Być Asertywnym Jak Nie Dać Się Zdominować Innym I Rozwijać Poczucie Własnej Wartości

Autor: Michele Giannantonio

Okładka wydania

Być Asertywnym Jak Nie Dać Się Zdominować Innym I Rozwijać Poczucie Własnej Wartości


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 6 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Madmad35

Któż z nas nie spotkał się z terminem asertywność. Człowiek który zachowuje się asertywnie, swoje oczekiwania, prawa, potrzeby i pragnienia uznaje za ważne i stara się je zaspokoić. Postępuje jednak w taki sposób, aby jego własne potrzeby w jak najmniejszym stopniu naruszały prawa i potrzeby innych, unikając jednocześnie tworzenia sytuacji, za które mógłby się później obwiniać.

 

Asertywność to okazywanie w sposób możliwie jak najszybszy i bezpośredni – mając na uwadze własne cele i interesy – osobistych emocji, uczuć oczekiwań i przekonań, ale w sposób wyważony w zależności od panujących okoliczności, przy zastosowaniu zarówno elementów agresji, jak i bierności, tak aby uzyskać jak największe korzyści lub jak najmniejsze straty dla samych siebie, zarówno na bieżąco, jak i w późniejszym czasie.

 

Postawa asertywna przydaje się zawsze, ponieważ wszyscy bezustannie wchodzimy w reakcje społeczne, gdzie ciągle należy negocjować pomiędzy naszymi oczekiwaniami, a oczekiwaniami innych. Zachowania te przydają się podczas:
- utrzymywania relacji z kolegami z pracy i z pracodawcą (bo czy zawsze potraficie powiedzieć „nie" swojemu przełożonemu)
- relacji z osobami, które są dla nas autorytetami (rodzice, nauczyciele, partnerzy)
- przyjmowania we właściwy sposób krytyki skierowanej pod naszym adresem
- budzeniu szacunku dla siebie wewnątrz grupy rówieśniczej
- wyrażania naszych prawdziwych emocji wobec osób, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie
- dokonywania wyborów w naszym życiu zawodowym i uczuciowym
Dzięki asertywnym postawą nauczymy się również umiejętności wyrażania i przyjmowania komplementów i próśb. Następstwem umiejętności bycia asertywnym jest poczucie własnej wartości, czyli wewnętrzne przekonanie o samym sobie, zarówno to zwerbalizowane, ale również to wyrażone poprzez emocje i odczucia.
Jeśli jesteśmy mało asertywni, z dużym prawdopodobieństwem nasze życie będzie cechowała niska samoocena i frustracja, lęk, mniej lub bardziej tłumiona złość, brak motywacji czy nawet depresja.
Własną asertywność można poprawić dzięki systematycznym ćwiczeniom. Każdy człowiek rodzi się bowiem z cechami, będącymi owocem dziedziczenia (np. kolor oczu), na które nakładają się doświadczenia życiowe. I te właśnie kształtują nasze postawy w późniejszym życiu.
Nim zaczniemy czytać książkę dalej książkę, warto wykonać test zachowań, dzięki któremu dowiemy się jak to jest z naszymi zachowaniami asertywnymi, czy w ogóle potrafimy je rozróżnić i stosować. W swojej książce autor dużo uwagi poświęca krytykom manipulacyjnym oraz strategią obrony przed nimi. Krytyki manipulacyjne to takie krytyki, które mogą wywołać w człowieku zakłopotanie, poczucie niekompetencji, ignorancji, winy, czy ogólny lęk nawet przed samym sobą. Dlaczego przeciwstawianie się krytykom manipulacyjnym jest taki ważny?
1. wpływają one na poczucie własnej wartości
2. występują bardzo często np. w pracy
3. możemy przestać się doceniać – staniemy się zbyt agresywni lub zbyt bierni
4. wpływają na naszą samoocenę
5. często pochodzą od ważnych dla nas osób i na długo pozostają w naszej pamięci
6. za ich pomocą inni manipulują nami.

 

W książce wskazane zostały różne strategie, które możesz zastosować pracując nad swoją podstawą m.in. relaksacja, pobudzanie wyobraźni – „wnikanie do bezpiecznego miejsca".

 

Pozytywne nastawienie to również przywiązywanie uwagi do dbania o siebie, zwracając uwagę na swoje potrzeby i dobre samopoczucie. Ważne jest słuchanie siebie z jak największą uwagą, cierpliwością i szacunkiem.
Książka wzbogacona jest wieloma ćwiczeniami. Każde z nich jest opatrzone komentarzem, co pozwala nam skontrolować jego wykonanie.

 

„Być asertywnym" nie powinno się czytać jak zwykłej powieści. Jest to książka do której powinniśmy wracać co jakiś czas, wspomagać się, gdy czujemy, że nasze zachowania nie były odpowiednie. Jest to również wspaniała pomoc dla nauczycieli. Wiele z tych ćwiczeń, można wykorzystać układając sobie scenariusze lekcji wychowawczych. Uważam, że jest to lektura, która powinna się znaleźć w każdej domowej biblioteczce. Nawet jeśli nie lubimy czytać poradników, ten na pewno się wam spodoba. Nie ma w nim zbyt wielu wywodów psychologicznych, ćwiczenia są przystępne i łatwe do wykonania. Lektura jej pozwala na wiele przemyśleń sytuacji w których się znaleźliśmy, swoich odpowiedzi na różne zachowania innych osób. Ich analiza spowoduje, że staniemy się osobami bardziej asertywnymi i szczęśliwszymi.
Polecam!!!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!