Cztery Lekcje Psychoanalizy. Metoda Lacana

Autor: Moustafa Safouan

Okładka wydania

Cztery Lekcje Psychoanalizy. Metoda Lacana


Dodatkowe informacje

 • Autor: Moustafa Safouan
 • Tytuł Oryginału: Four Lessons Of Psychoanalysis
 • Gatunek: Psychologia
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jarosław Groth
 • Liczba Stron: 96
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: A5
 • ISBN: 9788374894135
 • Wydawca: GWP
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joan

„Cztery lekcje psychoanalizy powstały na podstawie wykładów wygłoszonych przez światowej sławy psychoanalityka i przedstawiciela pierwszego pokolenie lacanistów – Moustafę Safouana. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce się zapoznać z najważniejszymi koncepcjami psychoanalizy lacanowskiej. Autor omawia je nawiązując do teorii Freuda w konctekście pozytywnym (wskazując, co łączy oba modele psychoanalizy) oraz negatywnym (gdy punktem rozważań stają się sprzeczności w myśli ojca psychoanalizy). Swoje rozważania wzbogaca wieloma przykładami, dzięki którym czytelnik może sprawnie podążać za nierzadko zawiłą myślą wykładowcy" [1].

 

Na ogół skojarzenia z psychoanalizą są dość proste – Freud, Jung, archetypy, kompleksy i ego. Psychoanaliza, choć nie jest już dziś wykorzystywana w psychologii na ogromną skalę, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Moustafa Safouan pokazuje sprzeczności, jakich doszukał się w teorii przeniesienia, wnikliwie analizuje związek między miłością i przyjemnością (libido), nie pomija również kwestii płciowości (roli męskiej i żeńskiej – podważa sztuczny podział na aktywną rolę męską i bierną rolę żeńską). Najważniejsza w psychoanalizie lacanowskiej jest prawda, nie rzceywistość zmysłowa. Fantazje są źródłem prawdy (pewności), ale również mogą być przyczyną lęku (obawa o spełnienie fantazyjnych rojeń).

 

Dla Hegla człowiek chc etego, co posiada inny. Oczywiście jest to także bardzo powszechne doświadczenie. Psychologowie dziecięcy odkryli je jako stan charakterystyczny dla dzieci w pewnym wieku (między 18 miesiącem a 3 rokiem życia), a nazwali tranzytywizmem. Można go na przykład zaobserwować w sytuajci, gdy jedna mała dziewczynka widzi, jak inna je czkoladę i uderza tę dziewczynkę. Zapytana o powód, zapewnia, ze to ta druga ją uderzyła i że nie kłamie [2]. Dzięki tej wyjątkowej pozycji mamy szansę przyjrzeniu się psychoanalizie ukazanej w szerokim spektrum – od Freuda do Lacana.

 

Niewątpliwą zaletą języka jest klarowność i forma, którą posłużył się Safouan – ksiązka zawiera cztery lekcje, utrzymane w konwencji wykładów (pytań i odpowiedzi). Autor kreuje swoją własną publiczność, wcielając się w nią, przez co doprowadza do momentu dysput z różnych perspektyw, co jest niezwykle ciekawym zabiegiem literackim i ułatwia zrozumienie tekstu. Antycypuje pytania swoich idealnych czytelników, poddając je wnikliwej analizie i udzielając odpowiedzi na nie.

 

Dzieło Safouana jest nie tylko pewnym kompendium psychoanalitycznym, wykorzystywanym w metodach terapeutycznych czy badawczych, ale także jest doskonałym źródłem informacji na temat własnej osobowości, tożsamości. Autor obala też szereg mitów, np. mit dotyczący równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Cztery lekcje psychoanalizy nie są książką lekką, wymagaja od czytelnika szczególnego skupienia uwagi i wnikliwości. Nie jest to lektura dla każdego, ale na pewno polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć czegoś nowego na temat osławionej psychoanalizy, a także szukają inspiracji.
[1] Opis z okładki
[2] M. Safouan, Cztery lekcje psychoanalizy Metoda Lacana, przeł. Jarosław Groth, Sopot 2012, s.16.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.