Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Co Widział Pies I Inne Przygody

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Malcolm Gladwell
 • Tytuł Oryginału: What The Dog Saw And Other Adventures
 • Seria: Punkty Przełomowe
 • Gatunek: PoradnikiBiznesEkonomia
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Rafał Śmietana
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324016228
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  -

  4.5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Co Widział Pies I Inne Przygody | Autor: Malcolm Gladwell

Wybierz opinię:

Varia

Malcolm Gladwell jest reporterem, publicystą od ponad 10 lat piszącym dla The New Yorker'a. Jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat spraw życia codziennego sprawiły, że magazyn Time umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych myślicieli i naukowców. Co widział pies i inne przygody to kompilacja ulubionych artykułów autora, jakie ukazały się na łamach tygodnika The New Yorker.

 

Gladwell stworzył swoją książkę na zasadzie zadawania prostych pytań: Dlaczego farba do włosów odniosła taki sukces? Co naprawdę widzi pies? Skąd wiemy, kogo przyjąć do pracy? Dlaczego na rynku mamy tylko jeden rodzaj ketchupu? Na każde z nich autor szuka odpowiedzi i nie przestaje, póki rzeczywiście nie dotrze do samego sedna sprawy. Jak się okazuje, proste pytanie wcale nie gwarantuje prostej odpowiedzi. Z pozoru banalne tematy nawiązują do osiągnięć nauki i techniki z najwyższej półki. A najbardziej oczywiste dla nas teorie i spostrzeżenia, nim stały się powszechnie znane, przebyły długą i krętą drogę ewolucji.

 

Co widział pies to literatura faktu podana niczym doborowa powieść szpiegowska. Autor wciela się tutaj w rolę „tajnego agenta", mającego na celu odkrycie mechanizmów promocji i zależności między elementami naszego środowiska. Nie ważne czy chodzi o pigułkę antykoncepcyjną, katastrofę Challengera czy tresurę psów. Do każdego tematu autor podchodzi z takim samym zaangażowaniem, profesją i ogromem wiedzy.

 

Książka składa się z trzech działów tematycznych, z czego każdy skupia się na innej dziedzinie wiedzy. Pierwszy poświęcony jest ludziom owładniętym różnymi obsesjami – maniakom, pionierom, geniuszom. Drugi opowiada o sposobach porządkowania doświadczeń – teoriach, diagnozach, prognozach. A trzeci to analiza przewidywań na temat innych ludzi – ich osobowości, charakteru, inteligencji. Wszystkie trzy łączą się z kolei w cykl oryginalnych przemyśleń, dzięki którym odkrywamy niezwykłe dzieje zwykłych przedmiotów i punktów widzenia.

 

Książka jest idealną pozycją do czytania właściwie zawsze i wszędzie. Plastyczność języka oraz swoboda wypowiedzi Gladwell'a, wciągają czytelnika w świat dociekań i rozmyślań. Każdy artykuł, to zwięzła lecz treściwa opowieść, których łącznie znajdziemy tu dziewiętnaście. Co przy odpowiednim ich dawkowaniu, pozwala na miesiąc nieprzerwanej uczty literackiej. Jeżeli dodamy do tego zabawną okładkę i niebanalną „grupową" numerację stron, to otrzymamy pozycję książkową, którą nie oszukujmy się, że pochłoniemy znacznie szybciej.

Scathach

Nazwisko Malcolma Gladwella wielokrotnie obiło mi się o uszy, recenzje jego książek spotykałam na każdym kroku. Mimo to nie byłam przekonana co do sięgnięcia po książkę będącą zbiorem artykułów, książkę popularnonaukową. Moje złe doświadczenia z tego typu publikacjami odbiły się echem na całym stosunku do nich.

 

Postanowiłam jednak przełamać zniechęcenie, dać szansę publicystom raz jeszcze i proszę bardzo... nie zawiodłam się!
Mimo, że podchodzenie do lektury trochę czasu mi zajęło, musiałam sama siebie przekonać, że warto, to w momencie gdy zaczęłam czytać- przepadłam.
Nic nie było w stanie oderwać mnie od lektury. Mimo, że początkowe plany obejmowały przeczytanie jednego artykułu dziennie, skończyło się na tym, że ich dzienna dawka została zdecydowanie powiększona.
Zaczynam żałować, że z serią wydawniczą Punkty przełomowe spotkałam się dopiero pierwszy raz.

 

Malcolm Gladwell zaskoczył mnie i zaimponował szerokim zakresem swojej wiedzy. Pisać, jak wiadomo- każdy może. Jednak pisać tak, żeby ktoś chciał to czytać i pisać o tym, co ludzie chcieliby przeczytać, to niewątpliwa sztuka, którą autor opanował do perfekcji.
Książka jest przepełniona anegdotami, humorem, czasem ironią. Porusza zarówno tematy wydawałoby się błahe (jak funkcje kulturowe hasła „Ponieważ jesteś tego warta"), jak i tematy trudne, kontrowersyjne, zahaczające o sferę wiary czy moralności (problem pigułki antykoncepcyjnej).
Gladwell nie boi się niczego, swoim słowem wkracza na tereny niezbadana przez przeciętnego zjadacza chleba, proponuje przygody, które chciałby z nim przeżyć, zachęca do odkrywania świata, interesowania się rzeczami, którymi nikt się nie interesuje.

 

Książka podzielona została na trzy zasadnicze części. Są nimi:
- Maniacy, pionierzy i inni geniusze mniejszego formatu – traktująca o ludziach, którzy w jakiś sposób zrewolucjonizowali świat, często wpadając na dziwne pomysły.
- Teorie, prognozy i diagnozy - o teoriach jakie snuje człowiek, o jego sposobach na porządkowanie swoich doświadczeń.
- Osobowość, charakter i inteligencja – o tym, jak wielkie znaczenie ma pierwszy kontakt z jakąś osobą, o grze pozorów i szufladkowaniu.

 

Ciężko powiedzieć mi jednoznacznie, która część była najlepsza - w każdej znajdowałam artykuły odpowiadające na pytania, których nie przyszłoby mi do głowy zadawać, jak i takich, które zadawałam, a na które odpowiedzi nie znajdowałam. Każda wprowadziła coś nowego, a jednocześnie uzupełniała pozostałe.

 

Polecam wszystkim osobom spragnionym przygód, wszystkim dociekliwym, poszukującym, ciekawskim. To książka dla Was, nie możecie jej przegapić.

Seduction

O autorze książki, „Co widział pies..." wcześniej nie słyszałam, a to źle, bo wiele traciłam. Gladwell to podobno gwiazda amerykańskiego dziennikarstwa, publicysta New Yorkera, a Time zaliczył go do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, czego możemy dowiedzieć się z opisu na okładce. I ja się temu nie dziwię, bo Malcolm posiada najlepsze cechy dziennikarza: gadatliwy, figlarny, ale przy tym kulturalny i wnikliwy. Czytanie tej książki jest jak osobista inteligentna rozmowa z samym autorem, siedząc w fotelu i popijając kawę.

 

Książka podzielona jest na trzy części, które łącznie posiadają 19 artykułów. To ulubione artykuły autora, ukazały się one wcześniej na łamach The New Yorker. W pierwszej części znajdziemy historie różnych - można by powiedzieć - geniuszy, o których tak naprawdę mało, kto słyszał, a są zawodowcami w swoim fachu i niepowtarzalnymi w tym, co robią i jak robią. Druga część obfituje w różne teorie i diagnozy na takie tematy jak plagiat, czy też katastrofa Challengera, natomiast w części trzeciej znajdziemy zapiski o osobowościach, charakterze i inteligencji. Gladwell zagłębia się w takie tematy jak powstała farba do włosów, pigułka antykoncepcyjna, czy też najlepsze ketchupy, a dzięki temu poznajemy historie różnych znanych, światowych firm. Wyjawia nam sekrety niepowodzeń, a także obala mit talentu. Wyjaśniony jest tu również fenomen i praca Cesara Millan'a, słynnego zaklinacza psów, którego szczerze podziwiam i zazdroszczę mu tego obycia z tak wspaniałymi zwierzętami, jakimi są psy.

 

Te z pozoru błahe tematy, są zagłębiane i odkrywane najdoskonalszymi metodami oraz tak wnikliwie opracowane, że ich czytanie staje się przyjemnymi godzinami spędzonymi na poznawaniu naprawdę rewelacyjnych i ciekawych historii, którymi zaraz chcemy się z kimś podzielić. I ręczę, że każdy z Was podczas czytania tej książki, pomyśli sobie: "Dlaczego ja o tym nie pomyślałam/em? Przecież to jest świetne!" Zachęcam do tej pozycji, a ja osobiście zapewne sięgnę po inne pozycje autorstwa pana Gladwell'a.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial