Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Biblijne Czarne Charaktery O Biblijnych Złych Córkach, Wyrodnych Synach, Zdradliwych Braciach I O Tym, Czego Możemy Się Dzięki Nim Nauczyć

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Thomas J. Craughwell
 • Tytuł Oryginału: Bad Kids Of The Bible: And What They Can Teach Us
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Tomasz Fortuna
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 200 mm
 • ISBN: 9788360040867
 • Wydawca: Esprit
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Biblijne Czarne Charaktery O Biblijnych Złych Córkach, Wyrodnych Synach, Zdradliwych Braciach I O Tym, Czego Możemy Się Dzięki Nim Nauczyć | Autor: Thomas J. Craughwell

Wybierz opinię:

Isadora

Nie od dziś panuje powszechna opinia, że zło jest bardziej pociągające od dobra, zaś opowieści o niesławnych czynach ludzi nikczemnych i okrutnych bardziej intrygujące, wymowne i zapadające w pamięć, aniżeli żywoty świętych. Wykorzystując to przekonanie, Thomas Craughwell postanowił wziąć pod lupę 24 najbardziej zdeprawowane i budzące grozę biblijne postaci słynące od tysięcy lat z okrucieństwa, rozpusty, pychy, braku poszanowania dla praw boskich i ludzkich.

 

Opowiadając na nowo historie życia znanych i zapomnianych starożytnych grzeszników, Craughwell epatuje czytelnika najbardziej odrażającymi aspektami ludzkiej natury nie bez powodu. Uświadamia w ten sposób, że pomimo upływu czasu natura człowieka pozostaje niezmienna, skłonna do ulegania pokusom i złu oraz powtarzania błędów minionych pokoleń. Przekonuje, że Biblia i zawarte w niej opowieści - pomimo archaicznego i często niezrozumiałego języka - zupełnie nie straciła na aktualności i autentyzmie; udowadnia, że skrywa uniwersalne odpowiedzi i rozwiązania wielu problemów i dylematów, których i dziś nie brakuje w naszym życiu. Pokazuje - nieco przewrotnie - że mądrość życiowa zawarta jest nie tylko w przypowieściach Jezusa, ale również w losach występnych bohaterów biblijnych. Oczywiście nie należy ich traktować jako wzór do naśladowania, lecz jako ostrzeżenie - czytelne i wymowne, skłaniające do refleksji nad naturą człowieka, odwiecznymi zmaganiami z jej ciemną stroną oraz problemem wyboru pomiędzy dobrem a złem.

 

"Biblijne czarne charaktery" cechuje bardzo przejrzysty układ chronologiczny oraz imponująca rozpiętość czasowa - od czasów Kaina po pierwsze lata naszej ery. Craughwell prezentuje intrygującą galerię tyleż barwnych, co występnych postaci umieszczając je w szerokim kontekście biblijnym, kulturowym i historycznym. Dokonuje przy tym rzetelnej i wiarygodnej analizy psychologicznej ich charakterów i osobowości, zachowań i motywacji. To bez wątpienia świeże i odkrywcze spojrzenie na historię biblijną pozwalające lepiej zrozumieć starożytne realia kulturowe, a także postępowanie samych bohaterów.
Thomas Craughwell opisuje nie tylko powszechnie znane historie - jak chociażby bratobójstwo Kaina, kazirodztwo córek Lota, Chama wyśmiewającego pijanego ojca, Jakuba, który podstępem wymusił ojcowskie błogosławieństwo czy Salome, która za swój taniec zażądała głowy Jana Chrzciciela. Analizuje także opowieści mniej znane i popularne: o rozpustnych Moabitkach i Madianitkach, które sprowadziły Izraelitów na złą drogę, żądnym władzy Abimeleku, który wymordował całą swoją rodzinę, Amnonie, co targnął się na cześć swojej siostry Tamar czy też pozbawionych wszelkich hamulców moralnych dzieciach Izebel i Achaba.

 

Historie te pozwalają nie tylko wyciągnąć oczywiste wnioski odnoszące się do przestrzegania przykazań bożych, ale także odnaleźć wskazówki pomagające wzmocnić osłabione więzi rodzinne i odbudować relacje z Bogiem. Jednak i to nie wszystko; Craughwell pokazuje, jak bardzo opowieści te są uniwersalne i że czerpać z nich może każdy, nie tylko chrześcijanin. Losy biblijnych grzeszników ukazują czyny i skutki zachowań powszechnych i wspólnych wszystkim ludziom, niezależnie od wyznawanej religii czy reprezentowanej postawy moralnej; pokazują efekty folgowania prymitywnym instynktom, braku umiaru i szacunku, odpowiedzialności za swoje czyny, chciwości, arogancji, pychy, nadmiernej ambicji, żądzy władzy - długo by wymieniać. Uczy, że pycha zawsze poprzedza upadek (Abimelek) oraz tego, jak łatwo pomylić wolność z samowolą (Mika Efraimita), a sprawiedliwość z żądzą zemsty (Absalom) ukazując jednocześnie tragiczne tego skutki. Przedstawiając dramatyczne konsekwencje złego rodzicielstwa (a jest ich naprawdę sporo, jak chociażby faworyzowanie dzieci, pobłażliwość, brak dyscypliny i autorytetu) pokazuje, w jaki sposób wystrzegać się popularnych błędów wychowawczych, jak sobie z nimi radzić i na co należy zwrócić szczególną uwagę w relacjach z najbliższymi. Ponadto każdy rozdział zawiera krótkie, przystępne rozważania pomagające w odbiorze treści, wzbogacone cytatami z Pisma Świętego, co czyni lekturę wyjątkowo wszechstronną i zaskakująco atrakcyjną.

 

"Biblijne czarne charaktery" to lektura godna uwagi z wielu względów, nie tylko z powodu interesującej tematyki prezentującej barwne i intrygująco dwuznaczne moralnie postaci, lecz także z uwagi na nowatorskie, ciekawe ujęcie tematu. Dzięki temu na wpół zapomniani bohaterowie ożywają na naszych oczach, stają się nam bliżsi i niezwykle autentyczni w swoim zagubieniu, rozterkach, moralnych dylematach, także w swoim upadku. Uświadamiając zarówno ponadczasowość Biblii, jak i uniwersalność problemów człowieka, wskazuje mu właściwą drogę, podpowiada odpowiednie rozwiązania, skłania do refleksji nad kondycją moralną, dokonywanymi wyborami, uczy szacunku i poszanowania godności człowieka, humanizmu - a wszystko to w sposób zrozumiały, przystępny, nienachalny, pozbawiony moralizatorskiego tonu. Gorąco polecam wszystkim, bez względu na przynależność religijną czy kulturową. Naprawdę warto.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial