Częściowcy

Autor: Dan Wells

Okładka wydania

Częściowcy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Gosiarella

„Jestem silniejsza, niż próby, którym mnie poddają."

 

Amerykanie stworzyli idealnych żołnierzy. Broń odzianą w ludzką skórę. Częściowcy, bo tak nazwali swoją militarną zabawkę, zostali stworzeni na bazie ludzkiego DNA, jednak ich cechy różnią się od pierwowzoru. Jak na idealnych żołnierzy przystało są oni szybsi, sprawniejsi, ich rany szybciej się goją i posiadają jeszcze kilka bajerów. Gdy wypełnili swoje zadanie przestali być potrzebni, a co za tym idzie zostali zepchnięci na margines społeczny, bo któż chciałby żyć obok laboratoryjnie wyprodukowanych ludzi, których celem jest zabijanie? Zlekceważenie Częściowców doprowadziło do buntu. Wypuszczono wirusa RM, który zabił około 99,9% ludzkości. Amerykanie, którzy przeżyli schronili się na wyspie.

 

„-To ludzkie życie - przypomniała Kira - Nie mamy ich na zbyciu."

 

Od zagłady ludzkości minęło 11 lat. Ludzie zorientowali się, że pomimo tego, iż oni są odporni na wirusa, to ich dzieci już nie, dlatego upierają kilka dni po narodzinach. Kira za wszelką cenę chcę znaleźć sposób by ich gatunek nie wyginął, a dodatkową motywację dodaje jej fakt, iż jej przybrana siostra właśnie zaszła w ciążę.

 

„- Jak możesz żyć bez przyszłości?
- Żyjąc w chwili obecnej"

 

Abyście w pełni zrozumieli mój zachwyt nad książką muszę wam zdradzić kilka szczegółów. "Partials" to nie tylko walka i przetrwanie gatunku, wojna z Głosem, czy Częściowcami, ale też fascynująca wizja władzy po apokalipsie. Kontrola, która zbyt silna zmienia kraje w państwa totalitarne jest tutaj świetnie przedstawiona. Widoczny jest jej wzrost oraz mechanizmy władzy, które za wszelką cenę chcą ją utrzymać. Przyznam, że intrygi, plany i zdrada wobec obywateli jest jednym z moich ulubionych punktów tej książki. Innym jest romans, bo choć poznajemy główną bohaterkę, gdy już odnalazła miłość to kilku kręcących się wokół niej mężczyzn, dodaje smaku całe historii i wybrać jednemu, któremu będziemy kibicować. W tym momencie warto zaznaczyć, że "Partials" nie są romansem, jednak ta niesamowita dystopia łączy w sobie elementy różnych gatunków i to własnie w moich oczach jest jej najmocniejsza strona.

 

„Mogę wykorzystać te próby, sprawić, że posłużą moim celom. Nie mów: Nigdy tego nie zrobię; mów: Jak mogę obrócić tę sytuację na swoją korzyść"

 

Bohaterowie są dobrze wykreowani, a co najważniejsze nie są łatwi do odszyfrowania. Posiadają własne słabości i namiętności, a ich decyzje są zależne od tego która strona ich natury wygra walkę. Kira, jako główna bohaterka jest odważna, kieruje się szlachetnymi pobudkami, a jeśli by osiągnąć cel trzeba pobrudzić sobie ręce, nie waha się ani chwili. Łatwo się z nią utożsamić, a dzięki temu książka zyskuje kolejne punkty. Postacie drugoplanowe również są wielowymiarowe. Jest ich spora ilość, ale są na tyle oryginalne, że łatwo się wśród nich odnaleźć.

 

„Nie musisz być skazana na swój los, ograniczona nim. To ty możesz dokonać wyboru i nie pozwól, by ktokolwiek ci to prawo odebrał."

 

"Partials" czyta się na jednym wdechu, wciąga z zaskakującą siłą. Styl pisania Dana Wellsa jest przyjemny w odbiorze i wręcz sprawia, że to, co zazwyczaj mnie nudzi np. rozważania nad naturą wirusa, tu mnie fascynuje. Akcja mknie do przodu i nie ma tu miejsca na nudę. Liczne zwroty akcji i niespodzianki, które przyszykował dla nas autor dodatkowo potęgują chęć poznania dalszych losów bohaterów. Ze swojej strony powiem tyle: Książka znalazła się wśród moich ulubionych!

Vivienne

Na premierę książki Partials. Częściowcy czekałam naprawdę niecierpliwie. Nie znam twórczości Dana Wellsa, toteż po powieść sięgałam w ciemno. I właśnie dlatego to udane spotkanie z autorem było dla mnie miłą niespodzianką. Temat końca świata, zagłady, nadnaturalnych wrogów ludzkości przewija się w literaturze częściej niż bym tego chciała. Motyw jest powielany tak nagminnie, że można by pomyśleć, iż został już całkowicie wyeksploatowany i nie znajdziemy w nim nic kreatywnego. Otóż nie - Partials to powieść oryginalna pod każdym względem, nieprzewidywalna i świetna w odbiorze.

______________________________________

Wybuch sprowadził na ludzkość zagładę. Od jedenastu lat na świecie nie urodziło się ani jedno dziecko, które przeżyło więcej niż dwa dni po kontakcie z wirusem RM. Rzekomo to Częściowcy są odpowiedzialni za wypuszczenie na świat wirusa i podobno to właśnie oni stoją za jego stworzeniem. Z tego powodu w East Meadow, jedynym ocalałym zgrupowaniem ludzi, zostało ustanowione prawo o obowiązkowej reprodukcji kobiet. Młode dziewczyny, które nie chcą zostać skazane na więzienie, muszą zajść w ciążę po przekroczeniu danego wieku. Grupa rebeliantów, nazywanych Głosem, jest przeciwko Ustawie Nadziei, pragną ją znieść i pozwolić nastolatkom decydować o swoim życiu.

 

Szesnastoletnia Kira żyje w takich właśnie warunkach. Jest jedną z dzieci zarazy, nie ma rodziców, nie zna swoich korzeni, tak jak reszta. Dziewczyna jest medyczką na oddziale położniczym i nie może patrzeć bezczynnie na kolejne masowe śmierci noworodków. Gdy dowiaduje się o ciąży swej przyjaciółki, niczego nie pragnie bardziej jak uratowania jej dziecka. Postanawia wyruszyć w poszukiwanie leku na RM. Postanawia odnaleźć Częściowca.

 

Nieprzewidywalna fabuła Partials jest zbudowana z wielu wątków, co naprawdę mi się spodobało. Autor nie skupił się na jednym wydarzeniu, lecz konsekwentnie prowadził dalsze losy bohaterów w coraz to nowe, intrygujące rejony. Cała masa przeplatających się wydarzeń to kwintesencja tejże powieści. To wszystko sprawiło, że książka była okrutnie wciągająca. Opis na obwolucie nawet w jednym procencie nie ujmuje jej wielowątkowości. Dzięki trzecioosobowej narracji autor przybliżył fantastycznie zarysowane postacie, wysuwając na przód Kirę, dziewczynę odważną, inteligentną i niebanalną. Ogromnym walorem są właśnie bohaterowie, których uznaję za przekonujących i zachęcających do dalszego poznania się. Nie sposób ich nie polubić lub znienawidzić i nie zainteresować się ich dalszymi losami.

 

Cieszę się, że nie jest to kolejna powieść o miłości, gdzie dystopia jest jedynie tłem romantycznych uniesień głównych bohaterów. Dan Wells miał świetny pomysł na tę książkę i mimo obecnego wątku romantycznego, skupiał moją uwagę na ciągłej akcji. Otóż miłość nie jest tutaj głównym tematem - to jedynie wątek poboczny, umieszczony na drugim planie. Dzięki temu powieść spodobała mi się jeszcze bardziej niż mogłam to sobie wyobrazić. Okazało się bowiem, że bestsellerem w literaturze młodzieżowej nie musi być właśnie historia o miłości.

 

Powieść Dana Wellsa to przemiłe zaskoczenie. Do lektury książki przyciągnął mnie rozgłos i reklama, na co oczywiście składa się niesamowita okładka oraz opis. Okazało się, że moje wątpliwości były nie na miejscu, gdyż Partials to bardziej niż obiecujące rozpoczęcie antyutopijnego cyklu o odwadze, przyjaźni, a przede wszystkim sile osób, które są w stanie poświęcić własne życie w imię przyszłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!