Czas

Autor: Konrad Kowal

Okładka wydania

Czas


Dodatkowe informacje

 • Autor: Konrad Kowal
 • Tytuł Oryginału: Czas
 • Gatunek: Poezja i Aforyzm
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 112
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 100 x 140 mm
 • ISBN: 9788376060828
 • Wydawca: Miniatura
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dosiak

Pod pojęciem sztuka współczesna może kryć się niemal wszystko. Od abstrakcyjnych obrazów wystawianych w galeriach poprzez osobliwe reklamy na ulicach, aż do niezrozumiałych dla wielu ludzi działań, które szumnie nazywanie są sztuką. W czasach, gdy wszystko wystarczająco silnie uargumentowane albo kontrowersyjne może aspirować do miana nowoczesnych nurtów w sztuce, trudno stwierdzić gdzie leży granica między działaniem artystycznym, a np. zwyczajną prowokacją. Sztuka współczesna bawi się zarówno formą jak i treścią; zaskakuje i pokazuje, że aby poznać dzieło sztuki niekoniecznie trzeba wybrać się do galerii, czasami wystarczy po prostu rozejrzeć się wokół siebie. Recenzowany zbiór wierszy kojarzy mi się z różnymi nurtami sztuki współczesnej właśnie ze względu na ciekawe zestawienie słów i pokazanie, że te same zwroty zapisane w różny sposób niosą zupełnie inną treść.

 

Poezja Konrada Kowala daleka jest od klasycznych wierszy, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Zamiast skomplikowanych metafor i rozbudowanych porównań autor proponuje minimalistyczną formę i zabawę z językiem. Zamiast tematów podniosłych, ale nieco już w poezji wyeksploatowanych, pojawiają się motywy niecodzienne, zadziwiające. O miłości, przemijaniu czy próbie odnalezienia się w rzeczywistości można mówić na różne sposoby. Spodobało mi się podejście Konrada Kowala, który w szokująco krótkich wersach potrafi zawrzeć niezwykle ważne przesłanie. Na dodatek on sam w jednym z utworów stwierdza, że przecież poezji tworzyć już nie można, bo wszystko zostało wcześniej napisane, wszystko już było. Czy to kokieteria ze strony poety czy rzeczywiście nie uznaje siebie za twórcę? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale na pewno warto poznać napisane przez niego wiersze i przekonać się jak różnie można je odebrać.

 

Zbiór podzielony został na dwie części. Pierwsza zawiera wiersze z cyklu, Gdy ma gdy nie ma, napisane w latach 1998-2004, a druga część to tytułowy Czas z utworami powstałymi po roku 2004. Konrad Kowal stworzył poezję nieszablonową, która choć pozbawiona jest górnolotnych słów, wymaga chwili zastanowienia. Nie powinno jej się czytać szybko, bezmyślnie, ale ze skupieniem i otwartością na ciekawe spostrzeżenia. Wszystkie wiersze są krótkie, wręcz minimalistyczne. Czasami składają się jedynie z kilku słów lub pojedynczych liter, ale bynajmniej nie tracą na wyrazistości. Niektóre wiersze kojarzą mi się z futurystycznymi koncepcjami artystów z początku XX wieku. Dzieła składające się jedynie z głosek lub liter, które nie mają konkretnego znaczenia przypominają mi działania określane jako zaum. Mianem tym nazywa się rosyjski eksperymenty lingwistyczny, polegający na porzuceniu tradycyjnej literatury na rzecz symboliki języka i powrotu do jego pierwotnych form.

 

Utwory Konrada Kowala skupiają się na znaczeniu, analizują proces komunikacji, obrazując jak łatwo można zmienić wydźwięk tego samego słowa poprzez zapisanie go inaczej, np. fonetycznie. Wygląda to jak czysta zabawa słowem i możliwościami jakie daje język. Odkrywanie tej wieloznaczności i ukrytego sensu to główny atut tej poezji. Czytelnik ma okazję zobaczyć jak można opisywać odczucia, emocje czy też pewne wydarzenia jedynie przy pomocy paru trafnych słów. Kilka utworów zostało napisanych po angielsku i również one obrazują swego rodzaju grę językową. Trafne zbitki słów, które równie dobrze mogą nie znaczyć nić, jak i nieść ważne przesłanie. Wszystko zależy od punktu widzenia odbiorcy i jego chęci do chwili skupienia nad niecodziennymi wierszami. Twórczość Konrada Kowala przypadła mi do gustu i na pewno w przyszłości będę wracać do zbioru Czas. Polecam go wszystkim, którzy oprócz klasyki pragną poznać coś innego, czasem zabawnego, a czasem dojmująco smutnego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!