Cierpienia Współczesnych Hiobów

Autor: Andrzej Pyttlik

Okładka wydania

Cierpienia Współczesnych Hiobów


Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Pyttlik
 • Tytuł Oryginału: Cierpienia Współczesnych Hiobów
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2008
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788375800227
 • Wydawca: Salwator
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kolmanka

Chyba wszyscy znają biblijną przypowieść o Hiobie. Mężczyzna ten wystawiony jest na ogromną próbę wiary. Ten szczęśliwy ojciec gromadki dzieci, posiadacz wielu dóbr w postaci trzód chlewnych, charakteryzuje się miłością do bliźnich i dobrym sercem. W swoim życiu stara się pomagać bliźnim i szerzyć wiarę w Boga. Niestety, kiedy w Niebie pojawia się szatan, życie Hioba przewraca się do góry nogami. Bóg Ciemności twierdzi, że Hiob cechuje się taką bogobojnością i dobrodusznością, ponieważ jego życie jest usłane różami i nic mu w nim nie brakuje. Ma wszystko co potrzeba do szczęścia – bogactwo i kochającą rodzinę. Bóg zawiera zatem pakt z szatanem. Według Boga, wszystkie nieszczęścia, które spadną na Hioba, nie zniszczą jego miłości do Pana i pozostanie nadal dobrym i szlachetnym człowiekiem. Oczywiście Hiob z pokorą przyjmuje wszystkie osobiste tragedie, nadal pozostając przykładnym katolikiem i za ten czyn zostaje nagrodzony.

 

Ksiądz Andrzej Pyttlik przedstawia czytelnikowi wyczerpujący wykład o znaczeniu tej biblijnej postaci w dzisiejszych czasach. Czy społeczeństwo, katolicy wyciągnęli naukę z tej przypowieści? Autor przedstawia nam problemy dzisiejszych czasów takie jak depresja, samotność czy śmierć najbliższych nam ludzi. Stara się w bardzo teologiczny sposób objaśnić czytelnikowi jak przeżyć te trudne chwile, pozostawiając wiernym Bogu i jego przykazaniom. Nie jest to bowiem łatwe i wymaga ogromnej wiary i silnego charakteru. Książka w każdym najmniejszym detalu interpretuje przypowieść o Hiobie i analizuje kolejne jego losy. Duchowny zawarł w swej książce, wiele odniesień do czasów współczesnych i uświadamia nam, że tytułowy Hiob nadal pozostaje niedoścignionym wzorem dla każdego katolika.

 

Jest to bardzo specyficzna książka i myślę, że nie każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jednak śmiało mogę polecić ją teologom, humanistom i pasjonatom. Jestem pewna, że będzie to balsam dla duszy dla ludzi cierpiących, oszukanych, osamotnionych lub pogrążonych w depresji. Według mnie jednak cała ta przypowieść o Hiobie jest troszkę naciągana. Nie chcę obrażać niczyich uczuć religijnych, ale dziwi mnie, że autorzy tej przypowieści uznali, że Bóg z reguły sprawiedliwy i nieskończenie doskonały dał sie zmanipulować szatanowi i pozwolił na to, aby Hiob musiał cierpieć z powodu utarczek dwóch pewnych siebie dyktatorów. Trochę to się kłóci z moja wizją Boga, przedstawianą mi w dzieciństwie. Jednak jakby odrzucić całą tą otoczkę Bożo-szatańskiej rywalizacji w tej przypowieści, to jednak całość ma pewien sens. Hiob pomimo cierpienia pozostaje wierny swoim przekonaniom i nie zmienia swoich życiowych poglądów. Na końcu tej drogi czeka na niego szczęście.

 

Jestem jedną z tych osób, która uważa, że wszystko, co nas spotyka ma jednak sens. Nie jestem katoliczką, dlatego trudno mi powiedzieć „ tak chce Bóg", jednak jestem przekonana, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Cierpienie w naszym życiu jest nieuniknione i uczy nas pokory i... życia. Z moich życiowych doświadczeń mogę śmiało rzecz, że prawie każde cierpienie ma sens i uszlachetnia. Nie da się przeżyć życia bez cierpienia. Jednak ważne jest to, aby prowadziło ono zawsze do lepszego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!