Bulgur

Autor: Magda Fres

Okładka wydania

Bulgur


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Natula

„Bulgur" Magdy Fres czytałam z mieszanymi uczuciami. Często tak jest, że książka przeznaczona dla młodzieży jest doskonałą lekturą dla zdecydowanie starszych miłośników słowa pisanego. W przypadku tej książki informację, że powieść kierowana jest dla młodych czytelników, należy wziąć całkiem poważnie, gdyż pomimo tego, że zawiera istotne przesłanie, można się nią lekko rozczarować. Nie przedłużając postaram się co nieco z tego wyjaśnić.

 

Izka jest nastolatką, licealistką, dziewczyną niespecjalnie się wyróżniającą, ot zwykła, sympatyczna dziewucha z zasadami. Ta młoda kobieta, często ulega fascynacji książkami i układa swoje życie według przedstawionego w niej schematu, była już Anią z Zielonego Wzgórza, a teraz postanawia zmienić się na podobieństwo Belli ze „Zmierzchu". Przemalowuje włosy, ubiera się jak Bella, a nawet jada jak Bella. Żeby było ciekawej w jej szkolnym życiu zaczyna się dziać wiele interesujących rzeczy, całkiem podobnych do tych z sagi o wampirach.

 

Na wstępie uprzedzę, że pomimo motywu „Zmierzchu", w książce nie spotkamy krwiopijców, tylko zwykłych młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, szukają własnego ja, przyjaźni, miłości, a w ich typowych dniach mają miejsce incydenty związane z alkoholem czy z niewłaściwym podejmowaniem decyzji.

 

Autorka bazując na wyraźnie nakreślonych postaciach, stworzyła historię będącą drogowskazem dla tych młodych istot, którym w dobie współczesnego szpanerskiego szału, trudno jest być sobą, a jeszcze trudniej jest wieść życie zgodne z etyką i podstawowymi zasadami moralności.
Bardzo mi się podobało, że bohaterzy nie mieli fiksum-dyrdum, byli bardzo prawdziwi w tym co mówili i robili, nie czułam w tej historii wodolejstwa ani naciągania, jest to opowieść całkowicie realna i może dotyczyć niejednej nastolatki czy młodej kobiety.
Język w jakim został napisany „Bulgur" jest prosty, charakterystyczny dla współczesności. W zestawieniu z całkiem normalnymi postaciami i treścią, która uczy, naświetla problemy młodych, wrażliwych ludzi, książka jest sympatyczną i odpowiednią lekturą dla czytelników młodego pokolenia.

 

Na chwilę wrócę do tych moich mieszanych uczuć. Nie jestem fanką sagi „Zmierzch", czytanie co chwilę o tym, że Izka jest ubrana jak Bella, myśli jak Bella i pije jak Bella, mocno mnie irytowało, poza tym książka nie wyróżnia się szczególnie intensywnym rozwojem wydarzeń, dopiero po przeczytaniu około 100 stron, historia nabiera tempa i sprawia, że dość mocno odczuwamy życiowe perypetie głównej bohaterki. Brakowało mi też wyraźnego akcentu, że szczerość wobec drugiego człowieka to podstawa, chociaż oczywiście i o tym w książce jest mowa to jednak... tąpnięcie powinno być bardziej wyraźne.

 

„Bulgur" to książka która opowiada o dorastaniu i o problemach z nim związanych. Młodzi ludzie zdobywając doświadczenie często przekraczają granice, poruszają po grząskim gruncie. Lektura jest typową pozycją dla młodych czytelników, w jej treści znajdują się odpowiedzi w jaki sposób można odkryć własną tożsamość, pasję i miłość.

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwo FOKA, a także portalowi Sztukater za jej udostępnienie.

Monia1990

„Bulgur" to już druga książka Magdy Fres. Tym razem jednak autorka pisze o młodych dla młodych.

 

Izka to zwykła nastolatka jakich wiele, przynajmniej na pierwszy rzut oka.. Gdy poznamy ją bliżej okazuje się, że to wrażliwa dziewczyna, która po prostu chce być kochana. Izka postanawia po raz kolejny zacząć swoje życie od nowa. Tym razem postanawia zmienić się na w Bellę, bohaterkę słynnej sagi o wampirach. Jednakże zmiana ma nie tylko dotyczyć ubioru czy jej pokoju. Dziewczyna chce na wzór swojej ulubionej bohaterki poznać chłopaka, w którym się zakocha i który będzie podobny do książkowego Edwarda. Jak się okazuje wcale nie jest to takie proste. Koledzy wcale nie przypominają przystojnego wampira. Jednakże pewnego dnia w klasie pojawia się ktoś kto zachwyci dziewczynę. Czy nastolatka będzie ciągle trwać przy wizerunku Belli? Czy w końcu się zakocha? I czy przede wszystkim wybierze tą właściwą osobę? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

 

Przyznam, że z ciekawością sięgnęłam po tę powieść. Po pierwszy zainteresował mnie tytuł. Nie do końca wiedziałam co oznacza to słowo. Jednakże szybko się podszkoliłam w internecie. Po drugie opis zapowiadał interesującą lekturę. I nie myliłam się.

 

W sumie nie zdziwiłam się, że autorka wspomina serię „Zmierzch". To jedna z najpopularniejszych książek ostatnich lat. Sama kilka lat do tyłu się w niej zaczytywałam. Dzisiaj już do tego podchodzę spokojniej. Jednakże z przyjemnością wracam do historii miłości Edwarda i Belli. Główna bohaterka „Bulguru" Izka postanawia stać się podobna do Belli. Dziewczyna zmienia swój wygląd, przemeblowuje pokój i stara się zachowywać jak jej ulubiona bohaterka. Brakuje jej już tylko jednego: chłopaka podobnego do Edwarda. Nastolatka zaczyna poszukiwania tego wymarzonego. Czy się jej to uda?

 

„Bulgur" to powieść o nastolatkach, ich problemach i pierwszej miłości. Izka podobnie jak wiele młodych ludzi wciąż poszukuje siebie. Nie wie sama kim tak naprawdę chce być. Dlatego właśnie przemienia się w bohaterkę z książki. Większość nastolatków zachowuje się podobnie. Nie mają własnego stylu, więc postanawiają naśladować swoich idoli. Wiele czasu musi upłynąć zanim siebie zrozumieją i odnajdą. I to jest całkiem normalne. To także historia o przyjaźni, pasji i o problemach z alkoholem i nie tylko. To także pierwsze próby seksualne. Główna bohaterka nie potrafi też porozumieć się ze swoją rodziną. Nie rozumie jej. Czasem wręcz ma jej dość.

 

Książka Magdy Fres to ciekawe podejście do dzisiejszej młodzieży i próba zrozumienia jej zachowania. Autorka nie ocenia młodych. Stara wytłumaczyć motywy ich zachowania. I to mi się podobało.

 

Powieść została napisana prostym, młodzieżowym językiem. Lekkość pióra pisarki sprawia, że historię Izki się po prostu pochłania. Intrygująca jest też grafika. Zdecydowanie zachęci młodych do jej przeczytania. Akcja toczy się wartko.

 

Podsumowując to świetna pozycja dla polskich nastolatków, ponieważ podejmuje temat ich życia, problemów i pozwoli im na zrozumienie siebie. To idealna pozycja na zimowy wieczór, która sprawi, że na pewne rzeczy spojrzymy inaczej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!