Bushcraft, Czyli Sztuka Przetrwania

Autor: Ray Mears

Okładka wydania

Bushcraft, Czyli Sztuka Przetrwania


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ray Mears
 • Tytuł Oryginału: Essential Bushcraft
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marcin Piekoszewski
 • Liczba Stron: 240
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150 x 210 mm
 • ISBN: 9788324636921
 • Wydawca: Bezdroża
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Zawsze podziwiałam ludzi, którzy decydowali się na wyprawy na nieznane tereny, do lasu, w puszcze, gdzie czeka ich multum niebezpieczeństw. Zapał, wykazywany przez tego typu osoby, zadziwia mnie do dzisiaj, bowiem mając na uwadze wszelkie niebezpieczeństwa, czyhające na każdym kroku, czy chociażby stworzenia, pełzające po zielonym podłożu jestem pełna uznania dla chętnych przeżyć. Niewątpliwie, ciężko przetrwać w trudnych warunkach bez umiejętności rozpalenia ogniska czy też podstawowych informacji na temat ochrony własnego zdrowia. Dlatego niespokojnym odkrywcom i wędrowcom, którzy chcą podziwiać uroki zarówno pustynnej Sahary, jak i też mroźnej Grenlandii, często przydaje się poradnik, przepełniony ważnymi wiadomościami.

 

Z pomocą we wszelkich sprawach wyprawowych przychodzi autor poradnika „Bushcraft, czyli sztuka przetrwania". Ray Mears, bowiem tak brzmi jego nazwisko, to podróżnik, który zdobył uznanie telewidzów dzięki programom podróżniczym, w których wystąpił. W swojej książce zawarł cenne porady na temat wypraw, tworząc prawdziwą kopalnię wiedzy na temat radzenia sobie w trudnych warunkach. Pan Mears posiada niezbędne i ogromne doświadczenie w kwestii radzenia sobie w sytuacjach, gdzie wymagany jest refleks oraz przede wszystkim – umiejętność zapanowania nad rzeczami i sprawami, o których rzadko myśli przeciętny człowiek, marzący jedynie o wygodnym łóżku. Czym jest bushcraft? To długoterminowe rozszerzenie umiejętności przetrwania. Autor wyżej wskazanej książki podzielił swój utwór na osiem dużych rozdziałów, dzięki którym możemy dokładnie skupić się na każdym problemie, jaki może napotkać niestrudzonego miłośnika przygód. Ray Mears doskonale doradza w kwestii ekwipunku na wyprawę, proponując zabrać tylko najważniejsze przyrządy. Poleca narzędzia do cięcia, które na pewno nikogo nie zawiodą, doradza, jak zdobyć oraz szanować wodę, kiedy jest się na przykład na pustyni, oraz informuje, jak wskrzesić ogień. Dzieli się swoim doświadczeniem w kwestii budowania szałasu, igloo czy też innego schronienia. Pokazuje, jak można wyluzować się na długiej wyprawie i zadbać o własne bezpieczeństwo, opowiada o darach Ziemi, o których często zapominamy żyjąc w ciągłym biegu oraz pokazuje, jak można zdobyć pokarm – zarówno roślinny, jak i zwierzęcy w puszczy. Podróżnik w sposób bardzo lekki pisze o tym, co może przydać się ludziom, tak jak on pragnących poznawać coraz to ciekawsze i bardziej odległe zakątki naszej planety. Widać, że pisanie o sztuce przetrwania sprawiło mu wiele przyjemności, jak i też można zauważyć, że posiada on ogromną wiedzę na praktycznie każdy temat, rozwiąźle rozpisując się na te kwestie, które wydają się być jasne, krótkie i logiczne. Dodatkowo tekst uzupełniają interesujące zdjęcia przyrody, niezbędnych narzędzi czy też obrazu sytuacji, w których może znaleźć się osoba, poszukująca rozrywki w dzikim świecie. Pomimo tego, że nie jestem miłośniczką podróży, a w szczególności takich, w których nie ma zapewnionych regularnych posiłków i noclegu, przeczytałam „Bushcraft, czyli sztukę przetrwania" z prawdziwym zainteresowaniem, dowiadując się rzeczy, które być może nigdy mi się nie przydadzą, jednak na pewno na trwale pozostaną w mojej pamięci. Myślę jednak, że najlepiej tę lekturę odbiorcą ci, którzy marzą o dalekich wyprawach w nieznane, bowiem to głównie do nich skierowana jest ta książka i niewątpliwie przyniesie im dużo cennej wiedzy.

 

Ray Mears napisał interesujący poradnik, który na pewno bardzo pomoże wyruszyć skrytym podróżnikom. Autor porusza nawet najdrobniejsze kwestie, powodując, że każdy, kto uważnie przeczytał „Bushcraft", czyli sztuka przetrwania" na pewno poradzi sobie w niebezpiecznej wyprawie. Polecam osobom, które lubią wędrować oraz dowiadywać się ciekawych i przydatnych rzeczy na temat umiejętności przeżyciu kilku dób w zupełnie odległym miejscu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!