Okładka wydania

Ciumkowe Historie W Tym Jedna Smutna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 52 votes
Akcja: 100% - 56 votes
Wątki: 100% - 60 votes
Postacie: 100% - 73 votes
Styl: 100% - 68 votes
Klimat: 99.64% - 60 votes
Okładka: 97.99% - 59 votes
Polecam: 100% - 60 votes

Polecam:


Podziel się!

Ciumkowe Historie W Tym Jedna Smutna | Autor: Paweł Beręsewicz

Wybierz opinię:

Agniecha

W 2005 roku, polski poeta, ale też autor licznych opowiadań i słowników językowych- Paweł Beręsewicz, dał życie pewnej niezwykłej rodzinie Ciumków. Jego pierwsze opowiadania o tej rodzinie zebrane w zbiorze „Co tam u Ciumków?" zrobiły furorę na krajowym rynku literackim o czym świadczą nagrody, m.in. „Guliwer w krainie Olbrzymów" przyznawana przez czasopismo „Guliwer". Dwa lata później na półkach księgarni pojawił się kolejny zbiór z przygodami Ciumków – „Ciumkowe historie w tym jedna smutna", które także nie przeszły bez echa przez ręce krytyków i czytelników całego kraju, a wyróżnione zostały nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Wszystkie Ciumkowe opowiadania ukazują się nakładem Wydawnictwa Skrzat, z którym Paweł Beręsewicz pracuje już od 2004 roku.

 

Rodzina Ciumków to wspaniali mama i tata, a także ich pociechy – Grzesiek i Kasia. Przeżywają oni najróżniejsze przygody wybierając się na grzybobranie, czy też na wycieczkę pieszą w góry. Mierzą się z całą masą problemów, kiedy Grzesiowi przyjdzie pójść do pierwszej spowiedzi, a Kasi wystąpić w roli nietypowej baletnicy. Wszystkie te i jeszcze cała masa innych historii spisane zostają w dwudziestu opowiadaniach, które niekiedy radosne, innym razem dowcipne będą rozrywką dla każdego malucha i nie tylko.

 

„Ciumkowe historie w tym jedna smutna" to wyjątkowy zbiór opowiadań, ale i nie tylko. Przeczytać możemy opowiadania o wyjątkowej historii rodziny Ciumków w „Muzeum Historii Ciumków", o stresie związanym z pierwszą spowiedzią Grzesia w „Pierwsza spowiedź", o sprawach banalnych jak ustalenie kto w końcu jest „Głową rodziny", czy też całkowicie dziwacznych sprawach jak „Mnożenie pradziadów". Wśród tych z wesołych historii odnajdziemy także jedną smutną. Zresztą sam tytuł zbioru już wskazuje, że nie zawsze będzie zabawnie i pogodnie. Historia o tytule „Burek" wzbudza w czytelniku najprzykrzejsze z emocji, gdyż wczuwa się on w sytuację bohaterów, co nie jest trudne, bo podobna może spotkać każdego z nas. Wśród tych historii znajdują się też takie, które nie są prezentowane zwyczajną prozą. Znajdują się tu też urocze wierszyki, przykładem jest „Pierwszy krzyżyk na karku" i „Gwiezdne wojny: część X- Następne pokolenie". Oba zabawne, oba idealnie zrymowane, choć całkowicie inne rymy są tutaj wykorzystane. W pierwszym wierszu wszystko do siebie pasuje, rymy są dokładne i naprzemienne. Przy drugim nie jest tak samo. Rymy są niedokładne, choć też naprzemienne. Podobnie brzmią i w zasadzie wydaje się, że są identyczne. Oprócz wierszy Paweł Beręsewicz spisał także dramat o tytule „Niezwykła ciocia Kazia – dramat w jednym akcie". Na samym jego początku wymienione są postacie, potem jest podział na cztery sceny, a w każdej dialogi pomiędzy poszczególnymi bohaterami, oddzielane didaskalią. Twórczość autora jest niezwykle różnorodna. Nie ogranicza się do jednej formy prezentowania tekstu, a swoboda z jaką przekazuje czytelnikowi treść, sprawia, że czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.

 

Zbiór opowiadań oprócz treści Pawła Beręsewicza zawiera także inne skarby, a są nimi ilustracje stworzone przez Surena Vardaniana, który współpracuje nie tylko z Beręsewiczem, ale także z wydawnictwem Skrzat. Jego przepiękne rysunki podziwiać możemy nie tylko w pozycjach o Ciumkach, ale choćby nawet w książce „Pinokio", która ukazała się nakładem tegoż wydawnictwa. Wszystkie ilustracje bawią i w specyficzny sposób ubarwiają historię. Stanowią idealne ich zobrazowanie przez co, czytelnik jeszcze przyjemniej zagłębia się w tę książkę.

 

Wydawnictwo Skrzat publikuje zdecydowaną większość książek autorstwa Pawła Beręsewicza. „Ciumkowe historie w tym jedna smutna" to kolejna z jego historii o rodzinie Ciumków. Twarda oprawa książki z pewnością bardzo wiele jej daje, gdyż zachowa się na naszej półce o wiele dłużej. Na frontowej okładce zobaczymy Grzesia podczas grzybobrania, a także Burka. Nasycenie kolorami wywołuje przyjemne uczucia i na pierwszy rzut zachęca czytelnika, aby otworzył książkę i przeczytał jej treść. Wewnątrz także postarano się o odpowiedni wygląd. Każde opowiadanie opatrzone jest rysunkiem, który stanowi symbol każdego z opowiadań. Są to zazwyczaj elementy, które znaleźć możemy w treści, bądź też stanowią pewną jej metaforę. Treść zapisana została czcionką większej wielkości przez to ułatwia czytanie dzieciom, a dla dorosłych stanowi idealną odskocznię od dotychczasowego drobnego maczku stosowanego w tradycyjnych książkach.

 

„Ciumkowe historie w tym jedna smutna" to lektura idealna dla dzieci. Mogą z nich coś wynieść i nie popełniać podobnych błędów co bohaterowie. Autor za pomocą humoru przedstawia sytuacje z życia zwykłego człowieka, czy dziecka, a więc może pomóc w przyswojeniu najmłodszym kilku życiowych zasad. Każde z dwudziestu opowiadań jest inne, nie tylko pod względem samego pomysłu, ale także formy zaprezentowania tej treści. Z pewnością wielu młodych czytelników zakocha się w historiach tej rodziny, wielu ich polubi i z przyjemnością będą sięgać po kolejne pozycje książkowe o rodzinie Ciumków.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial