Okładka wydania

Brzydka Miłość

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jacek Getner
 • Tytuł Oryginału: Brzydka Miłość
 • Seria: Najlepszy Seler
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 184
 • Rok Wydania: 2005
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 8392206002
 • Wydawca: Musical Sukces
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3.5/6

  4.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Brzydka Miłość | Autor: Jacek Getner

Wybierz opinię:

Scathach

Opowiadania roszczą sobie specjalne prawa – by stworzyć naprawdę dobre, nie wystarczy sam pomysł i sumienna jego realizacja. Na taką krótką formę literacką składa się cały ciąg elementów powodujących, że jest ona albo dobra, albo z zaprzepaszczonym potencjałem. Rzecz ma się tak jednak, jedynie wtedy, gdy opowiadania mają swoje źródło w wyobraźni autora; jeśli bowiem mają swoje pierwowzory w rzeczywistości, to kogo winić za dziwne zwroty akcji, za nie do końca wyjaśnione sytuacje i za brak tej iskierki, która sprawia, że tekst staje się spójny, a także na długo zapadający w pamięć? Jacek Getner, to autor, który pisaniem trudni się zawodowo – jest scenarzystą seriali Klan, Daleko od noszy oraz Malanowski i partnerzy. Ponadto był on laureatem Konkursu Na Opowiadanie POLITYKI i Jerzego Pilcha. I to właśnie owe nazwisko podziałało na mnie jak magnes. Co zarekomendował mi swoją obecnością na okładce Pilch?

 

Opowiadania Getnera, jak we wstępie wspomina sam autor, to teksty inspirowane codziennością i wydarzeniami, które wydarzyły się w rzeczywistości. Mimo odautorskiego rzetelnego uprzedzenia, podczas całej lektury towarzyszyła mi myśl o tym, że prawdopodobnie w tych miniaturach literackich została jednak przemycona spora ilość fikcji: wiele z wydarzeń balansuje bowiem na krawędzi wiarygodności, ciężko jednoznacznie stwierdzić czy są one jedynie wiernym przeniesieniem rzeczywistości na karty literatury, czy też przeniesieniem okraszonym sporą dawką wyobraźni, po to, by „lepiej się czytało".

 

Nigdy nie negowałam tego, że życie niesie ze sobą wielkie niespodzianki i jest najbardziej szalonym scenarzystą, układającym historie, których nie potrafiłaby wytworzyć nawet najbardziej rozwinięta ludzka wyobraźnia, a jednak... co innego w teorii, a co innego w praktyce: książka, to zawsze książka; opowiadanie to zawsze opowiadanie: i nachodzą wątpliwości...
Nie to jest jednak najważniejsze.

 

Pierwsze opowiadanie – Życiowa opowieść – to dobra zapowiedź tego, co będzie. Jednak już tutaj zauważam pewne cechy, które konsekwentnie towarzyszyły mi do końca lektury: błędy korektorskie. Czasem drobne, czasem większe: tu ogonek, tam brak końcówki fleksyjnej, kropka zamiast przecinka i tak dalej, i tym podobne...

 

Nie zaważyło to jednak nad odbiorem całości, bowiem ta – jest naprawdę przyzwoita. Pomiędzy wersami została podkreślona między innymi wartość punktualności i wzajemnego szacunku. I choć z ręką na sercu mogę powiedzieć, że pomimo swojej stosunkowo małej objętości, są to opowiadania treściwe, to jednak nie mogę nie wspomnieć o tym, że pomimo wszystko brak im tej mocnej iskry, tego spoiwa sprawiającego, że o opowiadaniach nie zapomni się na krótko po lekturze, lecz będzie się o nich trwało pamiętało. Co tu dużo kryć, tytułowa Brzydka miłość, jest tekstem w moim odczuciu najlepszym, uczącym wrażliwości i spojrzenia głębiej niż tylko na powierzchnię.

 

I choć polecam cały zbiorek, to możecie dać się skusić również jedynie dla tego jednego opowiadania, a nie pożałujecie. Jeśli nadal nie jesteście przekonani, nikt nie zmusi Was do zakupu w ciemno – niektórych opowiadań możecie skosztować na blogu autora:www.jacekgetner.blog.onet.pl . Polecam degustację:)

Varia

Czy można napisać wzruszające opowiadanie o wielkiej rybie? O maniaku komputerowym? O kawałku ziemi? Czy da się jeszcze stworzyć naprawdę wyjątkową parę zakochanych? Przypuszczam, że jakiego pytania byśmy nie zadali odpowiedź i tak będzie tylko jedna: Oczywiście, że tak i Jacek Getner wam to udowodni!

 

Brzydka miłość to z pozoru tomik jakich wiele. Trzydzieści opowiadań, każde o długości mniej więcej pięciu, sześciu stron. Niby nic takiego, ale gdy się wczytamy to odkryjemy, że są to nie tyle przygody różnych ludzi, co kolekcja doświadczeń samego autora.

 

Wszystko opisane w prosty, inteligentny sposób. Bez zadęcia, a raczej w przyjacielskim tonie rozmowy. Od banalnych przygód o podrywaniu, poprzez karkołomnych narciarzy, aż po bolesne zwierzenia. Tematyka jest bardzo szeroka, lecz mimo to między wierszami zawsze kryje się życiowa puenta oraz ujmująca za serce szczerość.

 

Jestem świadoma, że opowiadania nie mają wśród odbiorców wielkiego grona zwolenników, ale wszelkie uprzedzenia bez choćby próby zajrzenia za okładkę, uważam za stratę okazji na poznanie czegoś naprawdę dobrego. Dla mnie Brzydka miłość okazała się „ratunkiem" w trakcie ostatnich dni, kiedy na zwykłą powieść nie miałam zwyczajnie czasu i wiecie co? Jej bohaterowie, mimo że liczni i różnorodni, są ze mną po dziś dzień. Co więcej zapewniam, że Adam i Ewa was też przez długi czas nie opuszczą, a w prezentowanym zbiorze każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Książka pana Getnera to owoc pasji i zainteresowań. Zapoczątkowana na internetowym blogu dowiodła, że chcieć, to znaczy móc.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto