Chrześcijanin Na Rozdrożu Kryzys W Kościele Posoborowym

Autor: Robert Skrzypczak

Okładka wydania

Chrześcijanin Na Rozdrożu Kryzys W Kościele Posoborowym


Dodatkowe informacje

 • Autor: Robert Skrzypczak
 • Tytuł Oryginału: Chrześcijanin Na Rozdrożu Kryzys W Kościele Posoborowym
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 276
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 136 x 210 mm
 • ISBN: 9788375058376
 • Wydawca: WAM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

Żyjemy w czasach, w których wielu z nas uważa się za chrześcijan, chociaż w rzeczywistości Bóg nie stanowi dla nas punktu odniesienia w sposobie myślenia i działania; człowiek żyje nie przejmując się niczym, w nic nie wierząc, poddając w wątpliwość podstawy swojej wiary, jej fundamenty i naukę, poddając w wątpliwość istnienie Boga.

 

Ksiądz Robert Skrzypczak jest nie tylko duszpasterzem, ale również teologiem oraz psychologiem, a przy tym niezrównanym erudytą. W swojej publikacji wskazuje i analizuje przyczyny postępującej sekularyzacji życia chrześcijańskiego w świecie posoborowym. Ukazując zmiany, jakich przyczyną stał się Sobór Watykański II prezentuje zmiany w sposobie myślenia, zmiany społeczne, kulturowe i obyczajowe, które leżą u podstawy krytyki Kościoła katolickiego. Zauważa, że w kryzysie Kościoła ujawnił się kryzys tożsamości chrześcijanina, który ma problemy nie tylko z jakością swojej wiary, ale także z identyfikacją z własną wspólnotą kościelną.

 

Autor upatruje początków kryzysu w rewolucji seksualnej lat 60-tych, która spowodowała ogromne zmiany w postrzeganiu Boga i człowieka i stała się wyrazem buntu przeciwko chrześcijańskiemu dziedzictwu. Pokazuje długofalowe skutki uśmiercania Boga w ludzkiej świadomości - skutki, z jakimi długo jeszcze przyjdzie nam się zmagać.

 

Ksiądz Skrzypczak podejmuje tematy budzące do dziś spore kontrowersje i ogromne emocje nie tylko opinii publicznej, ale nawet wśród kleru. Należy do nich kwestia stanowiska Kościoła wobec środków antykoncepcyjnych, a w szerszym kontekście sprawa ochrony życia poczętego. Podejmuje także wyjątkowo drażliwą kwestię pedofilii wśród księży katolickich, która przybrała postać zmasowanego ataku na Kościół jako instytucję, mającą na celu zdyskredytowanie chrześcijańskiego nauczania oraz podważenia papieskiego autorytetu moralnego. Ukazuje przyczyny tej swoistej wojny ideologicznej z Kościołem rozpatrując ją w wielu aspektach - psychologicznych, społecznych, moralnych.

 

Zastanawia się również na czym dziś polega prawdziwe chrześcijaństwo oraz w jaki sposób można dziś przeciwdziałać postępującej sekularyzacji i neopogaństwu.

 

"Chrześcijanin na rozdrożu" to ważna publikacja z punktu widzenia współczesnego chrześcijanina oraz kryzysu tożsamości, jaki przeżywa. Zwraca uwagę na różne aspekty jego stosunku do Boga i nauki Kościoła, wyjaśnia i tłumaczy wiele kontrowersyjnych spraw, które wydają się dzisiaj nie do przyjęcia, pomaga odzyskać zaufanie do Kościoła i podpowiada, w jaki sposób opierać się światopoglądowym i moralnym pokusom dzisiejszego świata. Proza autora jest błyskotliwa i wnikliwa, z niemal oratorską swadą przekonuje, że chociaż fundamenty wiary się chwieją, wciąż jest szansa na odrodzenie - i pokazuje, gdzie jej szukać. Ta książka to prawdziwy drogowskaz dla każdego wątpiącego i poszukującego chrześcijanina. Serdecznie polecam.

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!