Okładka wydania

Cierpliwość Wobec Boga. Spotkanie Wiary Z Niewiarą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Cierpliwość Wobec Boga. Spotkanie Wiary Z Niewiarą | Autor: Tomáš Halik

Wybierz opinię:

Tala

Tomas Halik to czeski ksiądz katolicki, a zarazem filozof, psycholog i teolog. Jego święcenia na kapłana katolickiego miały miejsce w 1978 roku i były potajemne. Obecnie ksiądz Halik jest wykładowcą na Uniwersytecie Karola w Pradze. Ma także na swoim koncie wiele publikacji, „Cierpliwość wobec Boga" jest jedna z wielu wydanych przez wydawnictwo WAM.

 

Jak zobaczyłam ten tytuł w swojej paczce z książkami do recenzji to trochę się przeraziłam. Wiedziałam od samego początku, że to nie są moje klimaty, a po przeczytani byłam już tego pewna. Niestety nie potrafię napisać własnymi słowami o czym dokładnie jest książka, więc napiszę to co wydawnictwo umieściło na tylnej okładce:

 

„Cierpliwość - jaką wykazujemy wobec wieloznaczności stawianych nam przez życie zagadek, odrzucając pokusy ucieczki na drogę zbyt łatwych odpowiedzi - jest zawsze naszą cierpliwością wobec Boga. Boga, którego nie mamy "pod ręką". Czymże jest wiara, jeśli nie aktywną otwartością na Jego ukrycie; owym odważnym "tak" albo przynajmniej pragnącym "może" naszej nadziei w głębokiej ciszy Bożego milczenia; wytrwałym płomykiem, który ciągle od nowa wystrzeliwuje z popiołu rezygnacji nawet w najdłuższej, najciemniejszej i najchłodniejszej nocy? W chrześcijaństwie nie da się oddzielić od siebie wiary i nadziei, a cierpliwość jest ich wspólną cechą i owocem."
(z rozdziału: Wieczny Zacheusz).

 

W książce jest wiele zagadnień teologicznych połączonych z rozważaniami filozoficznymi na temat wiar i poglądów ateistów na istnienie Boga. To mnie chyba najbardziej przerażało w niej, ponieważ filozofię miałam na studiach i niby cos tam powinnam pamiętać, ale chyba w moim przypadku sprawdziła się zasada „trzech z: zakuć, zdać, zapomnieć". Dlatego nie bardzo mogłam zrozumieć autora. Wszystko opisane jest w miarę prostym językiem bez żadnych górnolotnych zwrotów, to jednak, ksiądz Halik, potrafił tak zagmatwać swoje wypowiedzi i spostrzeżenia, że dla mnie osobiście wychodziło z tego tak zwane „masło maślane".

 

Dla mnie książka nie wnosi nic nowego do mojej wiary i o ile tytuł mówi o „Cierpliwości wobec Boga", to ja przyznaję się szczerze, że nie miałam cierpliwości wobec tej pozycji literackiej. Praktycznie cały czas, miałam ochotę rzucić książkę w kąt i zapomnieć o niej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial