Cmentarz Szczurów

Autor: Tomasz Hejnowicz

Okładka wydania

Cmentarz Szczurów


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

WickerSun

Co prawdopodobnie łączy wszystkich ludzi? Szkoła. Człowiek spędza w niej naprawdę sporo czasu. Jest to miejsce, w którym zdobywaliśmy wiedzę, bawiliśmy się, zawieraliśmy przyjaźnie, niektóre trwałe po dziś dzień. Czasem nienawidziliśmy w niej przebywać, innym razem dowiedzieliśmy się czegoś tak istotnego, co całkowicie odmieniło nasz światopogląd. Ten temat porusza w swojej nowej książce jeden z przedstawicieli oświaty.

 

Tomasz Hejnowicz; pedagog, dydaktyk, nauczyciel. Na swoim blogu nie nazywa się pisarzem, lecz autorem książek. W świecie literatury znany jest przede wszystkim jako twórca opowiadania: Jak ograbić starą ciotkę i być szczęśliwym. Ponad 20 lat w pełni poświęcił na edukację młodych, więc swoją karierę pisarską rozpoczął dosyć późno.

 

Jego najnowsza opowieść: Cmentarz szczurów opisuje życie Krzysia; dzieciństwo, młodzieńcze dorastaniei problemy dojrzałego już mężczyzny. Chłopak całe swoje życie spędził w szkole: tam mieszkał, uczył się i sam w późniejszych latach nauczał. Budynek ten zostaje przez narratora ukazany w sposób bardzo oryginalny. Wszyscy chodziliśmy do szkoły, ale czy w opisie naszych wspomnień możemy się pochwalić tym, że spotkaliśmy w niej biegające w podziemiach szczury wielkości kotów, które żywiły się resztkami naszych drugich śniadań?

 

Dzieciństwo Krzysia, mimo problemów materialnych rodziny, przebiegało beztrosko. Zawierał nowe znajomości, spędzał popołudnia na szkolnym boisku, wierzył w sprawiedliwość. Krzysztof nastolatek szybko tę wiarę utracił i odkrył, że polityczne przekonania najlepiej zachować dla siebie. Na tym etapie jego życia poznajemy pierwsze zauroczenia chłopaka i pomysły na przyszłość. Jednak wkraczanie w dorosłe życie przynosi wiele porażek i rozczarowań. Praca w szkole jest ciężka, zmusza do stosowania kar, odbiera satysfakcję. Okazuje się, że życie przygotowało dla bohatera opowieści wiele przygód i wyzwań: zmiana kierunków studiów, nabór wojskowy, kolejne propozycje pracy, w końcu szefowa, która staje się utrapieniem. Z utęsknieniem powraca we wspomnieniach do dzieciństwa, w którym największym zmartwieniem był wybuch świecy zapłonowej w starym motorowerze. Lecz Krzysztof walczy. O utraconą wiarę w sprawiedliwość oraz by udowodnić, że zasłużenie zdobył nauczycielski tytuł.

 

Zwykłe opowiadanie o szkole, życiu w niej i pracowaniu dla niej jest tak naprawdę niezwykłe. Odkrywa bowiem prawdy o egzystencji człowieka i drugiej twarzy każdego z nas. Ludzki egoizm i dążenie do celu za wszelką cenę są aktualne do dziś. W najciemniejszych zakamarkach naszych dusz ukryta jest chęć zwycięstwa. Wszystkiego we wszystkim. Czyż nie lubimy mieć lepiej niż inni?

 

Narracja opowieści jest pisana w trzeciej osobie, jednak gdyby przekształcić ją na pierwszoosobową, książkę można byłoby uznać za pamiętnik Hejnowicza, ponieważ wiele wydarzeń z życia autora odnajdziemy w życiu głównego bohatera: powtarzanie klasy, studia pedagogiczne, nauka informatyki, a także krótka wzmianka o ślubie z pewną dziewczyną i narodziny ukochanego syna.

 

Książka nie zapewni nam kilku bezsennych nocy, ponieważ nie przeraża swoją objętością i podzielona jest na krótkie rozdziały, co sprawia, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Zniechęcać mogą żmudne szczegółowe opisy życia głównego bohatera oraz niewielka ilość dialogów.

 

Tytuł, trochę przerażający, ale i tajemniczy, jest przez samego autora wytłumaczony w epilogu. W celu zachęcenia do przeczytania tej pozycji, nie zdradzę o co chodzi, jednak metaforyczne porównanie tych odrażających gryzoni, jakimi są szczury do nas- ludzi i jej uzasadnienie jest naprawdę trafne i w pełni wyjaśnia sens całego opowiadania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.