z Warszawy na letnie, studenckie wakacje. Dowiadując się o znalezionym pierścieniu, Iga postanawia rozwikłać zagadkę, która od wielu lat stanowi tajemnicę jej rodziny. Zagadka ta przenosi czytelnika do drugiej połowy XIX wieku, w lata 1855-1895, gdzie poznajemy epilog powstania rodu Zajezierskich i tajemniczej pamiątki rodzinnej pod postacią pierścienia.

 

Cała część pierwsza oparta jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Tytuły rozdziałów są jednocześnie datami poszczególnych lat. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę, gdyż daty te nie są rozmieszczone chronologicznie. Początkowo można nawet się pogubić ze względu na dużą ilość postaci i pomieszanie czasowe. Szczęśliwie autorka ułatwiła czytelnikom zadanie i na końcu książki zamieściła drzewa genealogiczne poszczególnych rodów wraz z kalendarium. Dla ciekawskich na końcu książki zamieszczona również została krótka notka o historii Gutowa.

 

Rozdziały przenoszące nas w odległą przeszłość to barwne opisy dworków szlacheckich, życia na prowincji, zwyczajów czy faktów znanych nam z lekcji historii. To cudowny przekrój przez epokę w której jeszcze obowiązywało "noblesse oblige". Bohaterowie, których poznaje czytelnik to niesztamponowy hrabia Tomasz Zajezierski, jego żona Barbara z Sokołowskich czy córka wiejskiej czarownicy – Marianna, mieszkający w XIX wieku w Zajerzycach. Jak sam tytuł wskazuje, pierwsza część zorientowana jest głównie na rodzie Zajezierskich. Autorka ukazuje losy kilku kobiet w otoczeniu hrabiego, które musiały dokonać wielu tragicznych wyborów w swoim życiu przy czym dba o wszelkie detale ukazujące ówczesne realia tej epoki.

 

Styl pisania Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk porównywany jest do gawędzenia. Owszem, pierwszą część czyta się jak swoistą gawędę, jednakże nie zabrakło w niej stylizowanego języka rodem z XIX wieku. W książce znajdziecie archaizmy, pomieszanie języka staropolskiego i współczesnego oraz obcojęzyczne wyrazy angielskie i francuskie.

 

Niewątpliwą zaletą "Cukierni pod Amorem" jest jej wielowątkowość i myślę, że głównie to przysporzyło pisarce tylu zwolenników. Pomysł ukazania fabuły w dwóch osiach czasowych to oryginalny zabieg, do tego nieprzewidywalni bohaterowie, nie dający się jednoznacznie sklasyfikować to coś co kupuję bez dwóch zdań. Mimo faktu, że na początku było mi trudno odnaleźć się w mnogości postaci i ich koligacji rodzinnych to z czasem trudność ta znikła, pojawiła się za to wielobarwna saga rodzinna z historycznym tłem. Niebanalny pomysł przeniesiony na kartki papieru rozbudził mój apetyt na więcej. W drugiej części spodziewam się rozwinięcia historii powstania tytułowej cukierni po Amorem, gdyż nie poczułam dotychczas jej smaku i zapachu. Mam również nadzieję, że autorka większy nacisk położy na współczesność i śledztwo Igi.

 

Uprzedzam was, że jeśli zaczniecie czytać pierwszą część "Cukierni pod Amorem" na pewno na niej nie zakończycie, bowiem jej pierwszy tom nie odpowiada na żadne pytania dotyczące pierścienia. Można zaryzykować stwierdzenie, że historia rozkwitu rodu Zajezierskich niespodziewanie urywa się i nie pozostaje wam nic innego jak sięgnąć po drugi tom tej porywającej sagi. Nie czekajcie, naprawdę warto...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial